• Αλεσάντρο Κοστάντσο (Ιταλία)
  • Ματέο Πασέρι (Ιταλία)
  • Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
  • 11' Σφιντέρσκι

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου σφράγισε απόψε στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας δίκαια του Παναθηναϊκού με 1-0.

Ο κάτοχος του τροπαίου δεν «κάθισε» πάνω στο σκορ του πρώτου αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας, έπαιξε επιθετικά για τη νίκη και την κατέκτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, έχοντας ως μαέστρο τον εκπληκτικό Πέλκα και σκόρερ τον Σφιντέρσκι μόλις στο 11ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό από τον τρόπο με τον οποίο μπήκε στο γήπεδο από το πρώτο δευτερόλεπτο ημα του ματς.

Η τακτική του Αμπελ Φερέιρα να πιέσει πολύ ψηλά τους «πράσινους» αποσυντόνισε τη λειτουργία τους και ταυτόχρονα έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά σε αρκετές υποσχόμενες ευκαιρίες και τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να επιβάλλει το ρυθμό του.

Ειδικά μετά το γρήγορο γκολ του Σφιντέρσκι (11’) από εκπληκτική ενέργεια του Πέλκα που του το σέρβιρε στο… πιάτο, ο ΠΑΟΚ απέκτησε ακόμα καλύτερη ψυχολογία και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Στον Παναθηναϊκό συνέβη αυτό που απεύχονταν, να δεχθεί δηλαδή το εκτός έδρας γκολ που σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, έκανε το ενδεχόμενο πρόκρισης να φαντάζει απίθανο.

Ο ΠΑΟΚ απόλεσε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του (6-2 οι τελικές υπέρ του), πλην όμως το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου του έδινε και με το παραπάνω το μαξιλαράκι ασφαλείας που επιζητούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης προσπάθησε με δύο γρήγορες αλλαγές (Αγιούμπ-ντεμπούτο και Περέα) να διεκδικήσει τον τρόπο για να ξαναμπεί στο ματς η ομάδα του, πλην όμως ο ΠΑΟΚ είχε φροντίσει να κλείσει πολύ καλά τους χώρους επιλέγοντας φυσιολογικά να περιμένει πίσω από τη μπάλα, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ στο τρανζίσιον.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα δεν υπήρχε αμφισβήτηση για το ποια ομάδα θα πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει δίκαια νικητής από την Αθήνα.

• 9

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 4-1-4-1, ενώ με εξαίρεση τον Χατζηθεοδωρίδη διάλεξε την ίδια ενδεκάδα με το ματς πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ. Το πλάνο που είχε στο μυαλό του δεν βγήκε και στο δεύτερο ημίχρονο έριξε στο ματς τον Αγιούμπ και στο 58’ τον Περέα μετατρέποντας τον σχηματισμό σε 4-1-3-2, πλην όμως δεν άλλαξε το μομέντουμ του ματς.

• 9

Αμπελ Φερέιρα Ο προπονητής του ΠΑΟΚ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 3-1-5-1. Από πλευράς προσώπων επέλεξε όσους ξεκίνησαν στο ματς Κυπέλλου στην Τούμπα. Η στρατηγική του ήταν να πρεσάρει από το ξεκίνημα πολύ ψηλά στο αμυντικό τρίτο του αντιπάλου και του βγήκε σε απόλυτο βαθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο περίμενε πίσω από τη μπάλα και δεν απειλήθηκε καθόλου.

11'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τη φάση του γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας άλλαξε τη μπάλα με τον Λημνιό από τη δεξιά πλευρά, μπήκε στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε στο πιάτο το τέρμα στον Πολωνό επιθετικό που δεν λάθεψε.

• 2’

Ο Μπίσεσβαρ περνάει τον Γιόχανσον και γυρίζει τη μπάλα στον Σφιντέρσκι, αλλά οι κόντρες επιστρέφουν την μπάλα στον Ολλανδό που σουτάρει από τη μικρή περιοχή και ο Διούδης παραχωρεί κόρνερ.

• 9’

Ο Δώνης τροφοδοτεί τον Χατζηθεοδωρίδη που μπαίνει στην περιοχή φάτσα με την εστία, αλλά σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

• 11’

ΓΚΟΛ! Φανταστική ενέργεια του Πέλκα που αλλάζει τη μπάλα με τον Λημνιό, περνάει τρεις παίκτες μέσα στην περιοχή και δίνει έτοιμο γκολ στον Σφιντέρσκι που ανοίγει το σκορ (0-1).

• 17’

Σέντρα-σουτ του Γιαννούλη από αριστερά, ο Διούδης με δυσκολία παραχωρεί κόρνερ.

• 23’

Ατομική ενέργεια και σουτ του Μπίσεσβαρ που στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 31’

Εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, ο Δώνης πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω εκεί όπου ο Χατζηθεοδωρίδης σουτάρει με δύναμη, η μπάλα κοντράρει, αλλά ο Πασχαλάκης αποκρούει.

• 33’

Ο Πέλκας βρίσκει τον Μπίσεσβαρ που είναι μόνος του στην περιοχή ωστόσο πλασάρει πολλά μέτρα άουτ.

• 71’

Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Λάμπρου να μπαίνει στην περιοχή και τον Σένκεφελντ να τον ανακόπτει με τάκλιν την τελευταία στιγμή.

• 85’

Ο Κουρμπέλης δίνει στον Περέα, αυτός στρώνει στον Μακέντα που πλασάρει δίπλα απ' το δοκάρι του Πασχαλάκη.

• 89’

Ατομική ενέργεια και σουτ του Μακέντα, ο Πασχαλάκης αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

• 1

Ο άκρως επιθετικός τρόπος με τον οποίο ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς από το ξεκίνημά του, έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του αποψινού ματς.

• 2

Το γρήγορο γκολ του Σφιντέρσκι από την εξαιρετική ενέργεια του Πέλκα (11') έκοψε τα όνειρα και τα πόδια των παικτών του Παναθηναϊκού.

• 3

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα διάστημα στο οποίο κρίθηκε ουσιαστικά το ματς.

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έχει δεχθεί χτύπημα από τον -καλό του φίλο- Χρήστο Δώνη σε μία διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή του ΠΑΟΚ και η φωτογραφία καταδεικνύει τα σημάδια που αποκόμισε ως ενθύμιο στο στήθος του.

10
Δημήτρης Πέλκας
Το καλύτερό του φετινό ματς πραγματοποίησε ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, που ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος του γηπέδου στο αποψινό ντέρμπι. Η ενέργειά του στη φάση του γκολ της ομάδας του ήταν πολύ υψηλού επιπέδου και πιστοποίησε την ποιότητά του.

10
Γκίας Ζαχίντ
Περίμενε πολλά ο Παναθηναϊκός από τον Νορβηγό μεσοεπιθετικός, όμως αυτός ήταν απόψε σε άλλο γήπεδο. Δεν του βγήκε καμία από τις εμπνεύσεις του, έκανε λάθη, δεν είχε καθαρό μυαλό και ως γνωστόν η απόδοσή του αποτελεί βαρόμετρο για το τριφύλλι.

18
Δημήτρης Λημνιός
Τόσο αυτός όσο και ο Μπίσεσβαρ έκαναν ό,τι ήθελαν στις πλευρές του Παναθηναϊκού και ειδικά ο Χατζηθεοδωρίδης αντιμετώπισε τα περισσότερα θέματα από την πλευρά του Λημνιού. Ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ έκανε ένα πολύ καλό και ισορροπημένο ματς, έχοντας επίσης συμβολή στη φάση του γκολ.

Παρά το ντόρο γύρω από τον ορισμό του, ο Ιταλός διαιτητής Φάμπρι ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έκανε το μεγάλο λάθος. Η διαιτησία του όπως και οι υποδείξεις των βοηθών του, δεν επηρέασαν έπ' ουδενί την έκβαση του ματς.