Αναλυτικά, η ατομική κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στην ήττα από τη Λαμία:

Πασχαλάκης: Εξαιρετική εμφάνιση του Έλληνα γκολκίπερ, ο οποίος είναι και ο μοναδικός λόγος που η ομάδα του δεν υπέστη μια ιστορική συντριβή.
Ορτέγκα: Λίγα πράγματα από τον Αργεντινό που πάντως ήταν από τους λίγους που έπαιξαν με πάθος σε αυτό το ματς. Κέρδισε το πέναλτι, είχε κάποιες καλές ενέργειες, όμως αμυντικά παίρνει και αυτός αρνητικό πρόσημο.
Ρέτσος – Ντόη: Κοινή κριτική και κοινή... απόδοση για τους δύο στόπερ του Ολυμπιακού εδώ και καιρό. Κανείς από τους δύο δεν δείχνει ικανός να σταθεί επάξια φορώντας την ερυθρόλευκη.
Ροντινέι: Ίσως το χειρότερό του παιχνίδι στον Ολυμπιακό και σίγουρα το χειρότερο φέτος. Έκανε τρεις τεράστιες αμυντικές γκέλες, ενώ επιθετικά δεν του βγήκε τίποτα.
Καμαρά: Γύρω γύρω... όλοι, στη μέση ο Μαντί. Ο Αφρικανός χαφ καλείται να τρέχει για όλους, χωρίς να καταφέρνει να γίνει αποτελεσματικός τελικά σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού. Κερασάκι το ότι κατάφερε να κάνει «τσαφ» με τη μπάλα στρωμένη στα τρία μέτρα από το τέρμα.
Χέσε: Ο Αργεντινός είναι καλός παίκτης, όμως σε συνδυασμό με τον Μαντί, ένας εκ των δύο... περισσεύει, τουλάχιστον σε αυτό τον Ολυμπιακό. Ούτε αυτός «έχει» την δημιουργία και σε αυτό το επίπεδο, στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι «ερυθρόλευκοι» κυρίως αυτό έχουν ανάγκη από τους χαφ τους. Βέβαια και στο αμυντικό, ο νεαρός είναι αυτός που μένει συχνά εκτός θέσης και αναγκάζει τον Μαντί να τρέχει παντού και για όλους...
Ποντένσε: Είχε 2-3 στιγμές, όμως κλείστηκε καλά και ουδέποτε κατάφερε να γίνει επί της ουσίας επικίνδυνος.
Μασούρας: Σπατάλησε τις δύο μεγαλύτερες -πλην του πέναλτι- ευκαιρίες της ομάδας του, με το... παραδοσιακό σουτ του, πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Φορτούνης: Κλεισμένος από όλη την άμυνα της Λαμίας και αυτός -και χωρίς βοήθειες από τους υπόλοιπους- μοιραία δεν έγινε απειλητικός. Έχασε και το πέναλτι -κάτι που βεβαίως έχει ξανασυμβεί. Δεν του «πάει» η λευκή βούλα.
Γιόβετιτς: Απολύτως τίποτα από τον Μαυροβούνιο επιθετικό που σωστά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Οι αλλαγές:

Ναβάρο: Έπαιξε για 45 λεπτά στην επανάληψη, όμως προφανώς θα πρέπει να περάσει καιρός για να κριθεί συνολικά. Στο ματς αυτό ελάχιστα πράγματα κατάφερε να δείξει.
Ρίτσαρντς: Είναι παίκτης που φαίνεται ότι ξέρει μπάλα, όμως αυτό δεν αρκεί φυσικά. Πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής και ίσως πρέπει και αυτόν να τον δούμε πιο συχνά.
Καρβάλιο: Ο Πορτογάλος έχει πάρει πολύ περισσότερες ευκαιρίες από ότι αξίζει στον Ολυμπιακό και στο ματς αυτό μας θύμισε γιατί.
Αλεξανδρόπουλος: Μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς να καταφέρει να προσφέρει κάτι.
Μπιέλ: Ο Ισπανός μπήκε και αυτός στο τέλος του ματς και τραυματίστηκε αμέσως. Η ελπίδα όλων προφανώς είναι να μην έχει χτυπήσει σοβαρά, ασχέτως του τι έχει προσφέρει.

Η κριτική του Ολυμπιακού: Πασχαλάκης και μετά το... χάος