• Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας)
  • Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
  • 55' Έρικ Γέντρισεκ
  • 54' Λούκας Σάσα

Ο ΝΠΣ Βόλος δεν ήρθε απλώς για να μείνει. Πρωταγωνιστεί! Η ομάδα του Χουάν Φεράντο, μετά το διπλό στην Ν. Σμύρνη, έβγαλε νοκ άουτ και τον Αρη, τον οποίο κέρδισε με 1-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Η Θεσσαλική ομάδα, εμφάνισε και πάλι όλα εκείνα τα στοιχεία που είχε δείξει στην πρεμιέρα. Ποδόσφαιρο κατοχής, ωραίους συνδυασμούς και γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και με το γκολ-πέναλτι του Ερικ Γέντρισεκ στο 54', πήρε ένα τρίποντο «χρυσάφι», ξεκινώντας το πρωτάθλημα με «δύο στα δύο».

Ο Αρης που είχε και πάλι δοκάρι (στο 82' με τον Ντιγκινί), δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας χωρίς νίκη, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ (1-1).

Η επιλογή του Σάββα Παντελίδη να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τον Ντανιέλ Μαντσίνι, δεν του βγήκε, ενώ γενικώς όλη η μεσοεπιθετική γραμμή των Κιτρίνων δεν ήταν σε καλή ημέρα, κάτι που ανάγκασε τον Σάββα Παντελίδη να κάνει αλλαγή τόσο τον Ιντέγε, όσο και τους Φετφατζίδη, Μαντσίνι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να πετάξουν ένα ολόκληρο ημίχρονο, κάνοντας μόλις μία φάση, στο 2' με την κεφαλιά του Ντιγκινί, την οποία έδιωξε ο Γκαραβέλης.

Η επόμενη φάση για τον Αρη ήρθε στο 82' και πάλι με τον Γάλλο, με την μπάλα μετά την απόκρουση του Ελληνα πορτιέρε να χτυπάει και στο δοκάρι πριν απομακρυνθεί από τους αμυντικούς του Βόλου.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Κομίνη, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα, μια ιστορική γι' αυτούς νίκη, κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

• 26

Ενδεκάδα που κερδίσει δεν αλλάζει ή μήπως όχι; Ο Χουάν Φεράντο συγκριτικά με το παιχνίδι της πρεμιέρας στην Ν. Σμύρνη έκανε τρεις αλλαγές. Η μία ήταν αναγκαστική αυτή του Διαμαντί αντί του τραυματία Μπασόνγκ. Επίσης, έδωσε φανέλα βασικών και στους Μπαλογιάννη και Λύρατζη, στο 4-1-4-1 που δείχνει να είναι αυτό που εμπιστεύεται ως επί το πλείστον ο Ισπανός τεχνικός.

• 11

Ο Σάββας Παντελίδης έκανε την μεγάλη έκπληξη και έδωσε φανέλα βασικού στον Ντανιέλ Μαντσίνι, με τον Αργεντινό μεσοπιθετικό να κάνει με το... καλημέρα ντεμπούτο στο αρχικό σχήμα των Κιτρίνων. Επίσης επανέφερε τον Κουέστα στη θέση του τερματοφύλακα μη αλλάζοντας για ένα ακόμα παιχνίδι σχηματισμό, επιλέγοντας το 4-2-3-1.

55'

Είναι η στιγμή του γκολ για τον Βόλο. Σε ένα κλειστό γενικώς παιχνίδι, χρειάστηκε η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ερικ Γένστρισεκ για να βρει δίχτυα ο ΝΠΣ Βόλος και να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

• 2’

Καλή στιγμή για τον Άρη, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντιγκινί πήρε την κεφαλιά, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

• 4’

Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο, ο Μουνίθ κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ στην κίνηση ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Γέντρισεκ, με τον Κουέστα να διώχνει πολύ δύσκολα

• 10’

Ο Ματίγια κάνει καλό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Μυστακίδη και καταλήγει κόρνερ

• 16’

Δυνατό σουτ του Γέντρισεκ έξω από την περιοχή, ο Κουέστα διώχνει και πάλι δύσκολα

• 17’

Νέα καλή στιγμή για τον Βόλο. Ο Φερράρι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Γέντρισεκ πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

• 34’

Ο Σάσα κάνει ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, με τον Δημόπουλο να διώχνει σε κόρνερ λίγο πριν φτάσει στο τέρμα

• 52’

O Ράφαελ Ζοάο Φερνάντο μπαίνει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, το οποίο ωστόσο φεύγει αρκετά μέτρα άουτ

• 55’

Πέναλτι και γκολ για τον Βόλο. Ο Λύρατζης έκανε το σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο χέρι του Σάσα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γέντρισεκ, ο οποίος και νίκησε τον Κουέστα από την άσπρη βούλα.

• 64’

Σουτ από τον Σάσα έξω από την περιοχή, ο Γκαραβέλης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα

• 69’

Ο Σούντγκρεν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαρτίνεθ πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να ακουμπάει στον Διαμαντή και να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Γκαραβέλη

• 72’

Ο Φετφατζίδης μπήκε στην περιοχή, σούταρε στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη, ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

• 82’

Τρομερή απόκρουση από τον Γκαραβέλη, μετά τη σέντρα του Γκάμα, ο Ντιγκινί έκανε το σουτ από πολύ κοντά με τον τερματοφύλακα του Βόλου να διώχνει εντυπωσιακά και με τη βοήθεια και του δοκαριού να απομακρύνεται η μπάλα

• 84’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Ζοάο να κάνει το σουτ μετά από ασταθές διώξιμο του Κουέστα αλλά η προσπάθεια του πέρασε λίγο άουτ

• 1

Οι καθοριστικές επεμβάσεις του Γκαραβέλη, μία στο ξεκίνημα του αγώνα και μία στο τέλος (με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι) είναι σημαντικές για την ομάδα του και ήταν από τους λόγους που οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τρίποντο στο σημερινό παιχνίδι.

• 2

Η επιλογή του Σάββα Παντελίδη να ξεκινήσει τον Ντιγκινί στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής, με τον Φετφατζίδη να παίζει σε ρόλο επιτελικού πιο πολύ μπέρδεψε παρά βοήθησε την ομάδα του Ελληνα τεχνικού που είχε πρόβλημα στο να δημιουργήσει φάσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του να αλλάξει εντελώς τα πλάνα του με την είσοδο των Λάρσον και Μαρτίνες και τον Ντιγκινί στην κορυφή της επίθεσης.

• 3

Το παιχνίδι υπομονής του ΝΠΣ Βόλου που δικαιώθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο, ουδέποτε κλείστηκε, προσπάθησε και έπαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, βρίσκοντας με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γέντρισεκ το γκολ που τόσο ήθελε.

Οι οπαδοί του Άρη δεν έλειπαν ούτε από τον Βόλο, δίνοντας ένα διαφορετικό... χρώμα στην κερκίδα με την παρουσία τους, μη σταματώντας ούτε λεπτό να τραγουδούν για την αγαπημένη τους ομάδα, ακόμα και όταν αυτή βρέθηκε πίσω στο σκορ.

26
Έρικ Γέντρισεκ
Ο Έρικ Γέντρισεκ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, καθώς όχι μόνο πέτυχε το γκολ για τον Βόλο, αλλά ήταν ιδιαίτερα δραστήριος επιθετικά, βοηθώντας και σε άλλους τομείς του παιχνιδιού των γηπεδούχων.

11
Μπράουν Ιντέγε
Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Μπράουν Ιντέγε δεν μπόρεσε να πιάσει υψηλά... στάνταρ και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, για αυτό και αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του.

1
Θανάσης Γκαραβέλης
Ο Θανάσης Γκαραβέλης ήταν σταθερός καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας και κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις, όπως αυτή στο σουτ του Ντιγκινί (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι) στο 82', κρατώντας... όρθια την ομάδα του.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του Γιώργου Κομίνη, σε ένα παιχνίδι που γενικώς δεν είχε πολλές και δύσκολες φάσεις για τον Ελληνα διαιτητή. Σωστή η υπόδειξη του πέναλτι για χέρι του Σάσα. Οι Κίτρινοι «φωνάζουν» σε μία φάση για χέρι του Φερράρι μέσα στην περιοχή.