• 90+1' Κίνι (αυτ.)
  • 21' Φαμπιάνο Λέισμαν
  • 37' Λίντσεϊ Ρόουζ
  • 17' Φραν Ναβάρο
  • 21' Ροντινέι (πεν.)

Το καλύτερο ματς του στο πρωτάθλημα στην εποχή Καρβαλιάλ έκανε ο Ολυμπιακός στο «Κλ. Βικελίδης», νικώντας πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ (1-2) τον Άρη, για την 19η αγωνιστική. Αισθητά βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς οι «ερυθρόλευκοι», «καθάρισαν» νωρίς με δύο γκολ από Ναβάρο (17') και Ροντινέι (21' πεν.) και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους σκορ κρατώντας τους «κίτρινους» χωρίς την παραμικρή υποψία ευκαιρίας μέχρι το 90ο λεπτό όταν και μείωσαν με αυτογκόλ του Κίνι. Πλην των δύο σκόρερ που επίσης «μοιράστηκαν» και τις δύο ασίστ (σ.σ. ο Ισπανός κέρδισε το πέναλτι), πολύ καλή απόδοση είχε για τους «ερυθρόλευκους» ο Ζέλσον Μαρτίνς -για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα- αλλά και οι Μασούρας, Αλεξανδρόπουλος και Χέσε. Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός έμεινε στο -6 από την κορυφή και αντίστοιχα άφησε πίσω του στο -8 τον Άρη, ο οποίος αντίθετα υπέστη την πρώτη του ήττα μετά από 4 ματς.

Αισθητά βελτιωμένοι οι «ερυθρόλευκοι»

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα είχε καλό ρυθμό. Επίσης διακριτό ήταν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε βγει στον αγωνιστικό χώρο του «Κλ. Βικελίδης» με διάθεση να πιέσει ασφυκτικά. Οι «ερυθρόλευκοι» το έκαναν αποτελεσματικά παίρνοντας σχετικά εύκολα την κατοχή της μπάλας και με αυτό τον τρόπο άρχισαν να... γυροφέρνουν την περιοχή του Άρη από νωρίς στο παιχνίδι. Επιπλέον, η ομάδα του Καρβαλιάλ είχε και σημαντικά βελτιωμένη κυκλοφορία μπάλας σε σχέση με τα αρκετά τελευταία ματς, είχε καλό ρυθμό, υψηλή ένταση, λίγες και προσεκτικές επαφές με τη μπάλα χωρίς βιαστικές πάσες και αποφάσεις, δηλαδή απλά  πράγματα που δεν έκανε το τελευταίο διάστημα. Όλα τα παραπάνω φυσικά βελτίωσαν αισθητά την εικόνα της συνολικά, καταφέρνοντας παράλληλα να κρατά και τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη.

Γκέλα Χουτεσιώτη και 0-1

Από τη στιγμή μάλιστα που οι Πειραιώτες ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη τους φάση στο ματς, όλα έγιναν πολύ πιο απλά. Πριν καλά καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι, πέτυχαν και το δεύτερο γκολ εκμεταλλευόμενοι το δεύτερο τεράστιο λάθος της ομάδας του Μάντζιου μέσα στην μεγάλη περιοχή και κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός είχε βρει ένα καθαρό και σημαντικό προβάδισμα νίκης. Η πρώτη φάση ήταν αυτή 17ου λεπτού, όταν ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χουτεσιώτης έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας και «έχασε» την έξοδο, με τον Ναβάρο να λέει «ευχαριστώ» και να σκοράρει με εύκολη κεφαλιά, ουσιαστικά σε κενή εστία.

Γρήγορο 0-2 από τη λευκή βούλα και... τέλος

Ένα δίλεπτο αργότερα, στο 19', η μπάλα μπήκε πάλι στην περιοχή του Άρη, ο Φαμπιάνο ανέτρεψε με το χέρι τον Ναβάρο και ο Δανός ρέφερι, Κρογκ, έδειξε αμέσως τη λευκή βούλα. Ο Ροντινέι ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα άψογο σουτ στη γωνία, έγραψε το γρήγορο 0-2 για τους Πειραιώτες στο 21'. Πλέον ο Ολυμπιακός είχε όλα όσα χρειαζόταν στο ματς.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου συνέχισε να κυριαρχεί και να ψάχνει -με υπομονή- και το τρίτο γκολ. Στο 28' χάθηκε ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από ωραία επίθεση, ο Ροντινέι έκανε το διαγώνιο γύρισμα αλλά ο αμαρκάριστος, στο ύψος της μεγάλης περιοχής,, σούταρε πάνω στον Χουτεσιώτη. Ένα λεπτό μετά, μετά από συνδυασμό Μασούρα, Ναβάρο και Μαρτίνς στην αντεπίθεση, ο Πορτογάλος εξτρέμ σούταρε άουτ με το δεξί. Τελευταία σημαντική φάση του πρώτου μέρους, αυτή του 42', όταν και πάλι ο Ζέλσον μπούκαρε στην περιοχή από αριστερά, έκανε την ντρίμπλα στον Ροζ, όμως το σουτ με το αριστερό αυτή τη φορά, πέρασε και πάλι άουτ. Στο ημίχρονο, το στατιστικό έδειχνε 0-7 τελικές και 56% κατοχή για τον Ολυμπιακό, ενδεικτικά της εικόνας του παιχνιδιού.

«Έσβησε» το ματς στο δεύτερο

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο ως προς την ουσία του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και σταθερά την κατοχή της, ελέγχοντας απόλυτα όσα συνέβαιναν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του αγωνιστικού χώρου. Το μόνο που άλλαξε ήταν ο συνολικός ρυθμός, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα άρχισε να πέφτει όλο και περισσότερο. Οι μαζεμένες αλλαγές του Μάντζιου ελάχιστα πράγματα πρόσφεραν, αφού ο Άρης ναι μεν βελτίωσε κάπως την επιθετικότητά του από το... απόλυτο μηδέν του πρώτου μέρους αλλά και πάλι ήταν συνολικά ανούσιος μέσα και γύρω από την περιοχή του Πασχαλάκη.

Πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν ένα σουτ του Μορόν που κόντραρε στον Ντόη και πέρασε κόρνερ στο 46', ενώ σε αυτή ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τελικές από Ζέλσον (56') και Κίνι (58') επίσης χωρίς να βρουν στόχο. Αντίστοιχη μοίρα είχε και το πλασέ του Καρβάλιο στο 80', ενώ με το ματς να έχει... σβήσει αρκετή ώρα νωρίτερα, τελικά το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ. Αυτό γιατί στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς, ο Άρης μείωσε στο τελικό 1-2, όταν μετά από γύρισμα του Νταρίντα και  πλασέ του Ζαμόρα που θα περνούσε παράλληλα, ο Κίνι άθελά του έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Άρης (Άκης Μάντζιος / 4-3-3)
: Χουτεσιώτης, Φεράρι, Φαμπιάνο, Ροζ, Οντουμπάτζο (66' Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Πάρντο (56' Ζαμόρα), Παναγίδης (76' Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ (56' Σαβέριο), Μορόν (66' Γκαρθία).
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη (85' Μπιανκόν), Ρέτσος, Ροντινέι, Καρβάλιο, Χέσε, Αλεξανδρόπουλος (78' Καμαρά), Μαρτίνς (64' Ποντένσε), Μασούρας, Ναβάρο (85' Φορτούνης).
Διαιτητής: Χάνσεν Μόρτεν Κρογκ (Δανία)
Βοηθοί: Ντένις Ράσμουσεν (Δανία), Βίκτορ Σκίτε (Δανία)
Τέταρτος: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
VAR: Γιόνας Χάνσεν (Δανία)
AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

Λεφτά στην Τράπεζα: Ροντινέι

Μετά από ένα μίνι ντεφορμάρισμα, ο Βραζιλιάνος ήταν και πάλι ο γνωστός εξαιρετικός εαυτός του στο Βικελίδης. Μια ασίστ, ένα γκολ με πέναλτι, αμέτρητες κούρσες, ντρίμπλες και -κυρίως- τακτική συνέπεια, με γρήγορες και σωστές επιστροφές.

Γίνε Πρόεδρος: Φραν Ναβάρο

Πολλοί «ερυθρόλευκοι» ήταν σε καλή μέρα. Ο Ζέλσον, ο Μασούρας, ο Χέσε και ο Αλεξανδρόπουλος. Όμως ο Ισπανός φορ με ένα γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι είναι αυτός που έκανε τη δουλειά του και βοήθησε τον Ολυμπιακό να φτάσει στο τρίποντο.

Lockdown: Μπίργκερ Βερστράτε

Πολύ κακό ματς από τον Βέλγο αλλά και συνολικά από τη μεσαία γραμμή του Άρη. Έχασε τη φάση στο 0-2 όταν αντί να διώξει σωστά με «τσαφ» κρατά τη μπάλα στην περιοχή, έχασε και όλες τις μάχες από τους «ερυθρόλευκους» μέσους, ενώ μηδενική ήταν και η συνεισφορά του στο δημιουργικό κομμάτι.

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα πρόβλημα για το τιμ των Δανών, σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις. Στη φάση του πέναλτι, τόσο ο ρέφερι όσο και ο VAR συμφώνησαν για αυτό που φάνηκε και από την τηλεοπτική μετάδοση, ότι δηλαδή ο Ναβάρο έχει ανατραπεί με το χέρι του Φαμπιάνο.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ολυμπιακός το καθάρισε νωρίς το ματς και κέρδισε χρόνο και ηρεμία. Απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε ήδη νικήσει ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό στην έδρα του στο πρωτάθλημα και προερχόταν και από πρόκριση επί της ΑΕΚ στο Κύπελλο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα επί Καρβαλιάλ, παρουσιάζοντας μια βελτιωμένη εικόνα σε άμυνα και επίθεση. Πλήρως ακίνδυνος για 90 λεπτά ο Άρης, δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο.

Άρης – Ολυμπιακός 1-2