• Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
  • Γεώργιος Χατζηνάκος (Δράμας)
  • Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)
  • 57' Αντρίγια Ζίβκοβιτς
  • 77' Ενέα Μιχάι (αυτ)
  • 28' Ανδρέας Γιαννιώτης
  • 40' Χάρης Χαρίσης
  • 88' Πάτρικ Σάλομον
  • 90+3' Χουάν Μουνίθ

Τρεις ημέρες μετά το θρίαμβο επί της Μπενφίκα, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο γήπεδο της Τούμπας για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, θέλοντας να... ζευγαρώσει τις νίκες του. Το έργο του, όμως, όπως φάνηκε τουλάχιστον από το α΄ημίχρονο δεν ήταν εύκολο. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν είχε την ένταση των προηγούμενων παιχνιδιών και παρά την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, επί της ουσίας αδυνατούσε να βρει τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των Περιστεριωτών.

Το σύνολο του Νταμίρ Κάναντι εμφανίστηκε απόλυτα «διαβασμένο» και ανταποκρίθηκε άψογα στις όποιες προσπάθειες ανάπτυξης του Δικεφάλου. Παρουσιάζοντας πανομοιότυπο πλάνο, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στην αλληλοεξουδετέρωση, ποντάροντας πολλά στις πτέρυγες που δεν κατάφεραν, ωστόσο, να κάνουν αίσθηση και να δημιουργήσουν φάσεις.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο Αμπέλ Φερέιρα ζητούσε διαρκώς από τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τζόλη κίνηση στο χώρο, με τον Σέρβο να παίρνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού, όντας ιδιαίτερα ορεξάτος παρά το γεγονός πως βρίσκεται ακόμη σε διαδικασία ενσωμάτωσης και... γνωριμίας του τρόπου παιχνιδιού των συμπαικτών του.

Από την άλλη, ο τεχνικός του Ατρομήτου έμοιαζε ικανοποιημένος από την αμυντική τακτική και προσήλωση των παικτών του, ζητώντας, όμως, περισσότερη πίεση μεσοεπιθετικά. Χωρίς κάποια μεγάλη φάση και έχοντας πραγματοποιήσει αμφότερες ένα μέτριο α΄ημίχρονο, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το 0-0.

Σε διαφορετικό τέμπο το δεύτερο ημίχρονο και το ματς πήρε από νωρίς... φωτιά. Η πρώτη προειδοποίηση του ΠΑΟΚ ήρθε από τον Τζόλη αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιαννιώτη. Με τη σειρά του, ο Ατρόμητος αποδείχθηκε άκρως επικίνδυνος στην αντεπίθεση και ο Κιβρακίδης με... κεραυνό φρόντισε να απαντήσει στη χαμένη ευκαιρία των «ασπρόμαυρων», στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ τη γλίτωσε φθηνά και στην αμέσως επόμενη κόντρα επίθεση των φιλοξενούμενων προτού λύσει το... γόρδιο δεσμό της άμυνας του Ατρομήτου με πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, το ξεκίνημα του οποίου με τη φανέλα του Δικεφάλου φαντάζει άκρως πετυχημένο. Στο 57΄ ο Γιαννούλης έβγαλε συρτή μπαλιά από τα αριστερά στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πρόλαβε τους αμυντικούς του Ατρομήτου και με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0!

Ο Ατρόμητος και δη ο Νταμίρ Κάναντι δεν είχαν πει, ωστόσο, την τελευταία τους λέξη. Ήταν σαφές πως ο Ατρόμητος πίστευε πως μπορούσε να «χτυπήσει» τον ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά του, κάτι που εκ του αποτελέσματος τους δικαίωσε. Στο 77' η αλλαγή του Ενσικουλού αποδείχθηκε χρυσή καθώς ο 25χρονος μεσοεπιθετικός πάτησε περιοχή, γύρισε με πάσα τη μπάλα και είδε το Μιχάι στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του σκορ παρά τις πινελιές από τον πάγκο, με τον ΠΑΟΚ να πετάει από νωρίς δύο βαθμούς και τον Ατρόμητο να εξασφαλίζει τον πρώτο της συγκομιδής του. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς στρέφουν εκ νέου το βλέμμα τους στην Ευρώπη καθώς τον περιμένει η Κράσνονταρ στη Ρωσία με φόντο μια θέση στ΄αστέρια.

• 14

Με τέσσερις αλλαγές συγκριτικά με το παιχνίδι της Τρίτης εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ατρόμητο. Ο Μιχάι αγωνίστηκε ως δεξί στόπερ (σ.σ. χρεώθηκε το αυτογκόλ), ο Μπίσεσβαρ ανέλαβε και πάλι όλη την πλευρά δεξιά ενώ στα χαφ αγωνίστηκε το δίδυμο Σβαμπ - Εσίτι, με τον Α. Ζίβκοβιτς να παίρνει φανέλα βασικού, πλαισιώνοντας μαζί με τον Τζόλη, τον Σφιντέρσκι. Ιστορικό ντεμπούτο για τον Κούτσια, χρόνο συμμετοχής και σε Βρακά - Νινούα που επιστρατεύθηκαν μετά το 1-1 χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού.

• 20

Ο Νταμίρ Κάναντι παρέταξε τον Ατρόμητο με 3-4-3 έχοντας ως στόχο να «μπλοκάρει» την επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, βλέποντας τους παίκτες του να ανταποκρίνονται στο πλάνο του στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αυστριακό τεχνικό στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να προχωρά σε αλλαγή στην επίθεση, βάζοντας στη θέση του Μανούσου τον Κωτσόπουλο, όμως μια στιγμή αδράνειας της άμυνας έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί, με τον Ενσικουλού που ήρθε με την σειρά του από τον πάγκο με ωραία ατομική ενέργεια να κάνει το γύρισμα από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης.

77'

Η στιγμή που θα ήθελε να ξεχάσει πολύ γρήγορα ο Ενέα Μιχάι, που μετά την ωραία ατομική ενέργεια του Ενσικουλού, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του... ισοφαρίζοντας για τον Ατρόμητο σε 1-1.

• 10’

Πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στο ματς με τον Τζόλη να κάνει ωραία προσπάθεια αλλά να γλιστράει στο σουτ και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει με ευκολία.

• 16’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να βγάζει με κάθετη μπαλιά στον χώρο τον Σφιντέρσκι, που πάτησε περιοχή, σούταρε όμως ο Γιαννιώτης με διπλή επέμβαση αποσόβησε τον κίνδυνο για τον Ατρόμητο.

• 27’

Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Τομάσεβιτς να σεντράρει από τα αριστερά και τον Μιχαηλίδη να επεμβαίνει καταλυτικά, προτού φανεί απειλητικός ο Μανούσος.

• 33’

Σκοράρει ο ΠΑΟΚ, αλλά υπάρχει οφσάιντ! Κάθετη του Σφιντέρσκι για τον Τζόλη που τελειώνει εξαιρετικά τη φάση, όμως ο Καραντώνης ακυρώνει το γκολ του νεαρού επιθετικού αφού ήταν εκτεθειμένος από την άμυνα του Ατρόμητου.

• 40’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραία ατομική ενέργεια του Ζίβκοβιτς που μπαίνει στην περιοχή του Ατρόμητου από τα δεξιά, σουτάρει με δύναμη όμως ο Γούτας βάζει το πόδι του και απομακρύνει σε κόρνερ.

• 43’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

• 51’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ με εξαιρετική ενέργεια βγάζει την μπαλιά για τον Τζόλη που πιάνει δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 52’

Δοκάρι για τον Ατρόμητο! Οι παίκτες του Ατρόμητου ξεδιπλώθηκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κιβρακίδη που έπιασε δυνατό σουτ τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

• 56’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Γιακουμάκη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς βγήκε μακριά από την εστία του, ο Γιακουμάκης επιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 57’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης βγάζει συρτή μπαλιά από τα αριστερά στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προλαβαίνει τους αμυντικούς του Ατρόμητου και με ψύχραιμο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη.

• 59’

Νέα διπλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Εντελώς μόνος του ο Γιακουμάκης απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, τον νικάει ο Σέρβος κίπερ και στην επιστροφή και σε ανυπεράσπιστη εστία, ο Ραμπέλο πλάσαρε εκτός στόχου.

• 77’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ατομική ενέργεια του Ενισκουλού από τα δεξιά που κάνει το γύρισμα, με τον Μιχάι στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

• 1

Απόλυτα «διαβασμένος» ο Νταμίρ Κάναντι. Φρόντισε να εξουδετερώσει τα ατού του Δικεφάλου και να τον μπλοκάρει επιθετικά από τις πτέρυγες, βλέποντας τους παίκτες του να είναι τακτικά άψογοι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

• 2

Η αλλαγή του Ενσικουλού αποδείχθηκε χρυσή. Ο Νταμίρ Κάναντι ζητούσε διαρκώς κίνηση μεσοεπιθετικά, έχοντας την πεποίθηση πως η ομάδα του μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά του ΠΑΟΚ. Και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε...

• 3

Πέρα από την απώλεια των δύο βαθμών, το μεγαλύτερο κέδρος για τον ΠΑΟΚ από το σημερινό παιχνίδι δεδομένου πως το μυαλό του ήταν στο ματς με την Κράσνονταρ ήταν η συμμετοχή του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στη βασική ενδεκάδα. Ο Σέρβος έχει ξεκινήσει ιδανικά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, βρήκε εκ νέου δίχτυα και είναι σαφές πως θα παίξει πιο κομβικό ρόλο μόλις ενσωματωθεί και προσαρμοστεί στα δεδομένα της νέας του ομάδας.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός στην πρώτη του παρουσία στο αρχικό σχήμα, ξεδίπλωσε το ταλέντο του, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ατρόμητου με τις ατομικές ενέργειες και τις εμπνεύσεις τους, «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του παρουσία με το γκολ που σημείωσε το οποίο είναι το δεύτερο του με την φανέλα του Δικεφάλου σε τρεις συμμετοχές.

6
Ενέα Μιχάι
Ο 22χρονος στόπερ του ΠΑΟΚ θα θέλει να ξεχάσει πολύ γρήγορα την αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης, σε μια εφιαλτική στιγμή για τον ίδιο που επισκίασε την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

59
Κλάρκ Ενσικουλού
Ο 28χρονος επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό και από δική του ωραία ατομική ενέργεια προήλθε το γκολ της ισοφάρισης του Ατρόμητου, με τον έμπειρο ποδοσφαιριστή να δίνει επιθετική πνοή στον Ατρόμητο, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Καλή η διαιτησία σε γενικές γραμμές στο γήπεδο της Τούμπας. Ο Καραντώνης υπέπεσε σε 2-3 μικρά λάθη, λίγο έλειψε να χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού στις καθυστερήσεις αλλά δεν έπαιξε τελικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Τζόλη στο α΄ημίχρονο καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Ανακοίνωσε το... happy end ΠΑΟΚ-Βιεϊρίνια ο Γ.Σαββίδης!