Αυτή η νίκη ήταν τεράστια και έδειξε, ότι ο Παναθηναϊκός είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Και ήρθε κόντρα σε έναν Αρη, που έπαιξε σκυλιασμένος για να κόψει βαθμούς, κόντρα στον Σκοπιανό διαιτητή Στάβρεφ, που έπαιξε 100-0 έδρα από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά και κόντρα στον προκλητικό Μάντζιο, που στο πρώτο ημίχρονο τα έχωνε συνέχεια στον Ιωαννίδη με αποτέλεσμα ο Ελληνας φορ στο ημίχρονο σωστά να του ζητήσει τον λόγο.

Τελικά δεν βγήκε το έργο ούτε στον Μάντζιο, ούτε στους παίκτες του Αρη. Απόψε δεν θα έχει πριμ. Η νίκη ήρθε δίκαια και είχε συγκεκριμένους πρωταγωνιστές.

Ο Αντράζ Σπόραρ πέτυχε το πιο κρίσιμο γκολ του αγώνα. Στο 62 ο Μπερνάρ έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, είδε τον Σπόραρ να κάνει κίνηση προς την αντίπαλη εστία, του έδωσε την μπάλα, ο Σλοβένος φορ είδε τον Φαμπιάνο μπροστά του , σημάδεψε την απέναντι γωνία του Κουέστα και έκανε το τέλειο πλασέ και το 0-1.

Ο Τιν Γεντβάι στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, βρέθηκε πάνω στην γραμμή και έδιωξε την μπάλα και διατήρησε το μηδέν και το 0-1.

Ο Φατίχ Τερίμ βλέποντας στο πρώτο ημίχρονο τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να απειλείται πήρε μία απόφαση, που του βγήκε. Εβγαλε από το παιχνίδι τον κακό Παλάσιος, πέρασε στο παιχνίδι τον Σπόραρ δίπλα στον Ιωαννίδη και από 4-3-3 μετέτρεψε την τακτική σε 3-5-2 με Τσέριν εξάρι, οκτάρια τους Μπερνάρ και Μπακασέτα και στην άμυνα Γεντβάι, Αράο και Ακαιντίν. Και οι τρεις στην άμυνα ήταν σε πολύ καλή ημέρα. Και ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο απειλήθηκε ουσιαστικά στην φάση που διώχνει ο Γεντβάι πάνω στην γραμμή και στο 84, όταν σε ένα διώξιμο του Γεντβάι ο Ντραγκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε την γκολάρα του Σπόραρ, το δεύτερο γκολ από σέντρα του Μλαντένοβιτς πλασέ του Τζούρισιτς απόκρουση του Κουέστα και αυτογκόλ του Μπράμπετς, την σέντρα του Βαγιαννίδη, που για λίγο δεν πρόλαβε να σκοράρει ο Σπόραρ.

Στο πρώτο ημίχρονο που ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός, είχε πρόβλημα στα χαφ και κουρασμένο τον Μπερνάρ και κινδύνευσε δύο φορές σε φάσεις του Μορόν, που και τις δύο ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε. Στο ίδιο διάστημα ο Ιωαννίδης έτρωγε το ξύλο της αρκούδας και είχε τον προκλητικό Μάντζιο από τον πάγκο να του φωνάζει ότι βουτάει. Ακη Μάντζιο τον καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, διότι το πριμ πέταξε, αλλά προπονητής είσαι, όχι οπαδός και αυτό που έκανες στον Ιωαννίδη είναι ντροπή για εσένα και την καριέρα σου.

Κάνε τον σταυρό σου, διότι έπαιξες σε όλο το ματς με 12 εναντίον 11 και δες το γκολ του Σπόραρ στις ειδήσεις. Ο Στάβρεφ ήρθε για να κλέψει την δόξα από τον Νταμπάνοβιτς αλλά δεν τα κατάφερε. Μιλάμε για καμικάζι που θύμισε χρόνια παράγκας. Εχει χαρίσει κάρτες στους παίκτες του Αρη, που βάραγαν στο ψαχνό, τους έδινε ανύπαρκτα φάουλ και αρνιόταν φάουλ που γινόντουσαν σε βάρος των παικτών του Παναθηναϊκού. Εχω σημειώσει 12 λάθος αποφάσεις σε βάρος του Παναθηναϊκού, αλλά δεν θέλω να κουράσω τον κόσμο.

Με αυτό τον καμικάζι, δεν μπορώ να έχω παράπονο από τους παίκτες για το πρώτο ημίχρονο και για το τέλος του αγώνα, που κλείστηκαν. Όταν έχεις ένα καμικάζι, που σφυρίζει συνέχεια σε βάρος σου τι ποδοσφαιρική κριτική να κάνεις;

Η νίκη είναι τεράστια, πλέον ο Παναθηναϊκός μετά το 2-2 στο ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ είναι στο -2 από την κορυφή και οφείλει να πάρει τις δύο νίκες με την Λαμία και να πάει να παίξει το πρωτάθλημα στην Φιλαδέλφεια και την Τούμπα.

*Ο Τερίμ, πήρε γκολ από τον Σπόραρ, ουσιαστικά γκολ από τον Τζούρισιτς, την σέντρα στο δεύτερο γκολ από τον Μλαντένοβιτς, τρεις αλλαγές, που έχουν κρίνει το ματς. Και έβαλε τον Μαντσίνι στο 0-1 όχι αμυντικό στέλνοντας μήνυμα στην ομάδα να βγει μπροστά και να μην κλειστεί. Αλλά όταν έχεις παίξει μέσα σε μία εβδομάδα με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τα πόδια δεν ακούν, αλλά παίζεις με την ψυχή σου.

*Τώρα όλοι μαζί συσπειρωμένοι και ενωμένοι μέχρι το τέλος κόντρα στους καμικάζι που στέλνει η ΚΕΔ, για να βοηθήσουμε την ομάδα να πάρει το πρωτάθλημα.

*Κλείνοντας το μπλογκ πληροφορήθηκα ότι ο Μάντζιος είπε για κόκκινη στον Γεντβάι σε μία φάση, που του κάνει επιθετικό φάουλ ο Μορόν. Ακη Μάντζιο φιλιά από τον Σπόραρ, τον Φώτη και τα άλλα παιδιά. Πριμ δεν έχει…

*Δεν με απασχολεί σε αυτή την φάση αν παίζει καλά η ομάδα, η όχι ειδικά με συνθήκες σαν τις αποψινές. Το αποτέλεσμα μετράει.

Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού, που έρχεται με Σπόραρ, Γεντβάι, Τερίμ κόντρα στον καμικάζι Στάβρεφ!