ΑΕΚ BETSSON BC
84 83
Ρέθυμνο
ΡΕΘΥΜΝΟ

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα η αναμέτρηση με το Ρέθυμνο είχε χαρακτήρα φιέστας για την ΑΕΚ, η οποία πανηγύρισε για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη, πριν από 10 ημέρες. Στην πράξη όμως τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ΑΕΚ έφτασε τις 13 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στο 14-4, σε μια αναμέτρηση που... έλαμψε το άστρο του Μάριο Τσάλμερς, ο οποίος με 26 πόντους έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του. Από... κοντά ο Χρυσικόπουλος μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος, που πέτυχε τις 2 πιο κρίσιμες βολές του αγώνα είχε 4 πόντους, αλλά υπερπολύτιμους.

Από την άλλη, το Ρέθυμνο έφτασε μια... ανάσα από την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, έφτασε να προηγείται 6 πόντους 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος όμως οι 25 πόντοι του Φράνκαμπ και οι 19 του Κάρτερ δεν ήταν αρκετοί για να έρθει το διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε... δεμένα χέρια λόγω των πολλών απουσιών στην περιφέρεια. Εμπιστεύτηκε τον Μάριο Τσάλμερς, ενώ «ακούμπησε» πολλές επιθέσεις στο χαμηλό post για να πάρει σκορ και δημιουργία από εκεί.

• 25

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος είχε προετοιμάσει άριστα την ομάδα του, χτύπησε την ΑΕΚ στα... κενά της και για σχεδόν 40' έπαιρνε πάρα πολύ υψηλό βαθμό. Ωστόσο, δεν θα έπρεπε να έχει στο παρκέ τον Ραμόν Χάρις στην τελευταία φάση, όταν και ήξερε ότι η ΑΕΚ θα οδηγήσει την ομάδα του στις βολές. Ο Αμερικανός είχε 0/9 βολές φέτος κι αστόχησε σε άλλο ένα ζευγάρι.

2’ 4 - 4
4’ 6 - 8
6’ 10 - 14
8’ 12 - 20
10’ 16 - 22
1η Περίοδος
Δεδομένης της απουσίας των βασικών περιφερειακών της «όπλων», η ΑΕΚ μετέφερε από νωρίς το επιθετικό της παιχνίδι στο post. Οι Κρητικοί, όμως, ήταν πολύ πιο «ζεστοί» με μπροστάρη τον, συνήθη ύποπτο, Κόνερ Φράνκαμπ (10p.). Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να έχει το πάνω χέρι και προβάδισμα (16-22).
12’ 16 - 26
14’ 19 - 31
16’ 27 - 31
18’ 29 - 36
20’ 33 - 43
2η Περίοδος
Το πρόβλημα της ΑΕΚ στη δημιουργία παρέμενε και το Ρέθυμνο συνέχισε στο ίδιο τέμπο τρέχοντας σερί 0-7 για το 16-29. Ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου έδωσε το έναυσμα για «κιτρινόμαυρη» ανάκαμψη κι η διαφορά μειώθηκε αισθητά (27-31). Ωστόσο, οι Κρητικοί βρήκαν δυο νέα μεγάλα σουτ του Φράνκαμπ για να έχουν διψήφια απόσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (33-43).
22’ 35 - 50
24’ 41 - 50
26’ 45 - 53
28’ 52 - 54
30’ 58 - 60
3η Περίοδος
To Ρέθυμνο μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο +15 (35-50) με τρίποντο του Κάρτερ. Η ΑΕΚ, όμως, απάντησε με σερί 8-0 και σημείο αναφοράς τον Μαυροειδή, ενώ ο Τσάλμερς μείωσε ακόμη περισσότερο. Το μομέντουμ ήταν πια ξεκάθαρα για τους γηπεδούχους, που πέρασαν και μπροστά (55-54) χάρη σε γκολ-φάουλ του Σλότερ. Εν τέλει, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 58-60.
32’ 58 - 63
34’ 62 - 67
36’ 67 - 70
38’ 74 - 77
40’ 84 - 83
4η Περίοδος
Η αστοχία της ΑΕΚ... επανήλθε και το Ρέθυμνο το εκμεταλλεύτηκε για να βρεθεί στο +5 (62-67). Ο Χρυσικόπουλος κράτησε την «Ένωση» κοντά μ' ένα τρίποντο, αλλά ο Κάρτερ «μίλησε» με το ίδιο νόμισμα για το 67-73. O Γιάνκοβιτς διαμόρφωσε το 72-75 και το ματς ήταν φυσικά «θρίλερ». Χριστοδούλου και Τσάλμερς... αντάλλαξαν μακρινά σουτ, για να ακολουθήσουν οι Φράνκαμπ-Ματσιούλις σε ένα τρομερό κρεσέντο για το 80-83. Με 14" για το τέλος, ο Τσάλμερς κέρδισε τρεις βολές και είχε 2/3. Ο Χάρις κέρδισε βολές, αλλά είχε 0/2 και ο Τολιόπουλος πήγε απ' την άλλη στη γραμμή με 3" για το φινάλε. Ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε 2/2 και το σουτ του Φράνκαμπ στο φινάλε ήταν άστοχο. Έτσι, το ματς βάφτηκε κιτρινόμαυρο με σκορ 84-83.

• 1

Το πρώτο ημίχρονο του Ρεθύμνου. Οι Κρητικοί έδιεξαν τα... δόντια τους από νωρίς στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να βρουν λύσεις από την περιφέρεια (5/13 τρίποντα), φτάνοντας στο +10 στο τέλος του πρώτου μέρους.

• 2

Η αντίδραση της ΑΕΚ από το -15 του τρίτου δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους μρ τον Κάρτερ (35-50). Κάπου εκεί το τσιπάκι άλλαξε για την ΑΕΚ. Η Ένωση ανέβασε την πίεση σε όλο το γήπεδο και μάζεψε τη διαφορά, καταφέρνοντας ακόμα και να προσπεράσει στο σκορ (55-54).

• 3

Οι βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Χάρις αστόχησε σε δικό του ζευγάρι οβλών, ο Τολιόπουλος έβαλε 2 βολές 3,2’’ για το τέλος και η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μια απίστευτη νίκη σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο.

H AEK «αποχαιρέτησε» τον αγαπημένο ηθοποιό, Κώστα Βουτσά, που έφυγε από τη ζωή και σκόρπισε θλίψη στη χώρα. Ήταν μάλιστα δηλωμένος οπαδός της «Ένωσης».

1
Μάριο Τσάλμερς
Μεγάλη εμφάνιση από τον πρώην NBAer που έπαιξε και για τους απόντες γκαρντ της ΑΕΚ. Είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και κέρδισε τρεις πολύ σημαντικές βολές.

22
Ραμόν Χάρις
Ο Ραμόν Χάρις είχε 3 πόντους με 1/9 σουτ, ενώ αστόχησε και στο πολύ κρίσιμο ζευγάρι βολών που εκτέλεσε. Ήταν ο μοιραίος στη μεγάλη προσπάθεια του Ρεθύμνου.

15
Λίνος Χρυσικόπουλος
Πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά του διεθνούς φόργουορντ, καθώς ήταν αυτός που κατά βάση έδινε το... έναυσμα για τις επιστροφές της ΑΕΚ, όταν έμενε πίσω με διαφορά. Σημείωσε 17 πόντους.

Καθόλου καλό απόγευμα για το διαιτητικό τρίο που τα... έκανε θάλασσα χάνοντας πολλές φάσεις και κάνοντας αρκετά λάθη. Μόνο ο τρίτος διαιτητής Τσολάκος διασώθηκε.

Δίπλαρος ενόψει ΑΕΚ: «Να τελειώσουμε όμορφα τη σεζόν, περιμένουμε τον κόσμο δίπλα μας»