Ηταν μόλις η 3η αγωνιστική. Ομως ήταν και ένα ματς που δύσκολα θα ξαναδούμε φέτος ακόμα και ανάμεσα σε ομάδες του περιβόητου top-6. Η ανεβασμένη, Νιούκαστλ, έδειξε ότι χτίζει με τον σωστό τρόπο μια σούπερ ανταγωνιστική ομάδα καθώς λίγο έλειψε να υποχρεώσει την Μάντσεστερ Σίτι στην πρώτη της φετινή ήττα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αφού οι πρωταθλητές έδειξαν το μέταλλό τους και μετέτρεψαν το 3-1 στο τελικό 3-3 διεκδικώντας ακόμα και την ολική ανατροπή στο φινάλε. Μαζί με Τότεναμ, Μπράιτον, Λιντς στην κορυφή πλέον οι Πολίτες.

Από νωρίς φάνηκε πως θα πάει το σκηνικό, καθώς στο 6’ η σέντρα του Μπερνάρντο Σίλβα πήγε συστημένη στον Γκουντογκάν και εκείνος έκανε το 0-1. Αφού η Σίτι είχε καλές στιγμές με Ντε Μπρόινε (10’) και Φόντεν (16’), κόντρα σε ό,τι θα περίμενε κανείς, η Νιούκαστλ πήρε τα πάνω της και βομβάρδισε με φάσεις την ομάδα του Πεπ που στο 16’ έχασε με τραυματισμό τον Ακε για να μπει ο Ρούμπεν Ντίας. Αλμιρόν (18’), Σεν Μαξιμέν (24’) και Γουίλσον (27’) έχασαν πολύ μεγάλες ευκαιρίες, όμως η Νιούκαστλ δεν τιμωρήθηκε. Το αντίθετο.

Στο 29’ ο Σεν Μαξιμέν, που έκανε… όργια έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Αλμιρόν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και 10 λεπτά αργότερα και πάλι ο Γάλλος εξτρέμ πέρασε στον Γουίλσον, ο οποίος με καταπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό έγραψε το 2-1, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρόπο που δύσκολα θα περίμενε κάποιος. Ο Χάαλαντ στο 52’ είδε δοκάρι με δεξί σουτ έπειτα από καταπληκτική προσπάθεια και δύο λεπτά αργότερα ο [κάποτε παίκτης της Σίτι] Τρίπιερ με εκπληκτικό φάουλ, ανέβασε τον δείκτη του σσκορ στο 3-1. Και κάπου εκεί, η πρωταθλήτρια ξύπνησε για τα καλά. Στο 61’ ο Ρόδρι κράτησε την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε με τακουνάκι για τον Χάαλαντ, ο οποίος αυτή τη φορά τελείωσε τη φάση (3-2).

Ο Νορβηγός στο 63’ έφυγε μόνος μετά την… άρρωστη μπαλιά του Ντε Μπρόινε αλλά νικήθηκε από τον Πόουπ, όμως ένα λεπτό αργότερα νέα σούπερ πάσα του Βέλγου αξιοποιήθηκε από το σκαφτό τελείωμα του Μπερνάρντο Σίλβα. Στο φινάλε η Σίτι είχε την κατοχή και ήταν γύρω-γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων, όμως το 4ο γκολ δεν ήρθε ποτέ και το 3-3 ήταν το αποτέλεσμα σε ένα πραγματικά εκπληκτικό ματς.

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 3-3