Η Άρσεναλ ήθελε νίκη για να κρατήσει την κορυφή, όμως η Άστον Βίλα είχε κίνητρο για το Champions League και πολύ θάρρος στο Emirates και με δύο γκολ προς το τέλος πήρε τη νίκη (0-2) που την έβαλε στην 4άδα και έστειλε στο Νο1 την Μάντσεστερ Σίτι με 6 αγωνιστικές να απομένουν. Στο -2 από τους Πολίτες και με +5 στα γκολ ειναι πλέον οι Gunners.

Προσπάθησαν να μπουν δυνατά για το γκολ που θα έκανε πιο απλά τα πράγματα η Άρσεναλ, όμως στο 11’ ο Χάβερτς νικήθηκε από τν Μαρτίνες και στο 20’ ο Σάκα πλάσαρε στα πλαϊνά δίχτυα. Το σύνολο του Ουνάι Έμερι πάτησε καλύτερα στη συνέχεια και ισορρόπησε και αφού δεν δεχόταν φάσεις, λίγο έλειψε στο 39’ να ανοίξει το σκορ μετά από γκάφα του Γκαμπριέλ, όμως το διαγώνιο σουτ του Όλι Γουότκινς πήγε στο δοκάρι.

Στο 40’ οι Λονδρέζοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Τροσάρ που βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά ο Μαρτίνες έκανε καταπληκτική επέμβαση με το πόδι και στο 41’ το φαλτσαριστό πλασέ του Σάκα πέρασε μόλις έξω. Σε εκείνο το σημείο αν το έλεγες σε κάποιον πιθανόοτατα δεν θα το πίστευε, όμως αυτές οι δύο ήταν οι τελευταίες ευκαιρίες της Άρσεναλ στο ματς.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αρτέτα έδειχναν σαν να είναι άδειοι, σαν μην έχουν φρεσκάδα, ιδέες, θέληση και εκείνοι του Έμερι κρατούσαν με χαρακτηριστική άνεση την αντίπαλό τους, η οποία δεν έπαιρνε καν ρίσκα βγάζοντας περισσότερους παίκτες μπροστά. ΣΣτο 62’ η σουτάρα του Τιέλεμανς λίγο έλειψε να ρίξει το τέρμα καθώς τράνταξε πρώτα το οριζόντιο και στη συνέχεια το κάθετο δοκάρι.

Το 0-0 παρέμενε απόλυτα φυσιολογικά. Μέχρι το 84’. Όταν μετά το γύρισμα του Λούκας Ντιν από αριστερά, τρεις αμυντικοί της Άρσεναλ «κόλλησαν» και στο κενό τέρμα ο Λέον Μπέιλι έκανε το 0-1. Όντες σοκαρισμένοι, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα όταν ο Τιέλεμανς έβγαλε τετ-α-τετ τον Γουότκινς και ο Άγγλος φορ νίκησε με τρομερό σκαφτό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Άρσεναλ - Άστον Βίλα 0-2