ΟΦΗ
ΟΦΗ
  • 90' Ντιέγκο Βαλένσια
  • 81' Βασίλης Λαμπρόπουλος

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο των δεκάλεπτων καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ νόμιζε ότι είχε... ξεράνει τον Ατρόμητο με το γκολ του Λαμπρόπουλου στο 81', φτάνοντας έτσι σε μια υπερπολύτιμη νίκη μετά από πολύ καιρό. Στο 98' όμως, ο αλύγιστος -επί Σάσα Ίλιτς- Ατρόμητος, έκανε ξανά το θαύμα του! Ισοφάρισε με τον Βαλένσια, πήρε την ισοπαλία (1-1) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Super League και πάτησε -έστω και προσωρινά- εξάδα!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι εξαιρετικά φορμαρισμένοι Περιστεριώτες παρέμειναν χωρίς ήττα για 10 αγωνιστικές και συνολικά 12 ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης, αλλά και αήττητοι εντός έδρας στο πρωτάθλημα σε 9 αγώνες. Η τελευταία ομάδα που τους είχε νικήσει στο «σπίτι» τους ήταν ο ΟΦΗ -για τα πλέι-άουτ της περσινής σεζόν, στις 29 Απριλίου- όμως αυτή τη φορά οι Κρητικοί θα πρέπει να αρκεστούν στον ένα βαθμό. Αντίστοιχα όμως, αυτή η ισοπαλία τους κρατάει χωρίς νίκη για 11 σερί αγωνιστικές (από τις 2/10 και το 2-0 επί της ΑΕΚ), χωρίς νίκη σε 9 ματς εκτός έδρας φέτος και φυσικά χωρίς «τρίποντο» για 5ο ματς με τον Ισπανό, Πέπε Μελ, στον πάγκο τους. Στην 6η θέση και τους 23 βαθμούς τώρα ο Ατρόμητος, πιάνοντας τον Αστέρα Τρίπολης, παρέμεινε 9ος με 17 ο ΟΦΗ.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του ματς, ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που ήταν αισθητά καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Παρότι συνολικά το παιχνίδι ήταν μάλλον κακό ως προς το θέαμα, με σχετικά αργό τέμπο και μεγάλη έμφαση στην τακτική και από τις δύο ομάδες, δεν έλειψαν οι φάσεις. Στο 7' πρώτοι απείλησαν οι γηπεδούχοι, με κεφαλιά του Ασεβέδο από το ύψος του πέναλτι, άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Τσιντώντας μπλόκαρε σουτ του Μπάκιτς από το ύψος της περιοχής, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε για τον ΟΦΗ ένα ακόμη καλό σουτ, λίγο άουτ, στο 20', μετά από κλέψιμο στα χαφ. Στο 38ο λεπτό, καταγράφηκε και η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, όταν μετά από ωραία επίθεση των Κρητικών από τα αριστερά και συνεργασία Γκαγιέχος, Τοράλ και Μοσκέρα, ο Μπάκιτς... κατάφερε με σουτ σχεδόν εξ επαφής, να στείλει τη μπάλα δοκάρι και άουτ.

Καλύτερα μπήκε ο Ατρόμητος στο δεύτερο ημίχρονο πάντως, με τον ΟΦΗ -μάλλον ανεξήγητα- πιο οπισθοχωρημένο αλλά να ισορροπεί μετά το 60' και να κυκλοφορεί ξανά τη μπάλα. Μετά από ένα ακόμη... τζούφιο από πλευράς θεάματος εικοσάλεπτο, ο Κούντε κατέγραψε το πρώτο σουτ της ομάδας του μετά από μια ώρα αγώνα, στο 64', που όμως πέρασε άουτ. Ένα μέτρο άουτ πέρασε και το σουτ του Τοράλ στο ίδιο λεπτό, στην απέναντι εστία.

Δίκαια γκολ ο ΟΦΗ, αλλά... είναι Ατρόμητος

Ο Νέιρα είχε για τον ΟΦΗ ένα ακόμη άστοχο σουτ στο 80' και στο 81' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τελικά τη μεγάλη τους φάση. Μετά από κόρνερ του Αμπάντα, ο Λαμπρόπουλος σκόραρε με προβολή, όμως αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ντίκο. Μετά τον έλεγχο του VAR όμως και το on field review του ρέφερι Πολυχρόνη, μέτρησε κανονικά, αφού θεώρησε ότι ο Αφρικανός επιθετικός δεν επηρέαζε τη φάση.

Στο 88' ο Βρακάς απείλησε για τους γηπεδούχους με πλασέ, όμως ο Μπάουμαν μπλόκαρε. Ο Ατρόμητος πίεζε μεν, αλλά χωρίς να δημιουργεί και έτσι κυλούσαν τα τελευταία λεπτά. Ο Πολυχρόνης έδειξε 10 λεπτά καθυστερήσεις και στο 8ο ήρθε και η φάση της ισοφάρισης, για να κρατήσει τον Ατρόμητο αήττητο και αλύγιστο επί Ίλιτς, με την μόλις δεύτερη τελική της ομάδας του στον στόχο, σε όλο το ματς. Μετά από κόρνερ του Γιουμπιτάνα, ο Βαλένσια έπιασε μια ωραία γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα ίσως να κοντράρει λίγο και σε σώμα αμυντικού, πριν καταλήξει στη γωνία του Μπάουμαν για το τελικό 1-1!

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς / 4-1-4-1): Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Κιβρακίδης, Κούντε, Βαλένσια, Κούεν (87' Καραμάνης), Γιουμπιτάνα, Ντιρκς (64' Αντζιέλσι), Βέργος (73' Βρακάς).
ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Αμπάντα, Λαμπρόπουλος, Βούρος, Λάρσον, Γκλάζερ, Γκαγιέγος (79' Μεγιάδο), Μοσκέρα (46' Θοράρινσον), Μπάκιτς (63' Νέιρα), Τοράλ (78' Ριέρα), Φελίπε (79' Ντίκο).
Διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας), Αργύριος Νταβέλας (Μακεδονίας)
Τέταρτος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Λευκάδας/Πρέβεζας)

Ατρόμητος – ΟΦΗ 1-1