Στα… δύσκολα του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε τον Μαργαρίτη (13π. 5 ριμπ. 3 ασίστ). Στη συνέχεια, με την άμυνα του οδηγό, άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα και είτε με τον Τέρνερ, είτε με τον Τσαλμπούρη, είτε με την ενέργεια του Παπαντωνίου, είτε με τους Γκρρίφιν-Λοβ, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε και να το κάνει με μεγάλη διαφορά, κάτι που του δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Το Λαύριο, είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τον Ντιαλό να τελειώνει με 14 πόντους και τον Ντέιβις με 13, αλλά έχασε τον προσανατολισμό του στο δεύτερο μέρος, του βγήκε και κούραση και δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 2/2 στις ήττες στο πρωτάθλημα.

To Λαύριο ήταν καλύτερο στην πρώτη περίοδο, όποτε βρήκε την ευκαιρία έτρεξε και είχε εκτός ρυθμού την περιφέρεια του ΠΑΟΚ (Γκρίφιν, Λοβ, Τέρνερ). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, τους βοήθησε η είσοδος του Μαργαρίτη σε αυτό, αλλά το Λαύριο βρήκε ρυθμό και έξω από τα 6,75 (18-24).

Η κατάσταση ήταν ίδια μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (30-36), αλλά σε εκείνο το σημείο, η περιφέρεια του ΠΑΟΚ με Παπαντωνίου, Μήτρου-Λονγκ και Γκρίφιν έβγαλε πολλή ένταση στην άμυνα, η ομάδα του Μέξα βρήκε μέσα από την άμυνα της και γήπεδο για να τρέξει και με ένα σερί 11-0 πήγε στο 41-36. Το Λαύριο πάντως, δεν την άφησε να ξεφύγει ως την ανάπαυλα (41-40).

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο άρχισε να βγάζει κούραση σιγά-σιγά, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο Τέρνερ πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες και του έδωσε απειλή κι έξω από τα 6,75. Οι γηπεδούχοι ήταν στο +6 (59-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου κι έδειχναν να έχουν φτιάξει το μομέντουμ τους στο παιχνίδι.

Με Παπαντωνίου, Τσαλμπούρη και Μπιτς, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στο τρίποντο, πήγε στο 72-60 κι έδειξε να «τελειώνει» το παιχνίδι στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Το Λαύριο, είχε χάσει το καθαρό του μυαλό εδώ και ώρα, οι περισσότεροι παίκτες του, πήγαιναν σε ατομικές ενέργειες κι έτσι, δε μπορούσε να ακολουθήσει τον ΠΑΟΚ, που όλο και μεγάλωνε τη διαφορά, για να φτάσει στο τελικό 83-65.

Δεκάλεπτα: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΑΟΚ - Λαύριο 83-65