Βήμα πρόκρισης στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης έκανε η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους καθώς με δύο γκολ από το πρώτο μέρος επιβλήθηκε της PSV στην Λισαβόνα. Ράφα Σίλβα και Βάιγκλ σκόραραν για τους Αετούς, ενώ για τους Ολλανδούς μείωσε ο Γκάκπο στην αρχή της επανάληψης. Καθαρή νίκη πήρε η Μάλμε σε βάρος της Λουντογκόρετς με 2-0 με τους Μπιρμάντσεβιτς και Ινγκε να βάζουν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την «καθαρή» επικράτηση.

Στο άλλο ματς της βραδιάς τεράστια νίκη πήρε η Γιουνγκ Μπόις εντός έδρας με 3-2 κόντρα στην Φερεντσβάρος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, στη συνέχεια με το σκορ στο 1-1 κέρδισαν αριθμητικό πλεονέκτημα και πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν να προηγηθούν ξανά. Αντίθετα, οι Ελβετοί έκαναν το 3-1 για να πάρουν τελικά τη νίκη με 3-2. Ελία, Σιέρο, Γκαρσία πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, δύο τέρματα σημείωσε ο Μπολί για τους φιλοξενούμενους.

Ο νόμος της έδρας: Νίκες και προβάδισμα για Μπενφίκα, Μάλμε, Γιουνγκ Μπόις (vids)