Γκέλα της Μπολόνια κόντρα στην Ουντινέζε, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες (1-1) και να παίρνουν από έναν βαθμό στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A, με τους «ροσομπλού» μάλιστα να τελειώνουν το ματς με 10 παίκτες.

Ετσι, η ομάδα του Τιάγκο Μότα έκανε ακόμη ένα βήμα για να «κλειδώσει» θέση για το Champions League της νέας σεζόν, ενώ έχασε τεράστια ευκαιρία να προσπεράσει τη Γιουβέντους και να ανέβει στην 3η θέση. Αντιθέτως, η Ουντινέζε του Φάμπιο Καναβάρο πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού και είναι στο -2 από τις Φροζινόνα, Έμπολι και Βερόνα που βρίσκονται ακριβώς από πάνω της.

Οι «ζέβρες» προηγήθηκαν με γκολ του Παγέρο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και βρέθηκαν από το 64΄ με αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Μποϊκέμα. Εστω κι έτσι, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78΄ με τον Σαλεμάκερς και διέσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μπολόνια - Ουντινέζε 1-1