Ο Αντράζ Σπόραρ εδώ και καιρό δεν ήταν καλά. Εμπαινε αλλαγή και δεν βοηθούσε. Είχε να σκοράρει και να δώσει νίκη στην ομάδα από το παιχνίδι στην Λαμία. Από τότε ο Σλοβένος φορ δεν ήταν καλά και αποτέλεσμα ήταν και ο Γιοβάνοβιτς στο ματς με τον Βόλο και ο Τερίμ στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα να αφήσουν τον Σπόραρ ως τρίτη επιλογή στην επίθεση πίσω και από τον Γερεμέγεφ.

Στον Βόλο ο Σουηδός φορ με τα γκολ του έδωσε τη νίκη στην ομάδα, με τα Γιάννινα δεν σκόραρε σε ένα ματς, που είχε κριθεί όταν μπήκε στο γήπεδο. Κόντρα στον Παναιτωλικό ο Τερίμ αποφάσισε να εμπιστευτεί και πάλι τον Σπόραρ και δικαιώθηκε.

Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε αξιοποιήσει τις λίγες ευκαιρίες, που είχε κάνει και ο Τερίμ αποφάσισε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να βάλει τον Σπόραρ κοντά στον Ιωαννίδη και το 4-3-3 έγινε 4-4-2. Αφαίρεσε ένα χαφ, τον Βιλένα αν και ήταν καλός, για να βρει περισσότερο χώρο να κινηθεί ο Τζούρισιτς από τα άκρα συγκλίνοντας στην μεσαία γραμμή.

Το αποτέλεσμα ήρθε αμέσως. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά, ο Σπόραρ σηκώθηκε μόνος του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 1-0 έδιωξε το άγχος από τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πετράκης άρχισε να γεμίζει με χαφ την ομάδα του και ο Παναιτωλικός άρχισε να έχει τον έλεγχο. Ο Τερίμ αντέδρασε άμεσα και επέστρεψε στο 4-3-3 με την είσοδο του Μπερνάρ αντί του Ιωαννίδη και αμέσως ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε. Είχε ένα δοκάρι με τον Τζούρισιτς στο 80, είχε μία εξαιρετική ευκαιρία με το σουτ του Σπόραρ και την απόκρουση από τον Καπίνο στο 87 και το 2-0 έγινε στο 89. Εξαιρετική πάσα του Τζούρισιτς στον Σπόραρ και το καλύτερο τελείωμα στην απέναντι γωνία. Το 2-0 έφερε μία σιγουριά, που χάθηκε στο τέλος όταν ο Σενγκέλια μείωσε από το πουθενά στις καθυστερήσεις και ο Παναιτωλικός είχε και ένα φάουλ, που εκτέλεσε ο Σενγκέλια και απέκρουσε ο Λοντίγκιν στο τέλος.

Ο Ζέκα έπαιξε για πρώτη φορά βασικός, αν αναλογιστούμε ότι δεν έχει παίξει 90λεπτο άλλο φέτος η απόδοσή του ήταν καλή κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έκλεψε μπάλες και σε  μία τέτοια στιγμή άρχισε η φάση του δεύτερου γκολ. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Σπόραρ, που έχει ακούσει τόσα και τόσα έχει φθάσει τα 10 γκολ συνολικά χωρίς να είναι βασικός εδώ και ένα μήνα, έχει επαναφέρει το καλοκαίρι την ομάδα στους ευρωπαϊκούς ομίλους με τα γκολ του, έχει δώσει νίκες με την Λαμία και τον Παναιτωλικό και το καλό νέο για τον Τερίμ είναι ότι τώρα στα δύσκολα θα έχει τον Σλοβένο φορ με καλή ψυχολογία.

Ισως το γργονός, ότι έμεινε έξω για κάποιο διάστημα ο Σπόραρ να του έκανε καλό, να καθαρίσει το μυαλό του, διότι τα γκολ του τώρα στα συνεχόμενα ντέρμπι τα έχει ανάγκη η ομάδα.

Πάντως για να το πω και αυτό με 18 γκολ οι τρεις επιθετικοί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα είναι το κορυφαίο τρίο επιθετικών από κάθε άλλη ομάδα της Σούπερ Λίγκα και στην πράξη φαίνεται, ότι όλη η κουβέντα που γίνεται ότι ο Παναθηναϊκός θέλει φορ είναι εκτός πραγματικότητας.

Αλλού είναι φανερό, ότι υπάρχει πρόβλημα στον Παναθηναϊκό και είναι στα στόπερ. Ο Αράο φαίνεται μέχρι τώρα να είναι η μόνη πιο αξιόπιστη λύση και άμεσα πρέπει να έρθει ένα στόπερ να δώσει μία σιγουριά στην άμυνα, όποτε η μπάλα μπαίνει στην περιοχή.

*Η ομάδα δεν έπαιξε καλά, κανείς δεν λέει το αντίθετο. Αλλά όταν δεν παίζεις καλά και κερδίζεις και είσαι στην κορυφή της βαθμολογίας είναι πολύ σημαντικό.

*Ο Παναθηναϊκός είναι στο +2 από τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ και στο +8 από τον Ολυμπιακό. Στο χέρι του είναι όλα στο πρωτάθλημα, αλλά θα χρειαστεί νίκες στα ντέρμπι κάτι που δεν έκανε στο πρώτο γύρο. Πρώτα από όλα όμως το ματς κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη.

Ο Σπόραρ τον επανέφερε στην κορυφή στο +2!