1 6
Manchester City F.C.
MANCHESTER CITY F.C.

Ένα ξεκούραστο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα στο Μπέρμιγχαμ καθώς, μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Άστον Βίλα σε... πάρτι.

Οι «πολίτες» μετέτρεψαν την υπεροχή τους σε γκολ και σε 10' πέτυχαν τρία τέρματα. Ο Μαχρέζ με πολύ ωραία προσπάθεια έκανε το 0-1 ενώ, έξι λεπτά ο Αλγερινός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ της Σίτι, Σέρχιο Αγκουέρο, μετά την ασίστ στο 0-1 έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με πολύ ωραία προσπάθεια στο 28ο λεπτό, με τον Γκάμπριελ Ζεσούς να γράφει στο 45+1' το 0-4 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην πρώτη της ευκαιρία ο Σέρχιο Αγκουέρο πέτυχε ένα ιστορικό τέρμα, αφού πέρασε τον Τιερί Ανρί στην κορυφή των κορυφαίων ξένων στην Premier League με 177 τέρματα ενώ, ανέβηκε και στην 5η θέση των κορυφαίων σκόρερ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, ο 31χρονος έκανε ακόμα ένα ρεκόρ στο 83' πετυχαίνοντας χατ-τρικ για το 0-6 και έγινε πρώτος στην ιστορία του θεσμού με τα περισσότερα χατ-τρικ (12) ξεπερνώντας τον Άλαν Σίρερ.

H Άστον Βίλα το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με εύστοχο πέναλτι του Ελ Γκαζί σε παράβαση που έκανε ο Ιλκάι Γκουντογκάν.

Έτσι η Μάντσεστερ Σίτι προσπέρασε στη δεύτερη θέση την Λέστερ (πλέον βρίσκεται στο +2) εχθές έχασε εκτός έδρας από την Σαουθάμπτον, ωστόσο παραμένει αρκετά μακριά από την πρώτη και αήττητη Λίβερπουλ (-14).

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι 1-6