• 71΄ Κάστρο
  • 40΄ Θυμιάνης
  • 76΄ Μπαριέντος
  • 84΄ Καρασαλίδης

Ένα εύκολο απόγευμα Σαββάτου πέρασε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, επικρατώντας 3-1 της Ξάνθης για την 22η αγωνιστική της Super League. Με τους Ελ Αραμπί, Σουντανί και Βαλμπουενά να πιάνουν εξαιρετική απόδοση και την ακριτική ομάδα να μην μπορεί σε κανένα σημείο του 90λεπτου να αντιπαρατάξει αντίσταση στις ορέξεις των «ερυθρόλευκων», η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το γνωστό καλό επιθετικό παιχνίδι της και ευχαρίστησε το κοινό της.

Με το γκάζι στο... πάτωμα από τη σέντρα μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, δείχνοντας μια ξεκάθαρη διάθεση για να φτάσει σε μια εμφατική νίκη, ούτως ώστε να ανέβει και πάλι προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας και να περιμένει πλέον το αποτέλεσμα στο κυριακάτικο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να αξιοποιήσουν μόλις την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό και να ανοίξουν το σκορ με τον Σουντανί, στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του αγωνιστικού χώρου, ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Η δε Ξάνθη από την πλευρά της, ούσα απολύτως ακίνδυνη και εύκολα κλεισμένη από την άμυνα του Ολυμπιακού από τη μέση και μπροστά, περιορίστηκε σε έναν παθητικό ρόλο, προσπαθώντας μάλλον να περισώσει ό,τι περισσότερο μπορούσε από το ματς και να κλείσει όσο πιο καλά μπορούσε τους χώρους προς την περιοχή του Αμπάντ. Βεβαίως, όπως αποδείχθηκε από το πρώτο ημίχρονο, η ακριτική ομάδα δεν έκανε ιδιαίτερα καλή δουλειά σε αυτό το κομμάτι, αφού οι «ερυθρόλευκοι» -με τους περισσότερους παίκτες του Μαρτίνς να πιάνουν υψηλή απόδοση- δημιούργησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και τελικά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με το 2-0 του Ελ Αραμπί στο 42' που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε ως προς την εικόνα του ματς με την έναρξη του β' μέρους, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει ως απόλυτος κυρίαρχος, με τη μπάλα σταθερά στα πόδια και με δημιουργία περισσότερων φάσεων. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η ομάδα του Μαρτίνς έπαιξε το γνωστό ποδόσφαιρό της και έφτασε επίσης γρήγορα σε ένα ακόμη γκολ, στο 52ο λεπτό, με δημιουργό τον Σουντανί και τον Φασίδη να σημειώνει αυτογκόλ προ του Μασούρα. Στα επόμενα λεπτά, η Ξάνθη κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με το πέναλτι που κέρδισε ο Στάρτζον μετά το λάθος του Σεμέδο και εκτέλεσε ο Κάστρο, όμως και πάλι ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο ματς, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εύκολα το αποτέλεσμα ως το φινάλε και επέστρεψε -έστω και προσωρινά- στην κορυφή.

• 2

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-4-2 αντί του 4-3-3 του τελευταίου διαστήματος, με τον Ολυμπιακό πάντως να μην αλλάζει φιλοσοφία ως προς τη γενικότερη αντιμετώπισή του στο παιχνίδι. Κλασικά είχε τη γνωστή καλή κυκλοφορία μπάλας, σωστό και έντονο πρέσινγκ, ενώ με εξαίρεση κάποια ατομικά λάθη δεν είχε και κανένα πρόβλημα στην άμυνα.

• 87

Όποιο πλάνο κι αν είχε σχεδιάσει πριν το ματς ο Γιώργος Παράσχος, πήγε περίπατο μετά το γρήγορο 1-0 του 5ου λεπτού και στη συνέχεια φάνηκε ότι δεν υπήρχε εναλλακτικό πλάνο. Η ομάδα του δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο και περιορίστηκε στο να ακολουθεί όποιον ρυθμό έδινε ο Ολυμπιακός και να προσπαθεί να περιορίσει την επιθετική δράση του αντιπάλου, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

5’

Μόλις πέντε λεπτά κράτησε η αντίσταση της Ξάνθης και η αγωνία για τον τελικό νικητή. Ο Ελ-Αραμπί έκλεψε την μπάλα ψηλά από τον Κοβάσεβιτς, ο Σουντανί με άψογο πλασέ έκανε το 1-0 και το όποιο άγχος για τον τελικό νικητή εξαφανίστηκε.

• 5’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί πιέζει και κλέβει από τον Κοβάτσεβιτς, μπαίνει στην περιοχή, βρίσκει τον επερχόμενο Σουντανί και αυτός με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι κάνει το 1-0.

• 6’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σουντανί που έκλεψε Καρασαλίδη, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Αμπάντ αλλά έχασε την ισορροπία του και η μπάλα του έφυγε άουτ.

• 11’

Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και κεφαλιά του Βαλμπουενά στο δοκάρι, με τον Σουντανί να παίρνει το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ!

• 13’

Δυνατό σουτ του Ελαμπντελαουί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 14’

Σουτ του Φασίδη στην αντεπίθεση, μπλοκάρει εύκολα ο Σα.

• 15’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ομάρ από δεξιά και κεφαλιά του Μπουχαλάκη που τρυπάει το κέντρο της άμυνας, η μπάλα λίγο άουτ και πάλι.

• 29’

Σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Σουντανί από το ύψος του πέναλτι, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 39’

Ωραίο, φαλτσαριστό σουτ του Τσιμίκα από το ύψος της περιοχής, ο Αμπάντ πέφτει στη γωνία του και διώχνει.

• 42’

Πολύ δυνατό, δύσκολο σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής, διώχνει με τις γροθιές ο Αμπάντ.

• 43’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πετάγεται ανάμεσα στο κέντρο άμυνας της Ξάνθης και με προβολή κάνει το 2-0.

• 52’

ΓΚΟΛ! Μετά από φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους, ο Σουντανί κάνει το γύρισμα και ο Φασίδης που προσπαθεί να σώσει προ του Μασούρα, με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του για το 3-0 του Ολυμπιακού.

• 64’

Δυνατό, μακρινό σουτ του Τεσέιρα, ο Σα πέφτει και διώχνει.

• 67’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ελ Αραμπί να προσπαθεί να πλασάρει τον Αμπάντ έπειτα από ωραία μπαλιά του Μπουχαλάκη και τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να σώζει.

• 69’

Πέναλτι για την Ξάνθη, το οποίο κερδίζει ο Στάρτζεον έπειτα από κλέψιμο σε λάθος κοντρόλ του Σεμέδο.

• 71’

ΓΚΟΛ! Η Ξάνθη μειώνει σε 3-1, με τον Κάστρο να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι.

• 88’

Εκτέλεση φάουλ από τον Μουλέν, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

• 1

Το πολύ γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού μόλις στο 5ο λεπτό προφανώς είναι και το σημείο-κλειδί που ξεκλείδωσε το ματς για τους γηπεδούχους, αφού πλέον στη συνέχεια έκαναν τα πάντα χωρίς άγχος.

• 2

Το σχήμα του Ολυμπιακού με αυτό το επιθετικό δίδυμο απέδωσε άψογα τόσο στο δημιουργικό κομμάτι με τις πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων, όσο και στη μεσαία γραμμή με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας. Η Ξάνθη δεν έδειξε να περιμένει κάτι τέτοιο και αντιμετώπισε πρόβλημα με τους πολλούς «ερυθρόλευκους» να πατάνε την περιοχή της.

• 3

Η συνεργασία των Ελ Αραμπί – Σουντανί στην επίθεση συνεχίστηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα για ένα ακόμη ματς που ξεκίνησαν ταυτόχρονα από τον Πέδρο Μαρτίνς. Οι δύο βορειο-Αφρικανοί βρίσκονται έξοχα και καταφέρνουν να κινούνται σε σημεία που συμπληρώνουν και βοηθούν ο ένας τον άλλο, αντί να... μπλέκουν.

Όταν υπάρχει ημέρα μνήμης για τα 21 θύματα της τραγωδίας της Θύρας 7, όλα τα υπόλοιπα περνούν σε δεύτερη μοίρα. Στο 21ο λεπτό ο κόσμος με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα απέτισε φόρο τιμής, ενώ κεριά στο πέταλο σχημάτισαν τον αριθμό 7, σε μία ανατριχιαστική στιγμή στο Καραϊσκάκης.

11
Γιουσέφ Ελ-Αραμπί
Δεν είναι απλώς ένας στράικερ, ένας σκόρερ, ένα εννιάρι περιοχής, ένας φορ που περιμένει να τον ταΐσουν με πάσες για να «εκτελέσει». Έχει πλέον ηγετικό ρόλο στον Ολυμπιακό, αν τελείωνε σήμερα το πρωτάθλημα θα ήταν ο MVP. Το πρώτο γκολ είναι κλασικό δείγμα της νοοτροπίας του, με τον Μαροκινό να πιέζει ψηλά, να προκαλεί το λάθος και να σερβίρει την ασίστ (6η φετινή) για το 1-0. Λίγο αργότερ,α πέτυχε και το 15ο του γκολ στο πρωτάθλημα, σε ένα ακόμα πλήρες απόγευμα.

3
Ρουμπέν Σεμέδο
Σε πολλά (εύκολα κυρίως) εμφανίζεται αφηρημένος στο γήπεδο, ίσως από υπερβολική εμπιστοσύνη στις ικανότητες του. Ο Πορτογάλος είχε ένα πολύ εύκολο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη είχε αρκετά προβλήματα, αφού ήταν μέσα σε όλες τις επικίνδυνες φάσεις της Ξάνθης. Ένα δικό του ανοιχτό κοντρόλ προσφέρει το πέναλτι που κάνει ο ίδιος ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος λίγο έλειψε να δε και δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Στούρτζεον.

2
Χιλάλ Σουντανί
Υπάρχει ένα εκπληκτικό στατιστικό, αφού έχει σκοράρει και τα 7 φετινά του τέρματα στο Στάδιο Καραϊσκάκης, το οποίο φαίνεται ότι του δίνει φτερά, τον κάνει να αισθάνεται πιο άνετα. Ο Αλγερινός εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα μέσα στο 2020 και χρειάστηκε μόλις 5 λεπτά για να ανοίξει το σκορ με ιδανικό πλασέ. Λίγο αργότερα με κεφαλιά ψαράκι αστόχησε σε κενή εστία, ενώ είχε αρκετές ζογκλερικές στιγμές, σε ένα πολύ κεφάτο βράδυ για τον Σουντανί που κάνει την διαφορά στα εντός έδρας παιχνίδια.

Παρότι έμοιαζε ένα εύκολο, διαδικαστικό παιχνίδι για τον διαιτητή, εντούτοις δεν ήταν. Σε κάθε μαρκάρισμα ο Δημήτρης Καραντώνης είχε να αντιμετωπίσει την γκρίνια της εξέδρας, ενώ για κάποιο λόγο πολύ εκνευρισμένοι ήταν και οι παίκτες του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι άφησε το σκληρό παιχνίδι και χάρισε κάποιες κάρτες, αλλά στην πραγματικότητα το ματς δεν ξέφυγε ποτέ. Σωστά ακυρώθηκε ένα γκολ του Σουντανί, ορθώς δόθηκε πέναλτι και κίτρινη στην ανατροπή του Σεμέδο, σε ένα αρκετά καλό διαιτητικό βράδυ, χωρίς λάθη.

Κυριάκος: «Καθοριστική η συμβολή της Τούμπας - Μακριά από έπαρση και άγχος»