Όπως και στο πρώτο ματς στην Νορβηγία, έτσι και στη ρεβάνς στο Άμστερνταμ, ο Άγιαξ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από την Μπόντο, όμως βρήκε τον τρόπο να πετύχει εκτός έδρας νίκη (1-2) και σε συνδυασμό με το 2-2 στο πρώτο ματς, να μπει στη λίστα με τους αντιπάλους του ΠΑΟΚ στους «16» του Conference League.

Η ομάδα που προπονεί ο Τζον Φαν’τ Σιπ προηγήθηκε με τον Μπεργκίς στο 34’ αλλά έμεινε με 10 παίκτες στο 48’ με την αποβολή του Σούταλο και το VAR την έσωσε από πέναλτι και κόκκινη στη συνέχεια σε ένα ματς που «σφύριξε» ο Σιδηρόπουλος. Οι Νορβηγοί είχαν και εκείνοι κόκκινη στο 66’ με τον Γκρόνμπαεκ, όμως ισοφάρισαν στο 83’ με τον Μπεργκ και το ματς πήγε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο και το 114’ ο Τέιλορ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 χαρίζοντας στον Αίαντα την πρόκριση και μια θέση στην ίδια… γυάλα με τον ΠΑΟΚ.

Στην Ελλάδα είναι πιθανό να βρεθεί ξανά φέτος η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία έκανε το «μπαμ» στην 3η διοργάνωση της UEFA  καθώς πέταξε εκτός συνέχειας την Ρεάλ Μπέτις. Οι Κροάτες είχαν πάρει απίθανη νίκη με 0-1 στην Ανδαλουσία και στη ρεβάνς παρότι βρέθηκαν να χάνουν από το εκπληκτικό γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Σεντρίκ Μπακαμπού, ισοφάρισαν στην επανάληψη με τον Κανέκο και με το 1-1 έκαναν ένα check-in που όταν έγινε η κλήρωση, φάνταζε αδιανόητο.

Έτσι, μετά την ΑΕΚ, την οποία αντιμετώπισε στα προκριματικά του Champions League και γνώρισε τον αποκλεισμό, η Ντιναμό μπορεί να παίξει και με τον ΠΑΟΚ στους «16» του Conference League. Εκτός από το club του Ζάγκρεμπ αλλά και την Μακάμπι Χάιφα, που απέκλεισε την Τετάρτη (21/02) την Γάνδη, στον δρόμο του Δικέφαλου της Θεσσαλονίκης ίσως βρεθεί και η Σερβέτ, η οποία νίκησε με 1-0 και εκτός έδρας της Λουντογκόρετς.

Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Πέρασαν Άγιαξ, Ντιναμό, Σερβέτ (vids)