MINNESOTA TIMBERWOLVES
115 119
Dallas Mavericks
DALLAS MAVERICKS

Το παιδί-θαύμα του παγκοσμίου μπάσκετ πρόσφερε ακόμα μία σπουδαία παράσταση τα ξημερώματα του Σαββάτου στη Μινεσότα. Ο απίθανος Σλοβένος άγγιξε το triple double κι έβαλε φαρδιά-πλατιά τη σφραγίδα του στη νίκη των "Μαβς" (20-22) επί των Τίμπεργουλβς (20-22).

Ο 19χρονος άσος ήταν πολύ άστοχος πίσω από τα 7,25 μ., φτάνοντας ως τα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς να μετράει 1/8 τρίποντα. Κι όμως, εκεί που η μπάλα "έκαιγε", μίλησε για μία ακόμη φορά. Με το σκορ 115-114 υπέρ των γηπεδούχων, ο Ντόντσιτς σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο 23" πριν το φινάλε κι έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του!

Μάλιστα στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα μέτρησε επτά πόντους, καθώς νωρίτερα είχε ευστοχήσει σε δύο σερί επιθέσεις για το Ντάλας κι έφτασε τελικά στους 29 πόντους (8/14 διπ., 2/9 τρ., 7/10 β.), με 12 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 29 λεπτά!

Μετά το εύστοχο τρίποντο του Ντόντσιτς, ο Ντέρικ Ρόουζ έκανε λάθος που οδήγησε σε φάουλ του Γκίμπσον στον Μπαρνς (23 π.), εκείνος με τη σειρά του ευστόχησε και στις δύο βολές, με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος.

Κορυφαίος για τη Μινεσότα ο Τάουνς με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Ρόουζ με 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 24-33, 28-24, 37-34

Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Ντάλας Μάβερικς 115-119