Φιλική αναμέτρηση
Arminia Bielefeld
ARMINIA BIELEFELD
3 1

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες που βρίσκει στα ματς, η άμυνά του συνεχίζει να παραχωρεί «φτηνά» γκολ και κάπως έτσι συνεχίζει να μην νικά στα φιλικά του. Στο πέμπτο εξ αυτών επί αυστριακού εδάφους, οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα (1-3) από τη γερμανική Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία τη σεζόν που ολοκληρώθηκε υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς στα έως τώρα παιχνίδια προετοιμασίας, κατά τα οποία μετρά μόλις μία νίκη (σ.σ. Ριντ 0-2, Φορτούνα 2-1, Κρακόβια 0-0 και Σλάβια Πράγας 1-1, τα προηγούμενα). Για ένα ακόμη 90λεπτο, οι Πειραιώτες εμφάνισαν τρομερά προβλήματα στην άμυνά τους και δέχθηκαν πολύ εύκολα γκολ από τον αντίπαλο, ενώ αντίθετα οι ίδιοι δυσκολεύθηκαν ξανά να φτιάξουν φάσεις σε καθαρή ροή παιχνιδιού. Όταν πια το έκαναν, στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως μετά την είσοδο των Ζίνκερναγκελ και Αμπουμπακάρ Καμαρά, σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες που βρήκαν. Ο Τικίνιο πέτυχε το γκολ των πρωταθλητών Ελλάδας μειώνοντας σε 2-1 στο πρώτο 45λεπτο, ενώ σημειώνεται ότι σε όλο το ματς αγωνίστηκε στο γερμανικό τέρμα ο Στέφανος Καπίνο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά υπήρξαν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και για τις δύο ομάδες με αρκετά αργό τέμπο και λιγοστές καλές φάσεις, κάτι που συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, παρά τα τρία γκολ που τελικά σημειώθηκαν σε αυτό. Μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα στο 7ο λεπτό, η Αρμίνια ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον αρχηγό της Φάμπιαν Κλος, ο οποίος σούταρε με τη «μία» και έκανε το 1-0. Στο 11', από δική του πάσα, ο Σίντλερ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον ωστόσο ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού απέκρουσε. Στη φάση του 24' όμως ήρθε και το δεύτερο για τους Γερμανούς. Ο Κλος και πάλι ήταν αυτός που έφτιαξε τη φάση με γύρισμα από τα δεξιά, με τον Ρζατκόβσκι να σουτάρει στην κίνηση για το 2-0. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει πριν την ανάπαυλα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά ο Τικίνιο νίκησε τους πάντες στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο β' μέρος μόνο ο Ολυμπιακός υπήρχε στο γήπεδο για πάρα πολλή ώρα, με την Αρμίνια να περιμένει όλη πίσω από τη μπάλα. Και πάλι όμως αυτό δεν είχε καμία σημασία. Για 20-25 λεπτά πρακτικά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αφού κάτι τα αρκετά φάουλ, κάτι οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν ούτε υποψία ρυθμού. Μετά το 70' η ομάδα του Μαρτίνς ανέβηκε και πίεσε, οι αλλαγές του Πορτογάλου βοήθησαν στη βελτίωση της εικόνας, όμως και πάλι οι τελικές προσπάθειες ήταν κακές στο σύνολό τους, Στο 71', Αμπουμπακάρ Καμαρά, Ζίνκερναγκελ και Χασάν συνδυάστηκαν, ο Καρβάλιο ήταν αυτός που έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως ήταν άστοχο.

Στο 78' ο Μαντί Καμαρά έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, έβγαλε τελική πάσα για τον Αμπουμπακάρ όμως αυτός αντί να πλασάρει στην κίνηση πήγε να περάσει τον Καπίνο και βγήκε άουτ μαζί με τη μπάλα. Στον επιθετικό από τη Μαυριτανία ανήκουν και οι επόμενες δύο τελικές του Ολυμπιακού, όμως το σουτ του 81' πέρασε άουτ και ο Καπίνο μπλόκαρε την κεφαλιά του επόμενου λεπτού. Άουτ πέρασε και το καλό σουτ του Μασούρα στο 87'. Στο φινάλε πια, στην μοναδική ίσως φάση που η Αρμίνια έβγαλε τη μπάλα μπροστά και βρήκε χώρο στην αντεπίθεση, μια απλή κάθετη μπαλιά τρύπησε την «ερυθρόλευκη» άμυνα και ο Χακ νίκησε τον Κρίστινσον στο τετ-α-τετ για το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος (79' Ρέαμπτσιουκ), Μπα, Κούτρης (40' Μπαγκαλιάνης), Κούντε (63' Μ. Καμαρά), Μπουχαλάκης, Καρβάλιο (79' Μασούρας), Βαλμπουενά (63' Ζίνκερναγκελ), Φαντιγκά (Αμπ. Καμαρά), Τικίνιο (63' Χασάν).