Δεν κατάφερε να μεταφέρει τη φόρμα της Serie A στο Champions League η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, που έμεινε στο 0-0 με την Σοσιεδάδ στο Μιλάνο και έχασε στην ισοβαθμία την πρωτιά στο Group D. Οι Nerazzurri είχαν ίδιους πόντους και δύο ισοπαλίες με τους Βάσκους, οι οποίοι όμως είχαν καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Στην καλύτερη επίθεση κρίθηκε η πρόκριση της Μπενφίκα στο Europa League. Οι Πορτογάλοι με γκολ στο 93' νίκησαν 1-3 την Ζάλτσμπουργκ στην Αυστρία και αφού είχαν ηττηθεί με 0-2 στο πρώτο ματς και είχαν ίδια διαφορά τερμάτων, πέρασαν χάρη στα περισσότερα γκολ. Ήταν η πρώτη νίκη την κατάλληλη στιγμή για τους Λουζιτανούς.

Οι περισσότεροι θα πίστευαν ότι το κίνητρο της Ίντερ για τη νίκη θα την έκανε να μπει πολύ δυνατά, όμως από τα πρώτα λεπτά είχε να αντιμετωπίσει το pressing των Βάσκων. Αυτό απέδιδε για τους φιλοξενούμενους αφού έβαζαν δύσκολα στους Μιλανέζους, που έβλεπαν τα λεπτά να περνάνε χωρίς να καταφέρνουν να κάνουν κάτι επιθετικά. Στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους μόνο φάνηκε επιθετικά η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, η οποία μέχρι τότε είχε μόλις 20% κατοχή μπάλας.

Η Ιντερ είχε μια άστοχη κεφαλιά του Μχιταριάνστο 36′ μετά από σέντρα του Κάρλος Αουγκούστο και μεγάλη ευκαιρία στο 38′ με τον Αλέξις Σάντσες ο οποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο με διπλή προσπάθεια ύστερα από πάσα του Τουράμ.

Οι Nerazzurri ήταν φανερό ότι έπρεπε να βελτιώσουν την απόδοσή τους στην επανάληψη αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν δώσει στο παιχνίδι τον ρυθμό που ήθελαν και το 0-0 έμοιαζε όλο και πιο πιθανό, μέχρι που επιβεβαιώθηκε. Αν και στο 95′ λίγο έλειψε ο Λαουτάρο με σουτ από δύσκολη γωνία εντός περιοχής να δώσει νίκη και 1η θέση. Η μπάλα, όμως, έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπενφίκα γύρισε την κατάσταση αν και ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Οι Πορτογάλοι είχαν χάσει με 0-2 στο πρώτο ματς από την Ζάλτσμπουργκ και χρειάζονταν νίκη με δύο γκολ για να περάσουν με το κριτήριο της καλύτερης επίθεσης. Και αυτό έγινε. Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο με Ντι Μαρία και Ράφα Σίλβα, όμως στο 57’ ο Σούσιτς μείωσε και έδωσε σκορ πρόκρισης για τους Αυστριακούς. Στο 93’ όμως η Μπενφίκα βρήκε γκολ με τον Αρτούρ Καμπράλ και την πρόκριση με 1-3.