Ακατάλληλα για καρδιακούς είναι τα φετινά παιχνίδια της Μπαρτσελόνα που πέρασε με ανατρεπτικό τρόπο από το Βίγκο (1-2) και μείωσε στους 7 βαθμούς την διαφορά από την κορυφή.

Όλα έδειχναν μία ακόμα γκέλα για τους Καταλανούς, που δεν μπόρεσαν να δείξουν και πάλι ένα… υποφερτό πρόσωπο. Παρότι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν βγει το ημίχρονο με ένα… τούβλο του Λεβαντόφσκι (45’), εντούτοις οι παίκτες του Τσάβι δεν έδειχναν ανώτεροι στο γήπεδο.

Μάλιστα, με την έναρξη του ημιχρόνου ο μεγαλύτερος «δήμιος» των Καταλανών, ο Ιάγκο Άσπας με το 11ο γκολ απέναντι στους μπλαουγκράνα έκανε το 1-1 (47’) και δημιούργησε τις συνθήκες μιας μεγάλης ανατροπής.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Ραφίνια οι μπλαουγκράνα δεν έδειχναν ικανοί να φύγουν με το διπλό από το «Μπαλαΐδος», όμως στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων άλλαξαν όλα. Ο Ντε Γιονγκ κέρδισε πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι στήθηκε στα 11 βήματα.

Ο Γουάιτα τον νίκησε στην εκτέλεση, όμως ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, με τον Πολωνό να είναι πιο ψύχραιμος αυτή τη φορά και να κάνει το 1-2 (98’), με το 12ο φετινό του γκολ, ίσως το καθοριστικότερο από κάθε άλλο που έχει πετύχει αυτή τη σεζόν.

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 1-2 (vid)