Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 13-9 τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον δεύτερο τελικό των πλέι-οφ της Α1 Γυναικών και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Την Κυριακή (26/5, 16:30) θα έχουν την ευκαιρία στον Πειραιά να «τελειώσουν» το πρωτάθλημα, αφού ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες.

Αν τα καταφέρει ο Ολυμπιακός θα πανηγυρίσει τον 11ο σερί τίτλο του στην Α1 και θα φθάσει συνολικά στους 15 τίτλους πρωταθλήματος.

Από την άλλη, ο ΝΟΒ θέλει να μειώσει τη σειρά σε 2-1, ώστε να μπορέσει να ισοφαρίσει στο τέταρτο παιχνίδι και να μπει στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα των Πάτρα και Σλίκινγκ. Ο ΝΟΒ, όμως, αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 2-2. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε χάρη στην εξαιρετική του αμυντική λειτουργία και την υπομονή στην επίθεση. Με γκολ της Χυδηριώτη στην κόντρα, στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη πήρε προβάδισμα (4-3).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξέσπασε. Δύο συνεχόμενα γκολ της Σάντα ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (6-3) και άλλα δύο από την Ελευθερία Πλευρίτου στο +5 (9-4), λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο τρίτο οκτάλεπτο, μειώνοντας σε 9-7 και 10-8. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την άμυνά του και κράτησε απαραβίαστη την εστία του για σχεδόν 14 λεπτά.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, πετυχαίνοντας τρία γκολ και φτάνοντας στην τελική νίκη με 13-10.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-5, 3-3, 1-1

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 2, Κρασσά, Σλίκινγκ 3, Πάτρα 1, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Γιάουστρα 1, Κουρεμέτη, Λουπάκη, Καπετοπούλου, Βάλβη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 2, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μαργ. Πλευρίτου, Σάντα 2, Β. Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Αουτ

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος

Κοντά στον 11ο σερί τίτλο ο Ολυμπιακός - Έκανε το 2-0 στους με τελικούς με τον ΝΟΒ