Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχε σε απίστευτη βραδιά τον Κόουλ Πάλμερ. Ο 21χρονος επιθετικός σε διάστημα 17 λεπτών πέτυχε χατ τρικ, ενώ στο 64΄ από την «άσπρη βούλα» υπέγραψε την μαγική του εμφάνιση με «καρέ».

Επί της ουσίας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ξεσπάσματος των «μπλε» απέναντι στους «εφοπλιστές» που «καίγονταν» για βαθμό ή, βαθμούς στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο Πάλμερ είχε σκοράρει και πάλι τρία γκολ στο αμέσως προηγούμενο εντός έδρας ματς της Τσέλσι επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο θρίλερ του 4-3 με τον νεαρό άσο να φέρνει τα πάνω κάτω με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων και να χαρίζει στην ομάδα του μία απίστευτη νίκη με 4-3!

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 4-0 με το γκολ του Τζάκσον, γεγονός που έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο 45λεπτο, στο οποίο και πάλι ο Πάλμερ σκόραρε ξανά, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Γκίλχριστ στο 90΄.