• AVAR: Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής)
  • Αχιλλέας Νίκζας (Λάρισας)
  • Μιχάλης Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
  • 59' Μορόν
  • 75' Νταρίντα

Την πιο σημαντική νίκη της σεζόν πανηγύρισε ο Άρης στον Βόλο με βάση τις συνθήκες και τις απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο Άκης Μάντζιος. Ένα τρίποντο που έφερε τον Άρη στους 17 βαθμούς και την 5η θέση.

Οι Μορόν με το 6ο του γκολ και ο Νταρίντα με το πρώτο του φετινό οι σκόρερ των Κιτρίνων, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως του Σιδηρόπουλου που ήταν στο VAR. Οι μεν γηπεδούχοι για την υπόδειξη (μέσω VAR) του πέναλτι του Άρη και οι Κίτρινοι για τη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Μπράμπετς στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι ξεκίνησαν οι Μπράτσος και Μάντζιος

Ο Κώστας Μπράτσος έχοντας κι αυτός να διαχειριστεί απουσίες βασικών παικτών, αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας με τους Καλογερόπουλο και Τσοκάνη, έχοντας δίδυμο στους μπακ τον Κίτσο με τον Λούνα. Πάντως, ο Έλληνας τεχνικός δεν άλλαξε σχηματισμό παίζοντας με το κλασσικό στυλ του Βόλου σε 4-2-3-1.

Στην αντίπερα όχθη ο Άκης Μάντζιος είδε τον Φεράρι να του δίνει το ΟΚ με αποτέλεσμα αυτό να του λύσει ως έναν βαθμό τα χέρια, με δεδομένες τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχε να διαχειριστεί. Πάντως, έστω και έτσι οι αλχημείες δεν έλειψαν με τον Φατόρε στο ντεμπούτο του να παίζει ως στόπερ δίπλα στον Μπράμπετς. Επίσης, αυτή τη φορά σε ρόλο επιτελικού έπαιξε ο Πάρντο, με τον Παναγίδη να μετατοπίζεται στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Αργό τέμπο και ακίνδυνες ομάδες και φωνές Άρη

Το πρώτο ημίχρονο η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση τη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Άρη δεν είχε το παραμικρό στοιχείο που θα σε έκανε να θέλξεις με την απόδοση των δύο ομάδων. Αργό τέμπο, ελάχιστες ως μηδαμινές φάσεις και γενικώς κάκιστο θέαμα μπροστά από τις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να είχαν το νου τους περισσότερο στα μετόπισθεν, παρά στο πως θα δημιουργήσουν επικύνδινες καταστάσεις. Στο 36ο ο Άρης βρήκε γκολ, με τον Μπράμπετς, το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι, σε μία απόφαση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Άρη που αμφισβήτησαν την απόφαση αυτή, υποστηρίζοντας πως πριν η μπάλα φτάσει στον Τσέχο, υπήρξε χέρι του Καλογερόπουλου εντός της περιοχής.

Προβάδισμα με Μορόν και... διαμαρτυρίες

Με διάθεση να αλλάξουν τα κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου βγήκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το παιχνίδι να αποκτά... ένταση και ρυθμό. Ο Βόλος ήταν αυτός που απείλησε δύο φορές αρχικά με τον Λούνα και έπειτα με τον Κόμπο, όμως ο Άρης ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα με γκολ του Λορέν Μορόν από το σημείο του πέναλτι στο 60'. Μία φάση που έφερε και πάλι διαμαρτυρίες αυτή τη φορά από την πλευρά των ανθρώπων του Βόλου, με τον Τσιμεντερίδη να δείχνει την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη του VAR (Σιδηρόπουλου) για τράβημα του Μπράμπετς από τον Καλογερόπουλο σε μία «τραβηγμένη» απόφαση όπως φάνηκε και από τα ριπλέι.

«Καθάρισε» ο Νταρίντα με το πρώτο του γκολ

Με τον Βόλο μη έχοντας άλλη επιλογή να ανεβάζει τις γραμμές του, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση ο Άρης βρήκε χώρους και ευκαιρία να χτυπήσει στις κόντρα επιθέσεις. Σε μία εξ' αυτών ο Σουλεϊμάνοφ, σε μία από τις ελάχιστες καλές ενέργειές του στο παιχνίδι κουβάλησε την μπάλα, είδε την κίνηση του Νταρίντα με τον Τσέχο να πλασάρει στην κίνηση τον Κόστιτς για το 0-2 που έμελλε να είναι και η χαριστική βολή για τον σύλλογο της Μαγνησίας.

Με το τρίποντο αυτό ο Άρης, έφτασε τους 17 βαθμούς, προσπέρασε τη Λαμία (με παιχνίδι λιγότερο οι Φθιωτοί) και σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι Βολιώτες παρέμειναν στην ουρά της βαθμολογίας με μόλις 6 βαθμούς σε έντεκα παιχνίδια, έχοντας παράλληλα την χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα (με 20 γκολ παθητικό) και την δεύτερη χειρότερη επίθεση με μόλις 9 τέρματα.

Οι συνθέσεις:

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσο, Kαλογερόπουλο, Τσοκάνη, Λούνα (71' Μαχαίρας), Γκλάβτσιτς, Τρουϊγιέ (71' Ενγκίν), Μπερτόγλιο (47' Κόπα), Κορνέ (46' Άλχο), Ντέλετιτς, Γκαρσία.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Koυέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Νταρίντα (92' Ζαμόρα), Βερστράτ, Σουλεϊμάνοφ (80' Εμβοντό), Παναγίδης (65' Μενέντεζ), Πάρντο (80' Κάρλσον), Μορόν.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)