ΕΛΛΑΔΑ
7 12
Ολλανδία
ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Η Εθνική Ελλάδος γυναικών μοιάζει να... άφησε τις καλές τις εμφανίσεις στο Σέγκεντ, όπου έλαβε χώρα η φάση των ομίλων, και το ταξίδι της στη Βουδαπέστη δεν ήταν τόσο καλό όσο αναμενόταν. Κόντρα στην Ολλανδία η Εθνική γνώρισε την ήττα με σκορ 12-7 και έχασε την πρόκριση για την ημιτελική φάση.

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, ωστόσο τρία λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, η Ολλανδία έτρεξε ένα σερί 0-3 και κατάφερε να πάρει κεφάλι δύο τερμάτων (1-3).

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, με τις «οράνιε» να βρίσκουν απάντησε σε κάθε ελληνικό τέρμα, καταφέρνοντας να πάει με double score στο τέλος του ημιχρόνου (3-6).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση διατήρησε τη διαφορά που απέκτησε στις πρώτες δύο περιόδους. Με κύρια εκφραστή της ολλανδικής επίθεση της Μουλχάιζεν, η Ολλανδία δεν άφηνε τις παίκτριες της Ελλάδας να πλησιάσουν στο σκορ, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην «γαλανόλευκη» άμυνα.

Τέλος, η Ολλανδία στην τελευταία περίοδο κατάφερε να κλείσει άμεσα την υπόθεση νίκη - πρόκριση. Με δύο σερί τέρματα κατάφερε και έκανε το 7-11, με το τελευταίο τέρμα να έρχεται στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με πέναλτι της Σαπ για να διαμορφωθεί το τελικό 12-7.

Πλέον η Εθνική Ελλάδος θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5 έως 8, με την επόμενη αντίπαλό της να προκύπτει από την αναμέτρηση Αυστραλία - Ουγγαρία.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-3, 3-3, 1-3

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη, Νίνου, Πάτρα 2, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ευάγγελος Δουδέσης): Αρτς, Γουλβς, Σλίκινγκ 1, Φαν ντερ Σλοτ 1, Μουλχούιζεν 4, Φαν ντε Κρατς, Ρόγκε 2, Σέβενιτς 2, Χούστρα 1, Κούλχαας, Σαπ 1, Τεν Μπρόεκ, Μπούις

Ελλάδα - Ολλανδία 7-12