Ματς-διαφήμιση, ψυχωμένη «ασπρόμαυρη» επικράτηση που «φωνάζει» πρωτάθλημα

Το ντέρμπι κορυφής μας επιφύλασσε πλούσιο θέαμα, αντάξιο της θέσης που διακυβεύονταν. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε ένα παιχνίδι που... δεν ήθελες να τελειώσει, με την εμπειρία του Δικεφάλου να αποδεικνύεται καθοριστική!

Οι «πράσινες» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 16', όταν η Ντομόντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα της Γκούνη στη Νόιχαους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της για το 0-1. Η απάντηση από μεριάς των γηπεδούχων ήρθε στο 38'. Η Μήτκου βρήκε με ωραία μπαλιά την Στράντζαλη που ανετράπη από την Μάια με τη ρέφερι Τσιοφλίκη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Η Μήτκου ανέλαβε την εκτέλεση νικώντας την Γιαννακούλη για το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν πιο δυνατά και στο 49' «γύρισαν» το παιχνίδι χάρη στην κεφαλιά της Χέλμβαλ μετά από σέντρα της Μήτκου. Παρά την ανατροπή, το μαχητικό «τριφύλλι» βρήκε άμεσα την ισοφάριση όταν στο 56' η Ντομόντ με υποδειγματικό πλασέ νίκησε την Νόιχαους για το 2-2.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Η Παπαδοπούλου αποτέλεσε την «χρυσή αλλαγή» για τον Θαλή Θεοδωρίδη, καθώς στο 80ο λεπτό υποδέχθηκε σε θέση βολής το γύρισμα της Χέλμβαλ και με κεφαλιά στην απέναντι γωνία της Γιαννακούλη διαμόρφωσε το 3-2, προκαλώντας τα ξέφρενα πανηγύρια των συμπαικτριών της.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στα εναπομείναντα λεπτά και ο Δικέφαλος πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο απέναντι στον άμεσο ανταγωνιστή του και πλέον οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 33 βαθμούς, ενώ το «τριφύλλι», που ηττήθηκε για πρώτη φορά μακριά από την έδρα του, βρίσκεται πλέον στη 3η θέση με 25 πόντους μετά και την νέα νίκη του ΟΦΗ που σκαρφάλωσε δεύτερος.

Λευκή ισοπαλία και εκ νέου γκέλα για την ΑΕΚ

Δίχως γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Καστοριά. Μπορεί η Ένωση να διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά δομημένη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο.

Όσο για το δεύτερο; Και εκεί το σύνολο του Νίκου Κωτσοβού όσο και αν προσπάθησε δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και τις «κιτρινόμαυρες» να προχωρούν σε νέο στραβοπάτημα, μένοντας μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.