Η ομάδα της ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία από την αρχή του αγώνα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, εκ των οποίων αξιοποίησε αυτή του 10ου λεπτού. Στη φάση αυτή ο Αλέξανδρος Ελέζι έκανε μια ατομική προσπάθεια και σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, ο Τάσος Κοντορουχάς έκανε νέο σουτ που κόντραρε σε αμυντικό και στη συνέχεια ο Χρήστος Παλαιολόγου με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκορ έφτασε στο 3-0 σχετικά νωρίς στο 2ο ημίχρονο. Ο Τάσος Κοντορουχάς πέτυχε δύο γκολ στο 54' και στο 57', το πρώτο μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σε σέντρα του Πέτρου Σβίγκου και το δεύτερο μετά από πάσα του Νίκου Δημητριάδη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 3-1 στο 87' με σκόρερ τον Ορέστη Καλέμι, όμως ο Κοντορουχάς έφτασε σε χατ τρικ στο 90' μετά από πάσα του Σβίγκου, ενώ στα τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι όροι αντιστράφηκαν και ο Σβίγκος ήταν ο σκόρερ του τελικού 5-1 μετά από πάσα του Κοντορουχά.

Ο αγώνας αυτός ήταν ο τελευταίος της σεζόν και με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ εξασφάλισε την 3η θέση στη βαθμολογία, μία από τις καλύτερες που έχει πετύχει στο πρωτάθλημα Super League K19 την τελευταία δεκαετία.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Αναργύρου, Σβίγκος, Βαλκάνης, Ψυρόπουλος, Χριστακόπουλος (46' Χατζηνικολάου) Κρουσελνίτσκι, Μούτσα (58' Γεωργάτος) Παλαιολόγου (58' Βασίλας) Ελέζι (46'  Κοντορουχάς

ΠΑΣ Γιάννινα: Αδαμίδης (83’ Καραμίχος), Βενέτης, Λούπας, Κάμτσης, Παππάς (76 Γκόγκας), Αθανασίου, Κατσαούνος (76’ Τούφας), Καλέμι, Μαλάι (46’ Κόντος), Σκουτελιάς (45’ Τζουβάρας), Βλέτσας

Εντυπωσιακο φινάλε για την ΑΕΚ Κ19 - Διέλυσε με 5-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα