Ο Παναθηναϊκός του αείμνηστου Γιάννη Κυράστα ξεκινούσε με τους καλύτερους οιωνούς τη σεζόν 2001-02 στο Champions League. Οι πράσινοι στην πρεμιέρα των τότε ομίλων είχαν επικρατήσει με 2-0 εκτός έδρας της Σάλκε.

Σαν σήμερα λοιπόν υποδέχονταν την Μαγιόρκα του τότε νεαρού σταρ Σάμουελ Ετό για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

To «τριφύλλι» άσκησε ασφυκτική πίεση στην ισπανική ομάδα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δικαιώθηκε στο 25ο λεπτό του αγώνα. Ο Γκόραν Βλάοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μαγιόρκα και με ένα υπέροχο πλασέ κρέμασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και πέτυχε ένα πραγματικά εντυπωσιακό τέρμα, με την Λεωφόρο να παίρνει φωτιά.

Μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Βλάοβιτς ήταν και πάλι πρωταγωνιστής. Ο Καραγκούνης έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Κροάτης την κεφαλιά - πάσα στον Μιχάλη Κωνσταντίνου, ο οποίος με μία υπέροχη ενέργεια έκανε το 2-0. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κύπριου επιθετικού με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» έκαναν ότι ήθελαν την Μαγιόρκα και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις αν οι παίκτες του Γιάννη Κυράστα ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Ήταν ένα ανεπανάληπτο ξεκίνημα μιας ονειρικής σεζόν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κατά την οποία το «τριφύλλι» θα έφτανε μέχρι τους «8» και θα αποκλειόταν για λίγα... εκατοστά από την μεγάλη Μπαρτσελόνα.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Φύσσας, Χένρικσεν, Κυργιάκος, Σεϊταρίδης, Μπασινάς, Σόουζα, Καραγκούνης (80΄ Κόλκα) , Μικάελσεν, Κωνσταντίνου, Βλάοβιτς (85΄Βόκολος)

Μαγιόρκα: Φράνκο, Ακιέλ, Ναδάλ, Νίνο, Σόλερ, Καμπάνο (70΄Νόβο), Ενγκονγκά, Μαρτίν, Ετό, Λούγκε (61΄Καρλίτος), Παούνοβιτς

Όταν ο Παναθηναϊκός υπέταξε την Μαγιόρκα του Ετό (vid)