• 12' Τόρες
  • 80' Ζέσους
  • 90' Κανσέλο
  • 55' Καμαρά

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε τίποτα από το ματς του Μάντσεστερ κόντρα στη Σίτι ως προς το βαθμολογικό κομμάτι, έχασε μάλιστα και με βαρύ σκορ στο φινάλε, ωστόσο έδειξε για ακόμη μια φορά ότι μπορεί να σταθεί κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατα και να κοιτάξει οποιονδήποτε αντίπαλο στα μάτια. Το 3-0 της ομάδας του Γκουαρδιόλα είναι μια διαφορά ποιότητας σε ατομικό επίπεδο, ωστόσο η ομάδα του Μαρτίνς είχε και τις φάσεις για να ισοφαρίσει το γρήγορο γκολ των «Πολιτών» και κατάφερε να κάνει κατοχής σε ένα ακόμη εξαιρετικά «δύσκολο» γήπεδο, για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της βραδιάς, οι «ερυθρόλευκοι» μένουν στους 3 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές σε αυτό τον Γ' όμιλο και πλέον, μετά τη νίκη και της Πόρτο, το έργο τους δυσκολεύει ως προς την πρόκριση, κυνηγώντας πια ως ρεαλιστικό στόχο την 3η για το Europa League.

Μόνο Σίτι στο ξεκίνημα

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Σίτι έκανε ένα κλασικό εντός έδρας ξεκίνημα, με μαζικό και ασφυκτικό πρέσινγκ στον αντίπαλο το οποίο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα με τη μπάλα στα πόδια και να κάνει το παιχνίδι του. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν ένα επίπεδο πάνω από τους «ερυθρόλευκους» σε οτιδήποτε επιχειρούσε να κάνει πάνω στο χορτάρι, πατώντας συνεχώς περιοχή στο πρώτο τέταρτο. Κάπως έτσι, στην πρώτη της ουσιαστικά κλασική ευκαιρία στο ματς, μετουσίωσε σε προβάδισμα αυτό το πολύ πιεστικό ξεκίνημα, κάνοντας το 1-0 με τον Τόρες, έπειτα από ωραίο και γρήγορο συνδυασμό με τον Ντε Μπρόινε.

Μέχρι το σημείο αυτό και για λίγα λεπτά ακόμη, ο Ολυμπιακός δεν θύμιζε σε τίποτα ομάδα του Μαρτίνς, χωρίς να κρατά μπάλα για πάνω από 4-5 δευτερόλεπτα συνεχόμενα και χωρίς καν αλλάξει 2-3 σερί πάσες, με αρκετά λάθη και κινήσεις γεμάτες άγχος ειδικά από τη μεσαία γραμμή και πίσω. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι πήραν και τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, οπότε το γρήγορο προβάδισμα της Σίτι ήταν μια απολύτως λογική εξέλιξη.

Ανέβηκε, κυριάρχησε και... κατέρρευσε

Μετά το 20λεπτο άρχισαν σιγά σιγά οι Πειραιώτες να βγαίνουν από την περιοχή τους πιο οργανωμένα, με καλύτερη και πιο ψύχραιμη κυκλοφορία, ενώ είχε και 2-3 καλές κατεβασιές προς την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως εν τέλει να βρει τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν σίγουρα πιο ισορροπημένο με τον Ολυμπιακό να αυξάνει το ποσοστό κατοχής σε 40% από το 24$ του πρώτου τετάρτου και να αμύνεται πιο αποτελεσματικά. Η Σίτι πάλι μάλλον έδειχνε να «κάθεται» περισσότερο πάνω σε αυτό το 1-0 χωρίς πολλά ρίσκα, αφού μπορούσε να διαχειριστεί μάλλον «σβηστά» το υπέρ της σκορ.

Όπως έχει συμβεί σε όλα τα υπόλοιπα φετινά ματς του, ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη, έχοντας πια αυτός τη μπάλα στα πόδια του στο ξεκίνημα, με πολύ καλύτερη πίεση, με πολύ πιο ορθολογικό παιχνίδι συνολικά σε όλες τις γραμμές και σαφέστατα χωρίς τα λάθη του πρώτου μέρους. Για πολλή ώρα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί με την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ είχαν και τρεις ευκαιρίες για ένα γκολ ως το 65', κλείνοντας παράλληλα άριστα την άμυνά τους.

Μέχρι το 80ο λεπτό, πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν απείλησαν τον Σα, η Σίτι ρίσκαρε μένοντας πίσω και περιμένοντας τον Ολυμπιακό, ωστόσο το ματς αποδείχθηκε... καρμπόν με αυτό του «Ντραγκάο». Μετά από αρκετές αλλαγές και για τις δύο ομάδες και ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ετοίμαζαν την τελευταία... αντεπίθεση για την ισοφάριση, έχοντας την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Γκουαρδιόλα βρήκε μάλλον από το πουθενά το δεύτερο γκολ που σφράγισε τη νίκη. «Δράστης» ο Ζέσους με ένα υπέροχο γκολ στο 80' το οποίο... ξενέρωσε τους «ερυθρόλευκους», με το τελικό 3-0 να γίνεται με τη συμπλήρωση των 90' με ένα επίσης έξοχο μακρινό πλασέ του Κανσέλο.

• 97

54' Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πίσω στο σκορ 1-0 και ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με πολλή πίεση και κατοχή μπάλας. Ο Ματιέ Βαλμπουενά βρίσκει στρωμένη τη μπάλα για το 1-1 μετά από τραγικό λάθος, όμως όπως έκανε και στο Οπόρτο, δεν βρίσκει ξανά στόχο από εξαιρετική θέση για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

• 6’

Πρώτη επικίνδυνη φάση για τη Σίτι. Ο Σισέ είναι αυτός που κόβει σωτήρια μετά από διπλή προσπάθεια των Τόρες και Γκιντογκάν.

• 7’

Έξοχο τακουνάκι του Τόρες μετά από κόρνερ, ο Ελ Αραμπί κόβει τη μπάλα που πήγαινε προς τη γωνία του Σα αλλά με τον Πορτογάλο να ελέγχει την πορεία της.

• 12’

Τραγικό λάθος του Σεμέδο που κρατάει τη μπάλα ανάμεσα σε τρεις της Σίτι στην περιοχή, όμως στο φινάλε ο Ντε Μπρόινε έκανε κακό γύρισμα.

• 12’

ΓΚΟΛ! Η Σίτι «κρύβει» τη μπάλα η οποία μετά και από κόντρα φτάνει στον Ντε Μπρόινε, από εκεί με τη μία στον Τόρες που περνάει τον Χολέμπας στο σπριντ και με διαγώνιο πλασέ νικά τον Σα για το 1-0.

• 22’

Ωραία κάθετη πάσα του Βαλμπουενά για τον Ραντζέλοβιτς μετά από καλή κυκλοφορία μπάλας, δεν πρόλαβε για λίγο ο Σέρβος και ο Έντερσον μπλόκαρε. Πρώτη αξιόλογη επίθεση του Ολυμπιακού.

• 27’

Σουτ του Στέρλινγκ έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

• 40’

Επικίνδυνη φάση της Σίτι, ο Φόντεν κάνει το γύρισμα και ο Σα απομακρύνει δύσκολα.

• 42’

Νέο δύσκολο γύρισμα για την εστία του Ολυμπιακού, από τον Γουόκερ αυτή τη φορά, ο Σα και πάλι διώχνει.

• 51’

Σουτ του Φόντεν από καλή θέση έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

• 54’

Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φόντεν κάνει τραγικό λάθος στην περιοχή του, η μπάλα στρώνεται στον Βαλμπουενά ο οποίος αστοχεί με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής!

• 58’

Νέα φάση για τον Ολυμπιακό. Γύρισμα του Καμαρά από τα δεξιά, που πίεσε και έκλεψε, όμως ο Ελ Αραμπί για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ του Έντερσον.

• 60’

Πλασέ του Γκιντογάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

• 61’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Έξοχη κάθετη μπαλιά του Πέπε για τον Ελ Αραμπί που κατεβάζει και σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα «σπάει» με κόντρα σε πόδι αντιπάλου και ο Έντερσον αποκρούει.

• 73’

Νέα φάση για τους «ερυθρόλευκους»! Γρήγορη αντεπίθεση που καταλήγει με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Χολέμπας άουτ.

• 74’

Αντεπίθεση για τη Σίτι, ο Ντε Μπρόινε βρίσκει χώρο και σουτάρει όμως ο Σα και πάλι μπλοκάρει.

• 81’

ΓΚΟΛ! Η Σίτι κάνει το 2-0 μετά από μια ατομική προσπάθεια και τρομερό σουτ του Ζέσους στην κλειστή γωνία του Σα.

• 90’

ΓΚΟΛ! Η Σίτι βρίσκει και τρίτο γκολ με ένα έξοχο αριστερό πλασέ του Κανσέλο εκτός περιοχής.

...3-0.

17
Κέβιν Ντε Μπρόινε
Ο αρχηγός της Σίτι είναι ένας παίκτης-ορχήστρα, ο οποίος μπορεί να κάνει τα πάντα στο γήπεδο, σε υψηλό επίπεδο, με διάρκεια και με συνέπεια ανεξαρτήτως αντιπάλου και συνθηκών. Όπως έκανε και σε αυτό το ματς, βγάζοντας την καθοριστική πρώτη ασίστ, απειλώντας από πολλές θέσεις, κόβοντας και ράβοντας στη μεσαία γραμμή.

97
Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
Ο Μαρτίνς τον προτίμησε αντί των υπολοίπων εξτρέμ του ρόστερ, όμως ο νεαρός Σέρβος ήταν και πάλι κατώτερος των περιστάσεων κάνοντας μια... τρύπα στο νερό όποτε η μπάλα τον πλησίαζε.

8
Ιλκάι Γκιντογκάν
Γεμάτο ματς στη μεσαία γραμμή από τον Γερμανό χαφ, ο οποίος είναι η ραχοκοκκαλιά της ομάδας του. Κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες από τους χαφ του Ολυμπιακού, μάρκαρε σωστά, πίεσε σωστά και είχε και κάποιες εξαιρετικές πάσες για να βγει η Σίτι στην επίθεση.

Κανένα πρόβλημα για το ισπανικό τιμ διαιτητών, σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις και εξέλιξη που βοήθησε για λίγα σφυρίγματα συνολικά.

Όλες οι αλλαγές στα Κύπελλα Ευρώπης: Νέο format σε Champions League, Europa & Conference!

0

UEFA: Αυτά είναι τα έσοδα των ομάδων στις ευρωπαϊκες διοργανώσεις με τα νέα φορμάτ

0

Τσάβι: «Η Παρί είναι από τους χειρότερους αντιπάλους που θα μπορούσαμε να έχουμε»