Play Station; Οποιος είναι gamer, ξέρει ότι στις κονσόλες δεν μπαίνουν τόσο εύκολα. Ο Αργεντινός το κάνει να φαίνεται πολύ απλό και τα τελευταία χρόνια τα κολλάει και δύο-δύο. Στον αγώνα του Σαββάτου (09/11), ο Λούκας Ολάσα της Θέλτα 'τόλμησε' να ισοφαρίσει σε 1-1 για την Θέλτα με φάουλ με το αριστερό. Μέσα στο σπίτι του, στο Camp Nou, ο Μέσι δεν μπορούσε να το επιτρέψει αυτό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έστησε την μπάλα στα 24 μέτρα και 'ζωγράφισε' τον Ρουμπέν Μπλάνκο και στο τρίτο λεπτό στην επανάληψη, αυτή τη φορά από τα 22 μέτρα την έστειλε στο ίδιο σημείο της εστίας του πορτέρο των Γαλιθιάνων. Παλαιότερα, οι προπονητές μπορεί να μην είχαν φόβο όταν οι παίκτες τους έκαναν φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως σήμερα δεν χρειάζεται καν να δώσουν την εντολή...

Αυτά τα δύο κόντρα στους Gallegos ήταν τα φάουλ Νο51 και Νο52 στην καριέρα του Λιονέλ Μέσι και Νο45 και Νο46 με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα. Οπως έσπευσαν να βγάλουν οι μεγαλύτερες εταιρείες στατιστικών, ο Αργεντινός μύθος των Blaugrana τα τελευταία 8 χρόνια έχει σκοράρει περισσότερες φορές από στημένη μπάλα απ' ότι έχει κάνει οποιοδήποτε από τα κορυφαία club της Ευρώπης. Πιο συγκεκριμένα, σε αυτό το διάστημα ο 32χρονος έχει βρει δίχτυα 29 φορές και ακριβώς πίσω του βρίσκονται Γιουβέντους [27], Ρεάλ Μαδρίτης [23], Ρόμα [21], Λιόν [21] και Παρί Σεν Ζερμέν [20].

Από τη σεζόν 2008-09, όταν και ξεκίνησε να βρίσκεται σε God-mode και στα φάουλ, ο Μέσι σταδιακά βελτίωνε τους αριθμούς του μέχρι που έφτασε τα 7 γκολ από απευθείας εκτελέσεις το 2015-16. Επεσε στα 4 το 2016-17, ισοφάρισε την καλύτερή του επίδοση το 2017-18 και πέρυσι έκανε το ρεκόρ με 8 γκολ με φάουλ. Φέτος, έχει χάσει εξαιτίας τραυματισμού το ξεκίνημα της χρονιάς και έχει παίξει 90 λεπτά σε μόλις 8 αγώνες με τους Blaugrana, όμως πρόλαβε να φτάσει τα 4 τεμάχια. Με αυτά που έχει προλάβει να δείξει, καταλαβαίνει κανείς πως οι 7 μήνες που απομένουν μοιάζουν υπεραρκετοί για να πιάσει νέο peak.

Οι Καταλανοί είχαν για πρώτη φορά τον Μέσι στην 11άδα τους στην 8η αγωνιστική στην La Liga, όμως ο Αργεντινός βρίσκεται ήδη στο -1 από τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, Καρίμ Μπενζμά, έχοντας σημειώσει 8 γκολ. Οσον αφορά τα φάουλ πάντως δεν έχει αφήσει κάποιον να μπορεί να συγκριθεί μαζί του. Ο Μέσι, σε όλες τις διοργανώσεις στη σεζόν που διανύουμε, σκοράρει μία φορά κάθε τρεις εκτελέσεις και με τα 4 τέρματα έπειτα από 12 προσπάθειες, έχει ποσοστό επιτυχίας 33.3%. Ο 32χρονος γράφει το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας του αθλήματος για έναν ακόμα λόγο.

Πιο πρόσφατο 'θύμα' του, ήταν κάποιος που έχει παίξει στο παρελθόν στην Μπαρτσελόνα και μάλιστα τής έχει χαρίσει το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών με αυτόν ακριβώς στον τρόπο σε εκείνο τον τελικό του 1992 κόντρα στην Σαμπντόρια. Τον Ιανουάριο του 2017, ο Μέσι ξεπέρασε τον Ρόναλντ Κούμαν που είχε σταματήσει στα 25 φάουλ με τους Blaugrana. Μετά τους δύο, στο σχετικό βάθρο, βρίσκεται ακόμα ο παίκτης που δίδαξε τον Λέο και τον βοήθησε όσο λίγοι στα πρώτα του βήματα. Αυτός είναι ο Ροναλντίνιο, που αποχώρησε από το Camp Nou έχοντας σημειώσει 20 τέρματα με αυτό τον τρόπο.

Παρότι ο Μέσι έχει πλέον διπλάσια γκολ και από τους δύο με την Μπαρτσελόνα, είναι ακόμα πίσω τους σε φάουλ γενικά καθώς ο ίδιος έχει 52 [46 Μπαρτσελόνα, 6 Αργεντινή] ενώ ο Ροναλντίνιο 66 και ο Κούμαν 60. Αυτός τον οποίο, με αυτά τα δύο κόντρα στην Θέλτα, ξεπέρασε ο Αργεντινός, είναι ένας άλλος από τους κορυφαίους εκτελεστές όλων των εποχών, τον [σήμερα προπονητή της Μπολόνια] Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, ο οποίος σταμάτησε στα 50 και βρίσκεται στο Νο8 της all-time λίστας.

Ο Μέσι πλέον βρίσκεται μόλις δύο φάουλ πίσω από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος δεν έχει βάλει φάουλ με την Γιουβέντους, αλλά αντέχει ψηλά με τα 54 γκολ του. Αν ξεπράσει τον Πορτογάλο, επόμενος στόχος του 32χρονου θα είναι κάποιος που δεν έπαιξε στην Ευρώπη και που δεν ήταν outfield-player. Αυτός είναι ο τερματοφύλακας-μύθος της Σάο Πάουλο, Ροτζέριο Σένι, ο οποίος σκόραρε 56 φορές με φάουλ. Εκτός των Ροναλντίνιο, Κούμαν, ακόμα πιο ψηλά, ακολουθούν ονόματα που προκαλούν σοκ όπως αυτά των Ντιέγκο Μαραντόνα [63], Ντέιβιντ Μπέκαμ [65] ενώ το Νο1 όλων των εποχών, όπως θα μπορούσε εύκολα να φανταστεί κάποιος, είναι ο Ζουνίνιο Περναμπουκάνο με 76.

Σε αυτή τη θεαματική βελτίωση των τελευταίων ετών, πέρα από την καθημερινή εξάσκηση, έχει παίξει η συμβουλή του Θεού της Αργεντινής, όπως έχει αποκαλύψει ο πρώην fitness-coach της Αργεντινής, Φερνάντο Σινιορίνι. «Ο Μαραντόνα μίλησε με τον Μέσι, του είπε να μην παίρνει τόσο γρήγορα το πόδι του από την μπάλα». Κόντρα ίσως σε αυτό που θα μπορούσε να περιμένει κάποιος, ο star της Μπαρτσελόνα έχει και αυτός τα κολλήματά του. «Προσπαθώ να ακολουθήσω ένα τελετουργικό, κάνω τα πράγματα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ειδικά αν έχει πάει καλά το προηγούμενο».

Λιονέλ Μέσι και φάουλ: Στους κορυφαίους όλων των εποχών