93 101
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Εμίλιο Πέρες
  • Τόμαζ Τραβίσκι

Η ήττα στο ΣΕΦ ήταν ένα καλό... καμπανάκι και ο Ολυμπιακός δεν φρόντισε να το ακούσει. Παρά το καλό ξεκίνημα και το +7 στο ημίχρονο (37-44), οι Πειραιώτες δεν «καθάρισαν» τον αγώνα και η μαχητική Βιλερμπάν πάλεψε στα ίσια και μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Τελικά το ντέρμπι στο Astroballe έφτασε μέχρι την παράταση και κατέληξε στην ομάδα με την μεγαλύτερη ποιότητα και εμπειρία: Ο Ολυμπιακός επιβίωσε την κανονική διάρκεια με ένα μεγάλο τρίποντο του Κώστα Σλούκα και στην παράταση έκανε αυτά που έπρεπε για να πανηγυρίσει ένα δύσκολο, αλλά σίγουρα σημαντικό διπλό (101-93).

Ο ηγέτης των «ερυθρόλευκων» έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με το σουτ στο 40' και τις σωστές αποφάσεις στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ασίστ. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Χασάν Μάρτιν (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), έδωσε μεγάλες βοήθειες ο Σακίελ ΜακΚίσικ (23 πόντοι).

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 11-9 και παρέμεινε σταθερά στο κυνήγι για τα πλέι-οφ. Αντίθετα, η Βιλερμπάν έμεινε χαμηλά και στο 6-14 και δεν πήρε αυτό που άξιζε μετά από μία πραγματικά σπουδαία προσπάθεια, που είχε σε πρώτο πλάνο τους Νόρις Κόουλ (21 πόντοι, 6 ασίστ) και Ντέιβιντ Λάιτι (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Πρέπει να σημειωθεί πάντως πως οι Γάλλοι δεν έκαναν αυτό που έπρεπε στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφού άφησαν τον Σλούκα να σουτάρει και δεν έστειλαν κάποιον «ερυθρόλευκο» στις βολές. Έτσι έχασαν και την ευκαιρία για να... καθαρίσουν τον αγώνα.

• 21

Με βάση τις απουσίες και την ποιότητα της ομάδας του, ο Τι Τζέι Πάρκερ έκανε ό,τι μπορούσε. Όμως είναι... ασυγχώρητο το λάθος στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Αν η Βιλερμπάν έκανε φάουλ, πιθανότατα θα κέρδιζε και αυτό πρέπει να γίνει μάθημα στον head coach των Γάλλων.

• 32

Δεν ήταν καλή η αντιμετώπιση του ματς από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Η στόχευση στην ρακέτα της Βιλερμπάν ήταν σωστή, αφού έλειπε ο Φαλ, όμως η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν μονοδιάστατη και η άμυνα είχε πάλι πολλά προβλήματα. Ίσως έπρεπε να υπάρξει μεγαλύτερη συμμετοχή του Ζαν Σαρλ, ενώ για ακόμα μία φορά δεν είδαμε μαζί στο παρκέ τους Σπανούλη και Σλούκα.

40'

Το ματς είναι ουσιαστικά χαμένο. Ο Ολυμπιακός δεν έχει ελπίδα, όμως η Βιλερμπάν κάνει αυτό που δεν πρέπει: Αφήνει το ματς να «τρέξει», δεν το σταματά και ο Σλούκας σουτάρει και ευστοχεί για να στείλει το ματς στην παράταση. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

2’ 3 - 2
4’ 7 - 7
6’ 9 - 13
8’ 13 - 19
10’ 15 - 23
Η Βιλερμπάν ξεκίνησε... κεφάτη τον αγώνα, έχοντας και το μομέντουμ από το ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Αυτό πάντως δεν κράτησε για πολύ και το αρχικό 7-4 μετατράπηκε σε 7-11 μετά από συνεχόμενα pick and rolls των Σλούκα - Έλις, που... υπέγραψαν το 7-0 των «ερυθρόλευκων». Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (15-23).
12’ 21 - 23
14’ 24 - 28
16’ 30 - 30
18’ 35 - 35
20’ 37 - 44
Η ενέργεια επέστρεψε σε υψηλά επίπεδα για την Βιλερμπάν και οι Γάλλοι έτρεξαν στο παρκέ, έβγαλαν άμυνες και το επιμέρους 6-0 τους επέτρεψε να κατεβάσουν την διαφορά στους 2 (21-23, 11'). Η απουσία του Σλούκα από το παρκέ αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό και λίγο αργότερα είδαμε ισοπαλία (28-28, 25'). Από εκεί και πέρα υπήρχε απόλυτη ισορροπία στο παρκέ, μέχρι που ένα ξέσπασμα του Μάρτιν βοήθησε τους Πειραιώτες να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα εφτά πόντων (37-44).
22’ 42 - 49
24’ 45 - 51
26’ 51 - 54
28’ 55 - 56
30’ 61 - 63
Παρά το -9 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (42-51, 21'), η Βιλερμπάν δεν... πτοήθηκε και έβγαλε ξανά ενέργεια για να μειώσει σε 47-51 (24'). Η νωθρότητα του Ολυμπιακού επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν ξανά στον έναν πόντο (53-54, 27'), ενώ το παιχνίδι πήρε... απότομα τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Οι Πειραιώτες πάντως βρήκαν σκορ από τον Σπανούλη και διατήρησαν τα ηνία στην λήξη της περιόδου (61-63).
32’ 64 - 65
34’ 74 - 69
36’ 79 - 75
38’ 79 - 81
40’ 86 - 86
Η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (71-68, 33') και πλέον ο Ολυμπιακός είχε να ανέβει... βουνό, αφού έχασε προβάδισμα και μομέντουμ. Ένα τρίποντο του Λάιτι συνδυάστηκε με την μεγαλύτερη διαφορά από την πλευρά των Γάλλων (75-69, 34') και τα τελευταία πέντε λεπτά εξελίχθηκαν σε καθεστώς θρίλερ. Ένα έμμεσο τρίποντο του Σλούκα έφερε ισοπαλία (79-79) στο 37ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα σκοράρε και ο Μάρτιν για το 79-81 (38'). Ο Χάουαρντ απάντησε με μεγάλο τρίποντο (82-81), ο ΜακΚίσικ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 40" πριν το τέλος, ο Λάιτι πήρε ένα τεράστιας σημασίας επιθετικό ριμπάουντ και ο Κόουλ σκόραρε με μία βολή για το 86-83. Οι παίκτες της Βιλερμπάν όμως δεν έκαναν φάουλ και ο Σλούκας ισοφάρισε με ένα μεγάλο τρίποντο για να δώσει... ζωή στον Ολυμπιακό και να οδηγήσει το ματς στην παράταση (86-86).
41’ 87 - 86
42’ 89 - 88
43’ 91 - 90
44’ 91 - 94
45’ 93 - 101
Παράταση
Το έξτρα πεντάλεπτο κινήθηκε στο ίδιο ακριβώς μοτίβο: Καμία ομάδα δεν ξεχώρισε και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Σλούκας ευστόχησε σε ακόμα ένα μεγάλο καλάθι για το 91-94 (43'), η Βιλερμπάν δεν βρήκε ξανά τα σουτ που έπρεπε και στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με... κατοστάρα (101-93).

• 1

Το σουτ του Σλούκα και η άμυνα της Βιλερμπάν. Μία φάση και μία απόφαση που τελικά έκριναν τον αγώνα: Ο Σλούκας έστειλε το ματς στην παράταση με ένα τεράστιο τρίποντο και οι Γάλλοι απάντησαν στο γιατί δεν έκαναν φάουλ ώστε να... καθαρίσουν το ματς.

• 2

Οι ψηλοί του Ολυμπιακού και η απουσία του Φαλ. Το... σκιάχτρο της Βιλερμπάν έλειπε και οι ψηλοί του Ολυμπιακού έκαναν πολύ καλή δουλειά κάτω από τις δύο ρακέτες, τόσο στο κομμάτι των ριμπάουντ, όσο και στον τομέα του σκοραρίσματος.

• 3

Η διαφορά στην εμπειρία. Κακά τα ψέματα, παίκτες όπως ο Στραζέλ, ο Χέις, ο Χάουαρντ, ο Φρίμαν αλλά και ο Μπάκο (που ήταν καλός) δεν μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τις εμπειρίες και τις παραστάσεις των αθλητών του Ολυμπιακού, ειδικά όταν αυτοί είναι και σε καλή μέρα. Αυτό ήταν ξεκάθαρο σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης και ειδικά στην περιβόητη φάση στο 40ο λεπτό.

Κάθε φάση στο Astroballe μύριζε... αίμα και ήταν μία πραγματική μάχη, ανάμεσα σε δύο ομάδες που κυνήγησαν μέχρι τέλους τη νίκη. Η φωτογραφία είναι χαρακτηριστική...

11
Κώστας Σλούκας
Ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση από τον ηγέτη του Ολυμπιακού. Ο Έλληνας γκαρντ έστειλε το ματς στην παράταση με την τρίποντη «βόμβα» του και οδήγησε τους Πειραιώτες σε ένα πολύτιμο διπλό. Σε 33' στο παρκέ ο Σλούκας είχε 23 πόντους και 6 ασίστ, όντας ξανά ο MVP της ομάδας του.

28
Γκερσόν Γιαμπουσέλε
Πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του πρώην NBAer το τελευταίο διάστημα. Απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο άλλοτε φόργουορντ των Μπόστον Σέλτικς έμεινε στα... ρηχά (2π., 5ρ.), ενώ και αμυντικά δεν βοήθησε όσο θα ήθελε το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ.

12
Χασάν Μάρτιν
Κυρίαρχη εμφάνιση του rookie σέντερ των φιλοξενούμενων. Ο Αμερικανός ψηλός είχε 15 πόντους (7/10 δίποντα, 1/1 βολή) και 6 ριμπάουντ, δείχνοντας συνέπεια και στις δύο μεριές του παρκέ

Ο Μπολτάουζερ ξεχώρισε από την τριάδα. Οι άλλοι δυο διαιτητές είχαν συμμετοχικό ρόλο στο παιχνίδι.