Οι Μπακς τα βρήκαν… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους παθιασμένους Ουίζαρντς με τον Αντετοκούνμπο να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Έτσι η Ουάσινγκτον προηγήθηκε με 65-64 στο πρώτο μέρος. Αλλά στην 3η περίοδο ο Έλληνας άσος ανέβασε ρυθμό και έφτασε τους 25 πόντους, με το Μιλγουόκι να παίρνει το προβάδισμα με 67-72 και να μπορέσει να επιβάλλει τον ρυθμό του. Όμως την στιγμή που ο Γιάννης έβγαινε εκτός για να πάρει ανάσες, οι Ουίζαρντς με Ουέστμπρουκ και Χατσιμούρα εκμεταλλεύονταν την απουσία του και έτσι έκλεισαν προηγούμενοι την 3η περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στον Αντετοκούνμπο οι Μπακς προηγήθηκαν με 101-109, αλλά οι Ουίζαρντς επέστρεψαν μειώνοντας σε 116-119. Αλλά τα «Ελάφια» ήταν ψύχραιμα όταν έπρεπε για την νίκη με 125-119.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους με 7/8 βολές, 10/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, ο Χόλιντει είχε 18 πόντους, ο Μίντλετον 16 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε δύο λεπτά συμμετοχής είχε 0/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ.

Για την Ουάσινγκτον ο Ουέστμπρουκ είχε 42 πόντους (5/9β., 11/21διπ., 5/11τρ.), 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ο Χατσιμούρα 29 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-36, 65-64, 95-94, 119-125.