Μπορεί να ήταν ξεκάθαρα το αουτσάιντερ, ωστόσο η Σαχτάρ μας θύμισε έναν από τους λόγους που αγαπάμε το ποδόσφαιρο, με τους Ουκρανούς των... 1000 προβλημάτων να ρίχνουν στο καναβάτσο τη Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Ντόνετσκ που εξαιτίας του πολέμου αγωνίζεται στο μακρινό Αμβούργο και δεν έχει πλέον το ρόστερ των προηγούμενων ετών, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πήρε τεράστια  νίκη από τη Μπαρτσελόνα, χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Σικάν.

Έτσι, μετά από αυτή τη νίκη οι Ουκρανοί μένουν... ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης, έχοντας πλέον από 6 βαθμούς με την Πόρτο (και ένα ματς περισσότερο), ενώ οι Ισπανοί παραμένουν στην 1η θέση με 9 βαθμούς, έχοντας πλέον τρεις νίκες και μία ήττα στον όμιλο.

Άριστο διάβασμα από τη Σαχτάρ

Η Σαχτάρ μπήκε καλά στο ματς, γνωρίζοντας πως πρέπει να αμυνθεί και να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, αν θέλει να πάρει κάτι από το ματς. Έτσι, οι Καταλανοί είχαν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια απειλή, με τους Ουκρανούς να φαίνονται καλά διαβασμένοι. Πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 10΄, ωστόσο το σουτ του Γκουντογκάν έφυγε αρκετά άουτ.

Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι έδειξαν ποιο είναι το πλάνο τους, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Ο Ματβιγιένκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας με μακρινή μπαλιά από πίσω, βγήκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν.

Τα λεπτά περνούσαν, η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Έτσι, φτάνοντας στο 40ο λεπτό, οι Ουκρανοί «χτύπησαν» ακόμη μία φορά σε αντεπίθεση με μακρινή μπαλιά. Ο Γκοτσολεϊσβίλι έφυγε στα δεξία, έκανε μία σέντρα και ο Ντανίλο Σικάν με μία τρομερή κεφαλιά νίκησε τον Γερμανό τερματοφύλακα για το 1-0, με τον 22χρονο επιθετικό να κάνει τον πανηγυρισμό του Τζουντ Μπέλιγχαμ.

Στο ίδιο έργο θεατές

Με την αρχή του δεύτερου μέρους δεν άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα. Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε να πιέζει λίγο περισσότερο, ωστόσο η ομάδα του Μαρίνο Πούσιτς δεν άφηνε καθόλου χώρους, με τους Ισπανούς να απειλούν με δύο σουτ των Τόρες (47') και Ραφίνια (51') εκτός περιοχής, τα οποία έφυγαν άουτ και δεν ανησύχησαν τον Ρίζνικ.

Στο ενδιάμεσο, η Σαχτάρ βγήκε ξανά στην κόντρα, με τον Γκοτσολεϊσβίλι να πατά περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση, με τον Τερ Στέγκεν να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Στο 57ο λεπτό, η ομάδα του Ντονέτσκ πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε ξανά την αντίπαλη εστία, με τον κίπερ των blaugrana να σταματά αυτή τη φορά τον Σικάν.

Η... πολιορκία της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε, ωστόσο η Σαχτάρ αμυνόταν εξαιρετικά και δεν άφησε τους Ισπανούς να κάνουν κάποια κλασσική ευκαιρία. Μάλιστα, στο 87΄ οι Ουκρανοί «χτύπησαν» ξανά με τον... γνωστό τρόπο, καθώς έφυγαν στην πλάτη της άμυνας, σκόραραν ένα πολύ όμορφο γκολ, το οποίο όμως ποτέ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ, με το 1-0 να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης. Στις καθυστερήσεις οι Καταλανοί «φώναξαν» για πέναλτι, με τον διαιτητή να κρίνει πως δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Μαρίνο Πούσιτς): Ρίζνκι - Γκοχολεϊσβίλι, Μπόνταρ, Ρακίτσκι, Ματβιένκο - Στεπανένκο (73’ λ. τρ. Ναζαρίνα) - Ζούμπκοφ, Κρίσκιφ, Σουντάκοφ, Νεβέρτον (90’+6’ Σβεντ) - Σικάν (62’ λ. τρ. Κέλσι).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν - Ζοάο Κανσέλο, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο (60’ Μπάλντε) - Γκάβι (81’ Φερμίν Λόπεθ), Ρομέου (60’ Πέδρι), Γκιντογκάν - Ραφίνια (60’ Γιαμάλ), Λεβαντόφσκι, Φεράν Τόρες (60’ Ζοάο Φέλιξ).