Την περασμένη εβδομάδα η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που κέρδισε τρία πέναλτι στο Βίγκο απέναντι στην Θέλτα, σε μία διαιτησία βγαλμένη από τα υγρά όνειρα του Φλορεντίνο Πέρεθ.

Αυτή τη φορά τρία πέναλτι (και μάλιστα σε ένα ημίχρονο) δόθηκαν υπέρ της Λεβάντε, που έπαιζε απέναντι στην Μπαρτσελόνα!

Κι όμως οι Καταλανοί βρήκαν τρόπο να αποδράσουν από την έδρα της Λεβάντε, σε ένα συγκλονιστικό ματς από αυτά που μετατρέπουν μικρά παιδιά σε άντρες μέσα σε ένα βράδυ!

Η Μπαρτσελόνα ήταν νωχελική και βαριά στο πρώτο μέρος που έληξε χωρίς γκολ, ίσως και εξαιτίας των επιλογών του Τσάβι για το αρχικό σχήμα. Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν μία μικρή καταστροφή.

Ένα χέρι του Ντάνι Άλβες έφερε το πρώτο αμφισβητούμενο πέναλτι και το 1-0 από τον Μοράλες (52’).

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ήρθε και δεύτερο πέναλτι στα καπάκια, αυτή τη φορά για χέρι του Έρικ Γκαρσία, μόνο που ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε την εκτέλεση του Μοράλες.

Ο Τσάβι έριξε στο επόμενο λεπτό μέσα τον Πέδρι και τον Γκάβι και το ματς γύρισε ως διά μαγείας.

Από σέντρα ακριβείας του Ντεμπελέ (59’), ο Ομπαμεγιάνγκ με καρφωτή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκάβι με φοβερή ενέργεια διέλυσε την αριστερή πτέρυγα των γηπεδούχων και σέρβιρε στον Πέδρι που με υπέροχο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2 (63’).

Η Μπαρτσελόνα έδειξε να ελέγχει το ματς, όμως μία ερασιτεχνική ενέργεια του Λενγκλέ έφερε και τρίτο πέναλτι υπέρ της Λεβάντε και την ισοφάριση σε 2-2 από τον Μελέρο (83’).

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσάβι έριξε μέσα τον Λουκ Ντε Γιονγκ και ο “ψηλός” τον δικαίωσε. Ο σούπερ κεφαλοσφαιριστής Ολλανδός με μία κίνηση που αποτελεί σήμα κατατεθέν του έκανε το 2-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε μία τεράστια νίκη στην Μπαρτσελόνα που έπιασε στους 60 βαθμούς την Σεβίλλη και βρίσκεται στο -12 από την κορυφή με ένα παιχνίδι λιγότερο.