• Βασίλης Νικολακάκης (Ηρακλείου) / AVAR
  • Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
  • Αντώνης Καρατζίκας (Αθηνών)
  • Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
  • 81' Μάνταλος (πεν.)
  • 30' Λόπες
  • 47' Μάνταλος
  • 80' Γιακουμάκης
  • 85' Βράνιες
  • 64' Λάρσον
  • 78' Ρόουζ
  • 80' Βέλεθ
  • 96' Τσιλιγγίρης
Κοκκινες καρτες
  • 53' Ιντέγε

Ένας εξαιρετικά στημένος Άρης, με άψογη ανασταλτική λειτουργία, τέλειες αλληλοκαλύψεις και τους Φετφατζίδη και Γκάμα να βρίσκονται σε μεγάλα κέφια, έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό, δεν την άφησε να αναπτυχθεί με ορθολογικό τρόπο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απουσία του Λιβάγια, ο οποίος φάνηκε πως όταν λείπει από τα παιχνίδια της Ένωσης, η τελευταία πάσχει από έλλειμμα έντασης, αγωνιστικότητας και ρυθμού.

Παρά τις λίγες ευκαιρίες που χάθηκαν στο πρώτο μέρος -σημαντικότερη όλων η κεφαλιά του Ιντέγε που απέκρουσε με υπερένταση ο Μπάρκας- η λευκή ισοπαλία που έμεινε μέχρι και την ανάπαυλα ήταν δίκαιη και αποτέλεσμα της εμφάνισης των παικτών του Άρη που πήγαιναν πρώτοι στις διεκδικήσεις και κέρδισαν την συντριπτική πλειονότητα των προσωπικών μονομαχιών στα ένας εναντίον ενός.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για την ΑΕΚ καθώς οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν μόλις στο 53' όταν και ο Ιντέγε την απευθείας κόκκινη κάρτα σε χτύπημα εκτός φάσης στον Μάνταλο. Όμως παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς-νωρίς με παίκτη παραπάνω όχι απλά δεν το εκμεταλλεύτηκε αλλά μόλις εννιά λεπτά αργότερα, ο Άρης «πάγωσε» το ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βγήκε στην κόντρα έπειτα από άθλια μεταβίβαση του Μάνταλου, ο Κορχούτ έδωσε ένα πάρε-βάλε στον Λάρσον και αυτός στο κενό τέρμα άνοιξε το σκορ. Και ενώ ο Άρης κρατούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμα απέναντι σε μια νωχελική και άχρωμη ΑΕΚ που πατούσε περιοχή με το σταγονόμετρο, στο 78', σε μια φάση που σηκώνει πολύ συζήτηση, ο Ευαγγέλου έδειξε πέναλτι, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR, σε μια φάση που ο Σιμόες έπεσε στο έδαφος έπειτα από μια διεκδίκηση με τον Ρόουζ.

Ο Μάνταλος ευστόχησε, έκανε το 1-1 και η λογική έλεγε πως έπειτα από αυτή την εξέλιξη , ο Άρης θα περνούσε ένα εφιαλτικό διάστημα μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Όμως, η πίεση της ΑΕΚ συνέχισε να μην βασίζεται σε κανένα σχέδιο ενώ στα ελάχιστα γεμίσματα που προκάλεσαν καταστάσεις στην περιοχή του Άρη, ο Τσιλιγγίρης έσωσε τον Άρη. Το τελικό σφύριγμα που επικύρωσε το 1-1 συνοδεύτηκε -αναμενόμενα- από έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο της ΑΕΚ.

• 18

Το 4-2-3-1 του Κωστένογλου εξολοθρεύτηκε πλήρως από τους παίκτες του Άρη και εναλλακτικό σχέδιο στο μυαλό του προπονητή της ΑΕΚ δεν υπήρχε όπως φάνηκε από τις αλλαγές που έκανε, με αποτέλεσμα η Ένωση να κάνει ελάχιστες ορθολογικές επιθέσεις.

• 11

Ένα εξαιρετικό στήσιμο από το Ένινγκ, που με το 4-2-3-1 του και βασιζόμενος σε άψογη εφαρμογή του transition τόσο σε επιθετικό όσο και σε ανασταλτικό επίπεδο, έδωσε στον Άρη το βαθμό της ισοπαλίας στο ΟΑΚΑ.

78

Ο Σιμάο βρίσκεται σε θέση βολής, ο Ροζ βάζει την προβολή και κοντράρει την μπάλα, όμως με τις τάπες προσγειώνει το πόδι του πάνω σε αυτό του Σιμόες. Για να δοθεί το αυστηρό πέναλτι χρειάστηκε μελέτη του ριπλέι για δύο λεπτά από τον Ευαγγέλου, άλλα τόσα έκανε μέχρι να εκτελεστεί λόγω των αψιμαχιών που ακολούθησαν.

• 6’

Καλή φάση για την ΑΕΚ μετά από πλάγιο, ο Ολιβέιρα πήρε μια κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπακάκη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά όμως η άμυνα έδιωξε.

• 8’

Ο Άρης φεύγει στην κόντρα με τον Φετφατζίδη, αυτός κάνει την ατομική προσπάθεια και μπαίνει στην περιοχή όμως το σουτ με το αριστερό είναι κακό, αρκετά μέτρα άουτ.

• 12’

Ο Σάσα έκανε τη σέντρα από δεξιά στο ύψος του πέναλτι, ο Ιντέγε έπεσε για την κεφαλιά-ψαράκι με τον Μπάρκα να σώζει ενστικτωδώς!

• 40’

Εκτέλεση φάουλ του Βέρντε με τον Σβάρνα να παίρνει την κεφαλιά και τον Τσιλιγγίρη να αποκρούει.

• 64’

Γκολ! 0-1 ο Άρης. Ο Άρης κλέβει τη μπάλα έπειτα από λάθος μεταβίβαση του Μάνταλου και φεύγει στην κόντρα, η μπάλα έφτασε από τον Ντιγκινί στον Κόρχουτ, από εκεί στον Λάρσον και αυτός λίγο αφότου μπήκε στο ματς με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1.

• 73’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσιλιγγίρης σώζει το τετ-α-τετ του Σιμόες μετά από γέμισμα του Μπακάκη στην περιοχή.

• 78’

Ο Ευαγγέλου δείχνει τη λευκή βούλα και κίτρινη στον Ρόουζ για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σιμόες. Το ριπλέι μάλλον επιβεβαιώνει την απόφαση του διαιτητή. Ο Μάνταλος ευστοχεί και κάνει το 1-1.

• 95’

Τρομερή φάση για την ΑΕΚ σε φάση διαρκείας, με τον Τσιλιγγίρη να σώζει ενστικτωδώς σου του Βράνιες και μια κεφαλιά που έγινε στο ριμπάουντ.

Ο Πέτρος Μάνταλος ισοφαρίζει σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι, κοιτάζει τον νεαρό τερματοφύλακα του Άρη Απόστολο Τσιλιγγίρη και του κάνει την χειρονομία να κλείσει το στόμα του, αφού φαίνεται πως οι δυο τους είχαν μία λεκτική αντιμαχία πριν την εκτέλεση.

69
Μιχάι Κορχούτ
Ίσως να μην ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ίσως ο Γκάμα, ο Ματίγια, ο Ροζ να έκαναν πιο πλήρες ματς, όμως ο Ούγγρος αριστερός μπακ είχε μόνο θετικές ενέργειες σε ένα πολύ μεστό ματς. Το γκολ του Άρη είναι σχεδόν εξ’ ολοκλήρου δικό του, αφού κάνει παμπόνηρο κλέψιμο στην σέντρα, σπριντάρει άμεσα για να βγάλει κόντρα στο τρανζίσιον και με άψογη πάσα πάρε - βάλε δώρισε το γκολ στον Λάρσον. Δεν έφαγε φάση ούτε από τον Ντέλετιτς, ούτε από τον Βέρντε και ήταν εγγύηση για την άμυνα του Άρη.

11
Μίλος Ντέλετιτς
Για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε ότι δεν έχει το ειδικό βάρος, πιθανώς ούτε την ποιότητα να κάνει την διαφορά στα εξτρέμ της ΑΕΚ. Ο Σέρβος δεν πέρασε ούτε μία φορά τον προσωπικό του αντίπαλο, δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία φορά αισθητή την παρουσία του. Έμεινε στο γήπεδο για 61 λεπτά, δεν είναι τυχαίο ότι από την στιγμή που αντικαταστάθηκε, η Ένωση έγινε πιο επικίνδυνη, έπαιξε λιγάκι πιο ορθολογικά.

75
Απόστολος Τσιλιγγίρης
Στο ντεμπούτο του σε επαγγελματικό ματς, ο 19χρονος τερματοφύλακας έπαιζε με τέτοια άνεση, λες και έπαιζε με τους φίλους του από το σχολείο. Καθόλου τρακαρισμένος, ψύχραιμος, με καλές τοποθετήσεις, νικήθηκε μόνο από το σημείο του πέναλτι σε μία άψογη εμφάνιση. Νίκησε δύο φορές τους παίκτες της ΑΕΚ σε τετ-α-τετ (Αλμπάνης, Σιμόες) έκανε την επέμβαση του ματς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε διπλή ευκαιρία με Βράνιες. Ολιβέιρα και έδειξε ότι το μέλλον του αξίζει.

Πολύ απαιτητικό παιχνίδι για τον διαιτητή Ευαγγέλου, με πάρα πολλές ζόρικες φάσεις, που έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης. Σε ότι αφορά την αποβολή του Ιντέγε, όσο και να μην έχει πρόθεση ο Νιγηριανός η σκαριά στο γόνατο του Μάνταλου είναι πολύ επικίνδυνο παιχνίδι και συνιστά ξεκάθαρη αφορμή για αποβολή. Σε ότι αφορά το πέναλτι που δίνει στην ΑΕΚ, πρόκειται για εξαιρετικά οριακή / αμφισβητούμενη φάση, αφού ο Ροζ με την προβολή κοντράρει την μπάλα, αλλά με τις τάπες προσγειώνει το πόδι του πολύ άσχημα πάνω στον Σιμόες που κινδυνεύει με σοβαρό τραυματισμό. Και στις δύο περιπτώσεις, ο Ευαγγέλου είδε την φάση σε όλα τα ριπλέι στο VAR και πήρε την ευθύνη πάνω του. Πρέπει να τονιστεί ότι στην ροή του ματς άφησε σε πολλές φορές το πλεονέκτημα, αφήνοντας το παιχνίδι να έχει ρυθμό, ενώ σωστά ήταν και τα 8 λεπτά καθυστέρησης λόγω των αμέτρητων τραυματισμών στην επανάληψη.