• 62΄ Αραούχο
  • 65΄ Γκατσίνοβιτς
  • 93' Ελευθεριάδης

Αλλαγές συγκρίσει με Παναιτωλικό

Με δύο αλλαγές εν συγκρίσει με το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό η ΑΕΚ. Με δεδομένες τις απουσίες των Τζαβέλλα και Χατζισαφί, ο Αλμέιδα επέλεξε τον Μουκουντί και τον Μοχαμαντί. Επίσης στην ενδεκάδα παρέμεινε ο Ελίασον. Έτσι η ΑΕΚ στο ιστορικό ματς κόντρα στον Ιωνικό παρατάχθηκε με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Μοχαμαντί στην τετράδα της άμυνας. Οι Ελίασον, Σιμάνσκι και Γκατσίνοβιτς ήταν τριάδα της μεσαίας γραμμής με τον Πινέδα να κινείται πίσω από τους Λιβάι Γκαρσία και Αρααούχο.

Μυθική πρώτη γκολάρα στην OPAP Arena από «Γκάτσι»

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με τα μπακ να παίζουν ψηλά και επί της ουσίας να μένουν πίσω το δίδυμο των στόπερ, Βίντα και Μουκουντί. Και πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο στο ματς πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Με ενεργητική, επιθετική άμυνα δεν άφησε τον Ιωνικό ανασάνει με την Ένωση να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 6' με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Υπέροχο σουτ από τον Σέρβο άσο που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ «φώναξε» για πέναλτι σε τράβηγμα του Αραούχο εντός περιοχής, όμως Τζήλος και Φωτιάς δεν έδωσαν απολύτως τίποτα με την Ένωση βάσει ριπλέι να φωνάζει δικαίως για τη φάση.

Η δεύτερη απειλή της ΑΕΚ ήταν στο 12' από στατική φάση. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βίντα πηρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Ένωση έλεγχε απόλυτα το ματς με πίεση ψηλά παρά το 1-0. Συνέπεια τούτου ο Ιωνικός να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και μόνο να αμύνεται.

Και στο 22' ήρθε το 2-0. Λογικό και αναμενόμενο όπως πήγαινε το ματς. Φοβερή μπαλιά-τρύπα από Πινέδα στην πλάτη της άμυνας στον Ελίασον, ο οποίος με μία εξαιρετική σέντρα έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Λιβάι Γκαρσία που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη.

Παρά το 2-0 η ΑΕΚ δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι. Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έψαχνε το 3ο γκολ που τελικά δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο.

Άλλα δύο γκολ

Στο β' μέρος η ΑΕΚ μπήκε με όρεξη και στο 58' είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή με τον Πινέδα. Σε μία καταπληκτική κόντρα ο Πινέδα ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και να περνά άουτ.

Και εν τέλει το 3ο γκολ ήρθε στο 62' από τον Αραούχο, ο οποίος πάλεψε με πείσμα στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ιωνικού.

Και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε στο 66' ο Γκατσίνοβιτς να κάνει το 4-0 έπειτα από νέα ασίστ του Ελίασον που έκανε μαγικό ματς.

Πλέον το ματς είχε ανοίξει... Η ΑΕΚ με δεδομένο το σκορ και το γεγονός ότι το πρώτο ματς στην OPAP Area έψαχνε και άλλα γκολ, την ώρα που ο Ιωνικός έβρισκε χώρους και έκανε μία δύο απειλητικές επισκέψεις στην εστία της Ένωσης.

Με την ΑΕΚ να ΄χει χαλαρώσει ο Ιωνικός στις καθυστερήσεις το εκμεταλλεύτηκε. Ο Ελευθεριάδης εκμεταλλεύτηκε το λάθοε του Μάνταλου, βρέθηκε απέναντι στον Στάνκοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (81' Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Ελίασον (70' Άμραμπατ), Πινέδα (70' Μάνταλος), Αραούχο (88' Κοσίδης), Λιβάι Γκαρσία (70' Τσούμπερ)
Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Αντούνες (67' Μίλο), Τσιριγώτης (87' Σάκιτς), Ιωαννίδης (67' Μάντζης), Μύγας, Λοβέρα, Κάνιας, Ρομαό, Οφόσου (67' Ελευθεριάδης), Τσίμπσαχ (46' Φαντιγκά).

Γκατσίνοβιτς

Απίστευτο ματς από τον Σέρβο. Δεν έβαλε μόνο δύο γκολ. Βοήθησε στις ανακτήσεις της μπάλας. Προσπαθούσε να δημιουργήσει. Στο τέλος αντικαταστάθηκε και όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο.

Αδύναμος Κρίκος:

Κάνιας

Ήταν η «τρύπα» στη μεσαία γραμμή του Ιωνικού. Χωρίς τρεξίματα, δίχως ανακτήσεις μπάλας, δίχως δημιουργία, ο Ισπανός έκανε πολύ κακό ματς και η ΑΕΚ το διαβάσε και το εκμεταλλεύτηκε.

Η στιγμή του αγώνα

Η μυθική γκολάρα του Γκατσίνοβιτς. Αν ήταν κάποιος στο γήπεδο και έβλεπε την πορεία που διέγραψε η μπάλα, θα καταλάβαινε τι ακριβώς εννοούμε.

Ο διαιτητής

Ελέγχεται για τη φάση του α' ημιχρόνου όπου η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι σε τράβηγμα στον Αραούχο. Η Ένωση, ενδεχομένως, να φωνάζει δικαίως και για δύο-τρεις φάσεις, όπου θα μπορούσε να έχει βγει η κίτρινη κάρτα.