Σε ένα παιχνίδι όπου μας προμήνυε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και «ξέραναν» την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, παίρνοντας δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» και σκαρφαλώνοντας στην εξάδα με παιχνίδι περισσότερο!

Η απόλυτη ισορροπία τους κράτησε στο μηδέν

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν πρώτοι με Μούργο και Χατζηστραβό, στη συνέχεια οι Αρκάδες ισορρόπησαν, φτάνοντας στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 16' με το σουτ-βολίδα του Άλβαρεζ έξω από την περιοχή που κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Χόβαν.

Ο Αστέρας είχε και άλλη καλή στιγμή στο 29', όταν ο ο Μάντζης εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Μουνάφο και πήρε την κεφαλιά, με αυτήν ωστόσο να καταλήγει άουτ και να μην ανησυχεί τους Σερραίους.

Οι δύο ομάδες είχαν μοιρασμένα ποσοστά κατοχής της μπάλας, ενώ αμφότερες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία μέσα από κόρνερ. Σε μία τέτοια έφτασε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, όταν στο 32ο λεπτό ο Γκοτζαμανίδης έμεινε αμαρκάριστος στην «καρδιά» της περιοχής, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ανενόχλητος κατέληξε πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους χαρακτηρίστηκαν από σκληρές μονομαχίες και αρκετά φάουλ, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να μειωθεί αισθητά και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Επέστρεψαν... οραξάτοι!

Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε κάποια αλλαγή και... με το καλημέρα της επανάληψης ο Πανσερραϊκός απείλησε με τον Άλεξιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η μπάλα παρέμεινε «ζωντανή» στην περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτυών.

Η απάντηση του Αστέρα ήταν άμεση και στο 53ο λεπτό «άγγιξε» το γκολ με τον Μάντζη. Ο Ζουγλής υποδέχθηκε με όμορφο τρόπο από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Χόβαν δεν πρόλαβε να παρέμβει στην πορεία της μπάλας και έτσι ο Μάντζης πλάσαρε προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με αρκετούς από τους Αρκάδες να μην μπορούν να πιστέψουν πώς χάθηκε η ευκαιρία να προηγηθούν!

Ο Ράσταβατς χρησιμοποίησε τις αλλαγές του, επιχειρώντας να ανακατέψει την τράπουλα και όπως φαίνεται «του βγήκε». Οι Σερραίοι μπορεί να μην οπισθοχώρησαν στο γήπεδο, όμως ήταν σαφές πως δεν μπορούσαν να εύκολα να πλησιάσουν με αξιώσεις την περιοχή του Παπαδόπουλου. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, με κινητήριο μοχλό τον Καλτσά, έκαναν συχνά-πυκνά αισθητή την παρουσία τους στο αμυντικό τρίτο του Πανσερραϊκού.

Μία στιγμή ήταν αρκετή

Η πίεση αυξήθηκε και δεν άργησε να έρθει το λάθος. Όλα ξεκινούν από την απρόσεκτη πάσα του Μπέργκστρεμ προς τα πίσω, ο Χόβαν βγήκε από τα καρέ του ώστε να διορθώσει, όμως ο ίδιος έκανε... τσαφ, με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στα πόδια του Μπαρτόλο, ο οποίος έστρωσε στον Μιριτέλο και εκείνος με την σειρά του δεν λάθεψε και σκόραρε σε κενό τέρμα, «γράφοντας» το 1-0 στο 78' και βάζοντας σε θέση οδηγού τον Αστέρα.

Η νευρικότητα ήταν αυτήν που κυριάρχησε στη συνέχεια, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, έχοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Άλεξιτς στο 95' να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως είδε τον Παπαδόπουλο να είναι σωστά τοποθετημένος και να του βάζει νέο «στοπ», διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης είδε τους Αρκάδες να ανεβαίνουν στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην 9η με 13.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τσουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Γκος (60' Σουρλής), Μουνάφο (90+3' Αλάγκμπε), Καλτσάς, Ζουγλής (60' Μπαρτόλο), Ρίτζις Κρέσπι (60' Σίτο), Μάντζης (71' Μιριτέλο).

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (72' Πεταυράκης), Στάικος (72' Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Μούργος (84' Τομάς), Μασαρίποφ, Χατζηστραβός (81' Σοφιανός), Άλεξιτς

Αστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 1-0