Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Αμύντα, ανέβηκε στο 9-2 και σκαρφάλωσε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας όμως ένα παιχνίδι παραπάνω από τον Απόλλωνα Πάτρας. Από την άλλη, η Δάφνη Δαφνίου έφθασε τις πέντε συνεχόμενες ήττες, έπεσε στο 1-9 και παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο σιγά-σιγά οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που βρήκαν ρυθμό. Κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 17 πόντους (17-0), αφού οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 7:50 για βάλουν κάποιο καλάθι, έχοντας 0/2 βολές και 0/11 σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο. Εν τέλει η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-9, με την Δάφνη Δαφνίου να πετυχαίνει τρία τρίποντα.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλαμπόκη φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, αφού στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να μειώσουν ακόμη στους οκτώ (21-13). Η είσοδος του Κολοβέρου όμως έδωσε νέα πνοή στον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι… έσπασαν τα καλάθια. Κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-1 και πήγαν στην ανάπαυλα με +33 (47-14).

Το σκηνικό δεν άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς η Δάφνη Δαφνίου δεν μπορούσε να βρει σκορ και οι γηπεδούχοι έφθασαν την διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα μισά της τρίτης περιόδου ο πίνακας του γηπέδου έγραφε 60-19. Ο ρυθμός έπεσε, ο Δημήτρης Τσαλδάρης άνοιξε αρκετά το ροτέισον και στο 30’ το ματς ήταν στο 65-27.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός άφησε το πόδι από το... γκάζι και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, καθώς έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μείωσαν σε 65-37. Ωστόσο οι Περαιώτες στο φινάλε ανέβασαν και πάλι στροφές και έκλεισαν το ματς στο +37 (79-42), χάρη σε ένα σερί 9-0.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 47-14, 65-27, 79-42

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου, Κουρτίδης 9 (1), Νικολαϊδης 12 (2), Κολοβέρος 11, Καμπούρης, Τσόχλας 3 (1), Σκουλίδας 7 (2), Δρίτσας 3 (1), Κάδρας 8, Χρηστίδης 7, Τσάμης 7 (1), Μελισσαράτος 12

Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 11, Κολτσίδας, Ζαραϊδώνης 5, Καννάς 10, Μαλέλης, Τσορμπατζόγλου, Τζουγκαράκης 2, Μπήλιος, Μπέμπης 9, Στεφανίδης 5