MENU

Ο Απόλλων Λεμεσού είχε εύκολο έργο στο ΓΣΠ, καθώς είχε επικρατήσει με 2-0 εκτός έδρας στην Λιθουανία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζελάγια που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό ενώ στο 43', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ξανά ο Ζελάγια έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πέτυχε ακόμα δύο τέρματα με τον Αργεντινό να κάνει χατ - τρικ στο 60' με δεύτερο πέναλτι, ενώ ο Ζάλαι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0 επί της Κάουνο σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Πέτροκουμπ - ΑΕΚ Λάρνακας 0-1

Η ΑΕΚ Λάρνακας ταξίδεψε στη Μολδαβία για να αντιμετωπίσει την Πέτροκουμπ μετά το 1-0 στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Ινίγκο Ιντιάκεθ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο και να κάνει το 2/2 στις νίκες, χάρη σε γκολ του Μαρκ Ασούμπρε (που αγωνίστηκε δανεικός φέτος στη Λαμία) στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και έπειτα, στα άλλα ματς με ελληνικό ενδιαφέρον, η Στεάουα Βουκουρεστίου (μία από τις τρεις ομάδες που η ΑΕΚ περίμενε να αποκλειστούν ώστε να βρεθει στους ισχυρούς των πλέι-οφ) νίκησε για δεύτερη φορά τη μολδαβική Μιλσάμι και πέρασε στην επόμενη φάση. Το ίδιο ακριβώς έκαναν και οι άλλες δύο, η Μάλμε, που συνέτριψε 4-0 την Μπαλιμένα στη Β. Ιρλανδία, όπως εύκολο έργο είχε στην έδρα της και η Λέγκια Βαρσοβίας απέναντι στην Εουρόπα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τομπόλ - Ζενές 1-1

Αλματί - Σιρόκι Μπριζέκ 2-1

Μακεντόνια - Αλασκέρτ 0-3

Τεούτα - Βέντσπιλς 1-0

Ίντερ Τούρκου - Μπρόντμπι 2-0

Λεβάντια - Σταρνάν 3-2

Ρίγας Φούτμπολα σκόλα - Λουμπιάνα 0-2

Ροβανιέμι - Αμπερντίν 1-2

Κραιόβα - Σαμπάιλ 3-2

Ντινάμο Μινσκ - Λιεπάγια 1-2

Λέφσκι Σόφιας - Ρούζεμποργκ 2-0

Χάγκενσουντ - Κλίφτονβιλ 5-1

Μιλσάμι - Στεάουα Βουκουρεστίου 1-2

Νέφτι Μπακού - Σπεράντα 6-0

Τορπέντο - Ορμπαντάσι 0-2

Βαντούζ - Μπρειντάμπλικ 2-1

Ζαλγκίρις - Χόνβεντ 1-1

Ζρίνσκι - Ακαντέμιτζα Πάντεβ 3-0

Χαποέλ Μπερ Σεβά - Λάσι 1-0

Νιεντέρκορν - Κορκ Σίτι 1-2

Ενγκορντάνι - Ντιναμό Τιφλίδας 0-1

Τορσάν - Κρουζέιντερς 2-3

Χάιντουκ Σπλιτ - Γκζίρα 1-3

Χιμπέρνιανς - Σαχτιόρ Σόλιγορσκ 0-1

Κουκέσι - Ντέμπρετσεν 1-1

Φέχερβαρ - Ζέτα 0-0

Μούρα - Μακάμπι Χάιφα 2-3

Ναρκέπκινγκ - Σεντ Πάτρικς 2-1

Μπαλιμένα – Μάλμε 0-4

Ραντνίτσκι Νις – Φλόρα 2-2

Μπουντούτσνοστ – Τρανς 4-1

Βίτεμπσκ – Κουπς 1-1

Σκούπι – Πιούνικ 1-2

Ρέιντζερς – Σεντ Τζόζεφς 6-0

Κιλμάρνοκ – Κόνας Κουέι 0-2

Ντομζάλε – Μπαλζάν 1-0

Λέγκια (Πολωνία) - Εουρόπα 3-0

Σάμροκ Ρόβερς – Μπραν 2-1

Ρέικιαβικ – Μόλντε 0-0

Απόλλων Λεμεσού - Κάουνο Ζαλγκίρις 4-0
EVENTS