• 93' Ζοσέ Σα
  • 45+1' Αντίλ Ναμπί
  • 88' Νίκος Κοροβέσης
  • 91' Αντίλ Ναμπί

Ο Ολυμπιακός πέρασε... αλώβητος την πρώτη δοκιμασία στον μίνι αγωνιστικό «Γολγοθά» που έχει μπροστά του ως τη διακοπή του Νοέμβρη, επικρατώντας 2-1 του άκρως ανταγωνιστικού και αξιόμαχου ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη, για την 7η αγωνιστική της Super League. Ο Σουντανί με τα δύο γκολ του, ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και διαφορετικό σύστημα από τον Πέδρο Μαρτίνς. Οι Κρητικοί θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν «τσιμπήσει» έστω την ισοπαλία, ωστόσο οι Πειραιώτες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν καλύτεροι, έστω και στις λεπτομέρειες, για να διατηρήσουν έτσι το αήττητο στην έδρα τους και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό στο ξεκίνημά του, με αρκετές φάσεις στις δύο εστίες και πάνω-κάτω τη μπάλα, αφού ο ΟΦΗ -όπως κάνει πάντα στη νέα εποχή του- επέλεξε να παίξει ποδόσφαιρο και μάλιστα όσο επιθετικό μπορούσε. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου το κατάφερε σε πολλά σημεία του 90λεπτου, όμως, μοιραία, ο Ολυμπιακός βρήκε αντίστοιχα πολύ χώρο στην αντίπαλη άμυνα, τον αξιοποίησε με την πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που έχει υπό τον Μαρτίνς και έφτιαξε από νωρίς σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορα στο ματς και το 1-0 που έλυσε τα πόδια του, με τον Σουντανί στο 11', ενώ στην άμυνά τους οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι ώστε να κλείσουν με σωστές αλληλοκαλύψεις τις πολλές κινήσεις στον χώρο και προωθήσεις των Κρητικών. Μετά το εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε να διαχειρίζονται σωστά το ματς σε άμυνα και μεσαία γραμμή, όμως μετά από αρκετές φάσεις στην περιοχή του Σωτηρίου, η ομάδα του Μαρτίνς μάλλον πίστεψε ότι το ημίχρονο είχε τελειώσει, χωρίς να έχει συμβεί κάτι τέτοιο φυσικά.

Έτσι, στη φάση του πρώτου λεπτού του έξτρα χρόνου, ο Μαρινάκης διέσχισε το γήπεδο έκανε το γύρισμα για τον Ναμπί ο οποίος με έξοχο σουτ έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου, τιμωρώντας έτσι την ολιγόλεπτη αδράνεια των Πειραιωτών. Σε γενικές γραμμές πάντως σε αυτά τα 45λεπτά, παρότι ο Ολυμπιακός είχε για πολλή ώρα τον έλεγχο, ο ΟΦΗ έκανε συνολικά πολύ καλό ματς στο Καραϊσκάκη, με σωστά δομημένες επιθέσεις, με τις 2-3 καλές στιγμές του στο ματς και με μια γενικότερη εικόνα σοβαρής ομάδας που και ξέρει τι θέλει στο γήπεδο και μπορεί να το πάρει παίζοντας το παιχνίδι της, ανεξαρτήτως αντιπάλου και έδρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, για περίπου 15 λεπτά το ματς έγινε... ροντέο και πάλι, όπως στο πρώτο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε φουλ επιθετικούς ρυθμούς και να δημιουργούν φάσεις στην αντίπαλη εστία. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βγήκε νικητής από αυτή τη διαδικασία, με τον Σουντανί να κάνει το 2-1 στο 57', στην τρίτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο διάστημα αυτό. Βεβαίως, νωρίτερα ο ΟΦΗ είχε χάσει και αυτός μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Ναμπί σε ένα κρίσιμο σημείο. Στη συνέχεια, η χρήση του VAR ακύρωσε σωστά το όμορφο γκολ του Ολυμπιακού για το 3-1, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να παραμένουν σε θέση επίθεσης. Στο τελευταίο τέταρτο, έδωσαν πάντως χώρο στον ΟΦΗ που είχε λίγες ακόμη τελικές και την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

• 9

Οι απουσίες του Ολυμπιακού σε αυτό το ματς -κάποιες αναγκαστικές, κάποιες λόγω ροτέισον ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη- ανάγκασαν τον Πέδρο Μαρτίνς να παρατάξει αλλαγμένους τους «ερυθρόλευκους», τόσο σε πρόσωπα όσο και σχήμα. Ο Πορτογάλος κατέβασε την ομάδα του με ένα 4-4-2, τους Λοβέρα – Ποντένσε στα άκρα και επιθετικό δίδυμο Σουντανί – Γκερέρο, χωρίς βέβαια στην οικονομία του αγώνα να αλλάξει κάτι ως προς τη φιλοσοφία και την τακτική της. Στο τέλος της ημέρας, το πλάνο απέδωσε και πάλι, με τις αλλαγές να μην επηρεάζουν την παραγωγικότητα στην επίθεση και την αποτελεσματικότητα στην άμυνα σε μεγάλο ποσοστό.

• 20

Ο Γιώργος Σίμος κατέβασε την ομάδα του με τους 11 που έκρινε ότι είναι πιο έτοιμοι για το δύσκολο αυτό τεστ. Ο ΟΦΗ, κατά την προσφιλή του συνήθεια όχι μόνο δεν κλείστηκε απέναντι στον Ολυμπιακό αλλά προσπάθησε να παίξει το γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο που παίζει φέτος. Στην επίθεση το πλάνο του απέδωσε εν πολλοίς, αφού βρήκε τις ευκαιρίες του, όμως στα μετόπισθεν οι χώροι που παραχώρησε σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο ήταν μάλλον αρκετά περισσότεροι από ότι έπρεπε για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το ματς.

33’

Ο Φιγκεϊρέδο εφορμά προς την περιοχή, ο Ρουμπέν Σεμέδο βουτάει με αυτοθυσία στο τάκλιν δίχως να βρει την μπάλα, ο επιθετικός του ΟΦΗ πέφτει με την επαφή, όμως μετά από εξέταση του VAR το πέναλτι δεν δίνεται στην φάση που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των Κρητικών.

• 2’

Πρώτη επίθεση για τον ΟΦΗ με μια έξυπνη μπαλιά για τον Σεμέντο που υποδέχθηκε τη μπάλα εντός περιοχής αλλά κλείστηκε γρήγορα και το σουτ ήταν αδύναμο, μπλόκαρε εύκολα ο Σα.

• 55’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ποντένσε, Σουντανί και Γκερέρο κρύβουν τη μπάλα, ο Πορτογάλος κάνει το γύρισμα για τον Ισπανό, όμως ο Μαρινάκης προλαβαίνει με σωτήριο τάκλιν.

• 3’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Λοβέρα βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και εξαπολύει ένα τρομερό σουτ στην κίνηση, με τον Σωτηρίου να πέφτει και να βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα που βρήκε στο αριστερό κάθετο του ΟΦΗ πριν βγει κόρνερ.

• 75’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με το συρτό σουτ του Ποντένσε από το ημικύκλιο να περνάει ελάχιστα άουτ.

• 5’

Σουτ του Μεγιάδο εκτός περιοχής, ο Σα είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει εύκολα.

• 11’

ΓΚΟΛ! Ο Ποντένσε βρήκε χώρο στα δεξιά, έβγαλε μια έξοχη σέντρα προς το κέντρο της άμυνας όπου ο Σουντανί νίκησε στον αέρα τον Νάστο και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Σωτηρίου με έξοχη κεφαλιά για το 1-0 του Ολυμπιακού.

• 13’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην γρήγορη αντεπίθεση, με τον Γκερέρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

• 21’

Ο Τσιλιανίδης σπάει το τεχνητό οφσάιντ και βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σα, ωστόσο ο Παπαδόπουλος προλαβαίνει και σώζει με εξαιρετικό τάκλιν.

• 24’

Έξοχη συνεργασία των Ποντένσε και Σουντανί από τα δεξιά, ο Πορτογάλος βρίσκεται σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής όμως τελευταία στιγμή κλείστηκε και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

• 40’

Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ποντένσε κουβαλάει τη μπάλα, κάνει το γύρισμα για τον Σουντανί όμως το πλασέ του Αλγερινού από δύσκολη θέση περνάει άουτ.

• 43’

Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με γύρισμα του Γκιγιέρμε και τακουνάκι του Γκερέρο να περνάει έξω, μετά και από επαφή στον Γιαννούλη.

• 44’

Νέα κάθετη του Γκερέρο για τον Ποντένσε που σούταρε δυνατά από διαγώνια θέση, όμως ο Σωτηρίου έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

• 45+1’

ΓΚΟΛ! Ο ΟΦΗ ισοφαρίζει με υπέροχο σουτ του Ναμπί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στην αριστερή γωνία του Σα, έπειτα από γύρισμα του Μαρινάκη.

• 51’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κόρνερ του Λοβέρα και κεφαλιά του Τοροσίδη που πετάχτηκε ωραία στο κέντρο της άμυνας, με τη μπάλα να περνάει όμως άουτ.

• 54’

Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Ο Σεμέντο κάνει έξοχη προσπάθεια στα αριστερά, περνάει μια έξυπνη μπαλιά για τον Ναμπί μέσα στην περιοχή και αυτός κάνει το πλασέ που βρίσκει στο αριστερό κάθετο του Σα και περνάει άουτ.

• 57’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-1 μετά από ένα δεκάλεπτο-φωτιά, με τον Γκερέρο να τροφοδοτεί τον Σουντανί και τον Αλγερινό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με φοβερό βολέ.

• 66’

Ο Ολυμπιακός «εξαφανίζει» τη μπάλα στην αντεπίθεση, από τα δεξιά και τον Γκασπάρ φτάνει στον Μασούρα, αυτός σιγουρεύει το γκολ δίνοντας στον Γκερέρο ο οποίος σκοράρει εύκολα, όμως μετά από τη χρήση του VAR, ο Σουντανί φάνηκε ότι είναι οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης..

• 77’

Ο Ποντένσε τροφοδοτεί τον Γκερέρο όμως ο Ισπανός σουτάρει άστοχα, ψηλά άουτ.

• 79’

Μακρινό σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από τα δοκάρια του Σα.

• 83’

Δυνατό σουτ του Σεμέντο, ο Σα είναι και πάλι στο σωστό σημείο για να μπλοκάρει.

• 1

Ένα σημείο-κλειδί ως προς την εικόνα του αγώνα είναι η γενικότερη φιλοσοφία του ΟΦΗ που δεν κλείστηκε, έπαιξε ποδόσφαιρο, κοίταξε τον Ολυμπιακό στα μάτια και θα μπορούσε να είχε πάρει και το κάτι παραπάνω από το ματς.

• 2

Η αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού στην στην επίθεση με τρομερή κυκλοφορία μπάλας παρά το 4-4-2 και τις πολλές αλλαγές, έκανε τη διαφορά και πάλι, με τον Σουντανί είναι αυτή τη φορά ο εκτελεστής.

• 3

Το δοκάρι του ΟΦΗ με το σκορ στο 1-1 στο ξεκίνημα του β' μέρους και η φάση του 33ου λεπτού όταν μετά τη χρήση του VAR θα έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι, είναι δύο σημεία στα οποία οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι περισσότερο.

Όχι δεν τρελάθηκε ο Μεγιάδο, ούτε πέταξε κάποιο αντικείμενο προς την εξέδρα του Ολυμπιακού. Λίγο πριν την σέντρα οι παίκτες των δύο ομάδων πέταξαν λούτρινα κουκλάκια, όπου φιλοξενήθηκαν πολλά παιδιά από διάφορα ιδρύματα.

2
Χιλάλ Σουντανί
Και να φανταστεί κανείς ότι δεν χώρεσε στην ευρωπαϊκή λίστα για τους ομίλους του Champions League, όπου δεν είναι δηλωμένος! O Αλγερινός έχει το εύκολο γκολ και γι’ αυτό είναι πολύτιμος ειδικά στο «Καραϊσκάκης», όπου ο Ολυμπιακός παίζει πολύ πιο επιθετικά. Ο Σουντανί σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι (ΟΦΗ, Λαμία, Βόλος) έφτασε τα τέσσερα στο πρωτάθλημα (μόλις σε κάτι περισσότερο από 300 αγωνιστικά λεπτά) και ξεκλείδωσε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό.

6
Ανέστης Νάστος
Ο αρχηγός του ΟΦΗ ήταν δυναμικός, μαχητικός, φιλότιμος, ωστόσο είχε τεράστιο πρόβλημα στο build-up, όταν δεχόταν την πίεση του Ολυμπιακού. Από το πρώτο μέρος έδειχνε ότι φλερτάρει με το εύκολο λάθος, διώχνοντας συνήθως είτε σε πλάγιο, είτε σε παίκτη του Ολυμπιακού. Αποδείχθηκε μοιραίος, αφού από δικό του φτηνό πούλημα της μπάλας, χωρίς ιδιαίτερη πίεση, προήλθε το 2-1 από τον Σουντανί, που ήταν κι από τις τελευταίες του φάσεις στο ματς, αφού αντικαταστάθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα.

10
Αντίλ Ναμπί
Ξέραμε ότι μικρόσωμος μεσοεπιθετικός με την κορμοστασιά και την ιδιαίτερη τεχνική που τηρουμένων των αναλογιών φέρνει λίγο σε… Τζιοβίνκο έχει καλά πόδια. Στο «Καραϊσκάκης» απέδειξε ότι έχει πάρα πολύ καλά πόδια. Από ένα άριστα ζυγισμένο σουτ με το δεξί πάνω στην κίνηση έγραψε το 1-1 και στο ξεκίνημα του ημιχρόνου κοψοχόλιασε για τα καλά τον Ολυμπιακό, που γλίτωσε από το 1-2, όταν το διαγώνιο σουτ του Άγγλου μέσου σταμάτησε στην ρίζα της δοκού του Ζοσέ Σα.

Ο Παπαδόπουλος έφυγε με σφυρίγματα από το Καραϊσκάκης, κάτι παράδοξο αφού αυτός που δικαιούται να φωνάζει και να έχει παράπονα είναι ο ΟΦΗ. Όχι μόνο γιατί ο ρέφερι δεν είδε σε κανονική ροή το πέναλτι του Σεμέδο πάνω στον Φιγκεϊρέδο (μεγαλύτερη ευθύνη έχει βέβαια ο Κουμπαράκης από το VAR Room), αλλά γιατί έπαιξε έδρα σε όλο το ματς και επηρεάστηκε από την γενικότερη ατμόσφαιρα του γηπέδου. Χαρακτηριστικό είναι και η βιασύνη του να σφυρίξει για τελευταία φορά ακριβώς με την λήξη των καθυστερήσεων ενώ είχε δείξει νωρίτερα ότι θα κρατήσει επιπλέον καθυστερήσεις επί των καθυστερήσεων, με τον ΟΦΗ να φωνάζει για διαφορετικά κριτήρια σε όλες τις επαφές και στα φάουλ που έδωσε.

Παρέμβαση Γ.Σαββίδη για τις ερυθρόλευκες φωνές περί... διαπλοκής του Κόκκαλη! (pic)