Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να κοιτούν κυρίως να κλείσουν τους χώρους. Μοναδικές στιγμές οι σέντρες του Βήχου και Κουντουριώτη αντίστοιχα, οι οποίες αντιμετωπίστηκαν εύκολα από τους δύο τερματοφύλακες.

Η πρώτη τελική στο ματς σημειώθηκε στο 13' όταν ο Koυάδρα βρέθηκε εντός περιοχής, με το σουτ του να περνάει εκτός. Νέα σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 18' με τον Κουάδρα να βρίσκει με εκπληκτικό τακουνάκι τον Γιαννιώτα εντός περιοχής αλλά το τελείωμά του να φεύγει λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή του γκολ για την ομάδα του Οφρυδόπουλου.

Ο Τσάπρας πάτησε περιοχή από τα δεξιά και έσπασε υπέροχα την μπάλα στο Νίκα, ο οποίος με όμορφο πλασέ λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 26ο λεπτό ο Κουάδρα έκανε εκ νέου αισθητή την παρουσία του, όμως το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής μπλοκαρίστηκε από τον Παλαβράκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα (30') ο Μπελμόντ βρέθηκε σε πλαϊνό τετ α τετ μετά την πάσα του Κουάδρα με το τελείωμά του να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 33' ήρθε η πρώτη στιγμή του Ηρακλή με το σουτ του Σιούτα να φεύγει άουτ.

Στο 40' ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με την κεφαλιά του Τσάπρα να πηγαίνει στο δοκάρι μετά την ασταθή επέμβαση του Παλαβράκη. Στο 42' ο Κουάδρα πάτησε στην περιοχή του Ηρακλή και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον τερματοφύλακα του «Γηραιού» και έκανε το 2-0, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες με το φάουλ του Βήχου στο 61' να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παλαβράκη ενώ στο 70' το σουτ του Τσάπρα έφυγε εκτός εστίας.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν σημαντική στιγμή για να μειώσουν στο 80' όταν ο Τόρες εξαπέλυσε σουτ αναγκάζοντας τον Γκροφ σ' εντυπωσιακή επέμβαση για κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στο σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου με τον Γκεζαλί να πλασάρει από καλή θέση όμως ο Παλαβράκης επενέβη με τα πόδια διώχνοντας σε κόρνερ.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Λεβαδειακός παραμένει πρωτοπόρος στη βαθμολογία με 42 πόντους ενώ ο Ηρακλής καταλαμβάνει την 9η θέση με 18 πόντους.

Tην επόμενη -21η αγωνιστική-, ο Λεβαδειακός θα φιλοξενηθεί από τον Αιολικό στη Μυτιλήνη ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τη Νίκη Βόλου στη Χαλάστρα.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μπελμόντε (80′ Πολέτο), Νίκας (53′ Γκεζάλι), Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας (80′ Ντεντάκης), Λιάγκας, Κουάδρα (67′ Γκουστάβο Κόστα), Τσιριγώτης (67′ Μπαΐροβιτς).

Ηρακλής (Aμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Αρόγιο (66′ Ισνάλντο), Γκμπενιόν, Σπυρίδης (66′ Γκερμούς), Σιούτας, Κουντουριώτης (66′ Τόρες), Τσαγκαλίδης (46′ Χειρίτραντας), Κωστόπουλος, Εμπό, Πατράλης (81′ Νεοφυτίδης).

Λεβαδειακός - Ηρακλής 2-0