Το 5ο της Μουντιάλ χάρισε σαν σήμερα το 2002 ο Ρονάλντο στη Βραζιλία, κάνοντάς την έτσι τη μοναδική χώρα μέχρι σήμερα που έχει κατακτήσει το τρόπαιο πέντε φορές. Το «Φαινόμενο» με δύο δικά του τέρματα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, επικρατώντας της Γερμανίας στον τελικό με σκορ 2-0 στο Γιοκοχάμα της Ιαπωνίας.

Μάλιστα, σε εκείνο το Μουντιάλ ο Ρονάλντο, με το κούρεμα που έχει μείνει στην ιστορία, είχε βγει και πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, έχοντας βρει δίχτυα 8 φορές, ενώ την ίδια στιγμή ολόκληρη η ομάδα της Βραζιλίας απαρτιζόταν από παίκτες τεράστιας κλάσης. Ρονάλντο, Ροναλντίνιο, Ριβάλντο, Καφού, Ρομπέρτο Κάρλος, Κακά, Ντίντα είναι μερικά από τα ονόματα που ξεχωρίζουν.

Όσον αφορά το ματς, η Βραζιλία είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με τον Όλιβερ Καν να κρατά ανέπαφη την εστία του, ενώ μάλιστα είχε και δοκάρι σε ένα πολύ καλό σουτ του Κλέμπερσον. Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία ανέβασε ρυθμούς και είχε και αυτή ένα δοκάρι, απο μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Νόιβιλ από πολύ μακριά.

Τελικά, η Βραζιλία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Ρονάλντο να παίρνει τη μπάλα από μια ασταθής απόκρουση του Καν σε σουτ του Ριβάλντο και να κάνει το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το «Φαινόμενο» νίκησε τον Καν και δεύτερη φορά, με πολύ ωραίο πλασέ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-0, που έδωσε στη χώρα του το τρόπαιο.

Όταν ο Ρονάλντο... χάρισε στη Βραζιλία το 5ο της Μουντιάλ (pics & vids)