• Χοσέ Ναράνχο (Ισπανία)
  • Χοσέ Ροντρίγκεθ (Ισπανία)
  • Χαβιέρ Ρόχας (Ισπανίας)
  • 71' Ολιβέιρα

Περισσότερο με τον εαυτό της παρά με τον αντίπαλο, προβληματίστηκε η ΑΕΚ στην Ελβετία απέναντι στην Σεν Γκάλεν, αλλά πήρε την πρόκριση με το γκολ του Ολιβέιρα. Κι έχει την ευκαιρία να παίξει σε ένα ματς την παρουσία στους ομίλους του Europa League, την ερχόμενη Πέμπτη με την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ.

Είχε ζήτημα η Ένωση στην αρχή με τον ενθουσιασμό, την ένταση, την ενέργεια και το πρέσινγκ των γηπεδούχων, άρχισε να προσαρμόζεται στις συνθήκες που τις έκανε πιο δύσκολες και η βροχή, μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι από εκεί και πέρα είχε δύο αντιπάλους. Την αδυναμία της να κάνει παιχνίδι ακόμη και στον ανοιχτό χώρο που άφηναν οι Ελβετοί, αλλά και την έλλειψη ψυχραιμίας που έκανε συχνά πυκνά την εμφάνιση της στην άμυνα. Γεγονός όχι ασυνήθιστο.

Ωστόσο το ματς όσο περνούσε η ώρα σε έπειθε πως το θέμα ήταν πότε θα έβρισκε μια στιγμή που θα της έβγαινε κάτι ορθόδοξο στο γήπεδο η ΑΕΚ. Έγινε με την εκπληκτική μπαλιά του Μάνταλου από την άμυνα και τον άπλετο χώρο που βρήκε ο Ολιβέιρα κι εκεί τελικά κρίθηκε το ματς.

Η πίεση για νίκες στο ξεκίνημα είναι μεγάλη, για μια ομάδα που έδειξε και απέναντι στην Σεν Γκάλεν, πως είναι μακριά από το επίπεδο συνοχής που απέκτησε στην πορεία με τον Καρέρα, στην περασμένη σεζόν. Αλλά αυτές οι πρώτες νίκες της δίνουν χώρο και για να βάλει νέους παίκτες που έχει πλέον και για να δει πιο καθαρά τι χρειάζεται διόρθωση. Ωστόσο η πρόκληση απέναντι στους Γερμανούς, παραμένει πολύ μεγάλη, γι΄αυτό που έχουμε δει μέχρι σήμερα από την ΑΕΚ.

• 24

Ο Πέτερ Τσάιντλερ έχει φτιάξει μια ομάδα με συγκεκριμένη αγωνιστική ταυτότητα και στοιχεία που προβληματίζουν μια «βαριά» ομάδα σαν την ΑΕΚ. Αυτό που δεν μπορούσε να «ματσάρει», ήταν η προσωπικότητα και η ποιότητα σε συγκεκριμένες θέσεις. Δεν είχε πάντως κομβικές παρεμβάσεις στο παιχνίδι.

• 11

Ο Μάσιμο Καρέρα επέστρεψε στο 4-3-3 …προς 4-2-3-1. Πέρα από την σκέψη με τον Βασιλαντωνόπουλο που δεν τον πρόδωσε, δεν μπορείς να δεις κάτι περισσότερο ως θετικό αποτύπωμα από τον Ιταλό τεχνικό στην αποψινή ΑΕΚ. Περισσότερο προβληματίζει η αδυναμία να διαβαστούν και να γίνουν αντικείμενο εκμετάλλευσης, τα αδύνατα στοιχεία του αντιπάλου.

70'

Είναι η στιγμή που ο Ολιβέιρα κάνει το σπριντ των 50 μέτρων, μπαίνει στην περιοχή, δέχεται διπλό μαρκάρισμα και ανατρέπεται για το πέναλτι από το οποίο λίγο αργότερα θα ερχόταν το 0-1 της Ένωσης.

• 4’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεντ Γκάλεν. Ο Ινσούα προσπάθησε να απομακρύνει σέντρα στην περιοχή με ένα... αεροπλανικό, όμως η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία του Τσιντώτα που έσωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 12’

Παράλληλο γύρισμα του Ολιβέιρα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μάνταλος δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.

• 18’

Μακρινό σουτ του Ντουά, αρκετά άουτ η μπάλα.

• 23’

Ευκαιρία για τη Σεντ Γκάλεν. Ο Γκιγεμενό μπήκε απ' τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ.

• 24’

Κεφαλιά του Γκιγεμενό και σταθερή επέμβαση του Τσιντώτα αυτή τη φορά.

• 32’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία κεφαλιά του Λιβάγια ελάχιστα άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

• 36’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία κάθετη του Ανσαριφάρντ για τον Ολιβέιρα που πλάσαρε, με τον Ατί-Ζίγκι να διώχνει σε κόρνερ.

• 37’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεντ Γκάλεν! Τραγικό λάθος του Τσιγκρίνσκι που έδωσε τη μπάλα στον Ντουά, αυτός βγήκε στο τετ-α-τετ όμως ο Τσιντώτας του είπε «όχι».

• 41’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ έστρωσε στον Σιμόες που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

• 46’

Νέο λάθος του Τσιγκρίνσκι που δίνει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φύγουν στην κόντρα, ο Ρουίς κάνει το σουτ αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει.

• 56’

Ωραία συνεργασία των Ανσαριφάρντ - Βασιλαντωνόπουλο, με τον δεύτερο να κάνει τη σέντρα απ' τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ.

• 60’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

• 70’

Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ της Σεντ Γκάλεν, δέχθηκε διπλό μαρκάρισμα από αυτόν και τον Στεργίου και ο Ισπανός ρέφερι έδειξε τη λευκή βούλα.

• 71’

ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ κάνει το 0-1 με τον Ολιβέιρα! Ο Ατί Ζιγκί απέκρουσε το πέναλτι, όμως ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καμερουνέζου.

• 81’

Φάση για τη Σεντ Γκάλεν. Σουτ του Γιουάν, η μπάλα βρίσκει στον Ινσούα και περνάει πάνω από τα δοκάρια.

• 86’

Μακρινό σουτ του Γκέρτλερ, η μπάλα άουτ.

Η λεζάντα θα μπορούσε να είναι κάτι σαν «λυπάμαι φίλε, αλλά δεν θα γίνεις εσύ ο ήρωας της βραδιάς»!

1
Παναγιώτης Τσιντώτας
Ο γκολκίπερ της Ένωσης παραμένει σε εξαιρετική κατάσταση και σε αυτό το ματς έκανε ξανά τη δουλειά του όποτε χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν με τις επεμβάσεις του στις φάσεις της Σεντ Γκάλεν.

1
Λόρενς Ατί-Ζιγκί
Ο Γκανέζος τερματοφύλακας υπέπεσε στο μοιραίο λάθος που έκρινε εν τέλει και την πρόκριση, αφού πήγε άτσαλα πάνω στον Ολιβέιρα και έδωσε στον διαιτητή την ευκαιρία να καταλογίσει το πέναλτι.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Ο Πορτογάλος σέντερ φορ δεν έκανε καλό ματς σε γενικές γραμμές, ωστόσο στη μία φάση που βρήκε την ευκαιρία δεν την άφησε να πάει χαμένη. Κέρδισε το πέναλτι, σκόραρε μετά τη δική του εκτέλεση που έπιασε ο Ατί-Ζιγκί και έκρινε την έκβαση του αγώνα.

Διαμαρτυρήθηκαν οι Ελβετοί στη φάση του αγώνα με το πέναλτι που κέρδισε ο Ολιβέιρα, ωστόσο ο διαιτητής στη φυσική ροή του αγώνα, από τη στιγμή που δεν υπήρχε η βοήθεια του VAR, είδε παράβαση και αυτό καταλόγισε. Κατά τα άλλα, δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο στο κομμάτι της διαιτησίας στο υπόλοιπο ματς.

Σεντ Γκάλεν - ΑΕΚ 0-1