Σε αυτό το ματς δεν θα έπαιζε κανένα ρόλο το πως θα εμφανιζόταν ο Παναθηναϊκός, αλλά μόνο το αποτέλεσμα. Η νίκη ήρθε με πρωταγωνιστή στον Αϊτόρ και με τον Παναθηναϊκό να μην λυγίζει με τόσες απουσίες και τόσους τραυματισμούς.

Ο Αϊτόρ ήταν αυτός, που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη. Στο 50 από ωραία σέντρα του Μαντσίνι με δύσκολο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Και στο 74 από ωραία δική του σέντρα ο Γεντβάι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 και τελείωσε το παιχνίδΙ.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρα πολλές απουσίες κυρίως μεσοεπιθετικά και του προέκυψαν και άλλες στην διάρκεια του αγώνα, αφού έχασε με τραυματισμό τους Σπόραρ και Βέρμπιτς. Παρόλα αυτά η ομάδα έκανε, αυτό που έπρεπε με σύνθεση ανάγκης με τον Μπερνάρ και τον Μαντσίνι σέντερ-φορ για κάποιο διάστημα και με τον Τερίμ στο τέλος να κλείνει το ματς με 3-4-3 και τον Ακαιντίν δεξί στόπερ στην τριάδα.  Μέχρι και τον Τσόκαι χρησιμοποίησε ο Τερίμ, για να δώσει ενέργεια όταν οι άλλοι παίκτες έμεναν από την κούραση των συνεχόμενων τριών ντέρμπι μέσα σε επτά ημέρες.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα δυσκολεύτηκε πολύ να σπάσει την κλειστή άμυνα του Αστέρα και είχε δύο καλές στιγμές με τον Σπόραρ και στο δεύτερο ημίχρονο έφθασε στα δύο γκολ στις δύο φάσεις, που έκανε και έγινε η δουλειά απλά και χωρλις μεγάλο κόπο.

Η ομάδα δεν κινδύνευσε με εξαίρεση ένα λάθος, που έγινε στο πρώτο ημίχρονο(η φάση του Καλτσά ήταν οφ-σάιντ και δεν θα μέτραγε αν δεν επενέβενε ο Λοντίγκιν) και πήρε μία νίκη πιο εύκολα απότι περίμενε, αφού ο Αστέρας πάντα δυσκόλευε τους «πράσινους» και πέρυσι λύγισε με ένα γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά.

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έμεινε στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ και υπάρχει προοπτική με την άφιξη του Μπακασέτα, που θα δώσει μεγάλη ώθηση στην ομάδα, αλλά και τους άλλους παίκτες, που ήρθαν όπως ο Ούγκο, που θα είναι άμεσα διαθέσιμοι.

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού βλέπει την ομάδα να είναι πρώτη, να έχει αποκλείσει πριν λίγες ημέρες τον Ολυμπιακό στο κύπελλο και να κάνει μεταγραφές επιπέδου Μπακασέτα, Μαξίμοβιτς. Αυτό είναι το καλύτερο νέο για τη συνέχεια και η αποψινή νίκη επί του Αστέρα αποκτάει μεγάλη σημασία, διότι ήρθε με τόσες απουσίες, τόσα προβλήματα και η ομάδα δεν κατάλαβε τίποτα…
*Εξαιρετικός για άλλο ένα παιχνίδι ο Μαντσίνι και επίσης ο Κώτσιρας και πάλι ήταν καλός σαν οκτάρι.

Ο Αϊτόρ είναι και πάλι εδώ, ο Παναθηναϊκός γιγαντώνεται!