FENERBAHCE SK
77 78
CSKA Moscow
CSKA MOSCOW

Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν εύστοχος σε δύο περιπτώσεις, όταν η μπάλα «έκαιγε», το αντίθετο συνέβη με τον Λορένζο Μπράουν και κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρ με 78-77.

Πρώτος σκόρερ για την Φενέρ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Γάλλος έφθασε τους 21 πόντους (8/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. 18 πόντους είχε ο «καυτός» Έντι με 6/6 τρίποντα, ενώ στους 16 με 8 ασίστ σταμάτησε ο Λορένζο Μπράουν.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός σμολ φόργουρντ σημείωσε 26 πόντους (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές), ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, έχοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό, το σκορ χαμηλό και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από πέντε πόντους, μετά το 0-5 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, μόνο που τα καλάθια έμπαιναν με μεγαλύτερη ευκολία. Η Φενέρ κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων στο 17ο λεπτό (27-21). Ωστόσο οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 11-4 στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδύτηρια με απόσταση ενός πόντου 31-32.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να διατήρει το μικρό προβάδισμα για οκτώ λεπτά στο δεύτερο μέρος, όμως ένα 5-0 του Ντε Κολό έδωσε πλεονέκτημα δύο πόντων στην Φενέρ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-49).

Το επιθετικό κρεσέντο του Γάλλου γκαρντ συνεχίστηκε και στην τελευταία περιόδο, όπως και το ντέρμπι των πρώτων 30 λεπτών, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων, όμως ο Κλάιμπερν ισοφάρισε με τρίποντο, ο Μπράουν δεν μπόρεσε να απαντήσει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρεί για αρκετή ώρα το προβάδισμα, όμως η Φενέρ βρήκε απαντήσεις και πήρε πλεονέκτημα δύο πόντων με βολές του Μπράουν. Όμως ο Κλάιμπερν πέτυχε καλάθι και φάουλ και έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 31-32, 51-49, 69-69 κ.δ., 77-78 παρ.