ΕΛΛΑΔΑ
  • Αλεξάνταρ Γκλίσιτς
  • Άντρις Αουνκρόγερς
  • Βόιτσιεχ Λίτσκα

Ήταν ένα ματς... δίχως αύριο, από αυτά που έχει ζήσει (και κερδίσει) αρκετές φορές στο παρελθόν η Εθνική μας ομάδα. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ήξεραν ότι έπρεπε να κερδίσουν με 12+ πόντους την καλοδουλεμένη μηχανή των Τσέχων και η εικόνα των πρώτων 25 λεπτών δεν μπορούσε να φέρει ενθουσιασμό, ούτε... ελπίδες, αφού οι Τσέχοι είχαν το προβάδισμα και το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο στη συνέχεια και η σταθερά τρομερή παρουσία του Νικ Καλάθη έβαλαν την Ελλάδα στις... ράγες για την πρόκριση, με διαφορά που έφτασε σε διψήφιο επίπεδο και... πάθος που ξεχείλιζε!

Το ματς έγινε θρίλερ και η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 5 φάουλ έφερε μικρή αναταραχή στις τάξεις της «γαλανόλευκης» και... θάρρος στους Τσέχους, που βρήκαν πόντους για να μείνουν κοντά μέχρι τα τελευταία, δραματικά δευτερόλεπτα.

Ωστόσο, η διαφορά των 12 πόντων έμοιαζε με... βουνό και η κατάκτηση της κορυφής του δεν ήρθε ποτέ. Η Ελλάδα κέρδισε (84-77) αλλά αποχαιρέτησε την διοργάνωση με αποκλεισμό στη φάση των «16», την ώρα που οι Τσέχοι πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου.

Η ήττα από την Βραζιλία τελικά κόστισε ακριβά στην «Επίσημη Αγαπημένη», που έμεινε ξανά μακριά από τις επιτυχίες, έστω και αν οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έδωσαν ό,τι είχαν στο παρκέ, παλεύοντας πραγματικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

• 12

Άγχος, απειρία, Σατοράνσκι εκτός κλίματος για 20 λεπτά: Οι Τσέχοι βρήκαν πολλά εμπόδια μπροστά τους, όμως στο τέλος έκαναν τα απλά και προκρίθηκαν: Σκόραραν στις βολές, βρήκαν τα σουτ που έπρεπε και συνολικά έφτασαν δίκαια σε μία πραγματικά τεράστια επιτυχία, που έχει την σφραγίδα του Γκίνζμπουργκ.

• 9

Το σχήμα με δύο γκαρντ βοήθησε την Ελλάδα να φτιάξει τον ρυθμό της και συνολικά άλλαξε την εικόνα της «γαλανόλευκης». Αλλά, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος... ξέχασε για αρκετή ώρα τον Ιώαννη Παπαπέτρου, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν τέθηκε σε προστασία για τα φάουλ του και οι απαντήσεις στην ζώνη των Τσέχων δεν βρέθηκαν ποτέ. Στα... θετικά η εξαιρετική νοοτροπία και η μάχη μέχρι το τέλος.

38'

Το τρίποντο... μαχαιριά του Μπόχατσικ, με το οποίο η Τσεχία μείωσε στο καλάθι (68-70) δύο λεπτά πριν το τέλος, «σκότωσε» κάθε ελπίδα πρόκρισης για την Ελλάδα.

4’ 2 - 10
6’ 5 - 12
8’ 9 - 15
10’ 12 - 18
Οι συνθήκες του ματς δεν άφηναν περιθώρια: Η Εθνική μπήκε... αγριεμένη στο παρκέ, το σχήμα με Καλάθη - Σλούκα λειτούργησε εξαιρετικά και το +8 (2-10) του 4ου λεπτού επιβεβαίωσε την κυριαρχία της «γαλανόλευκης». Η άμυνα ήταν επίσης καλή, όμως δύο... τρελά τρίποντα του Μπόχατσικ βοήθησαν τους Τσέχους να ισορροπήσουν για λίγο και να μειώσουν στους έξι (12-18) στο τέλος του δεκαλέπτου.
12’ 14 - 18
14’ 17 - 23
16’ 21 - 27
18’ 24 - 31
20’ 33 - 32
Η εξαιρετική άμυνα της Ελλάδας ανάγκασε σε λάθη τους αγχωμένους Τσέχους, ο ρυθμός ήταν... εντελώς γαλανόλευκος και η Εθνική προηγήθηκε με 26-17 στο 5ο λεπτό, έχοντας μάλιστα και για ισχυρό «όπλο» τον Νικ Καλάθη (3/4 τρίποντα). Παρά την μικρή... επιστροφή (21-26, 16'), η Ελλάδα κράτησε την διαφορά στους 8 (21-29, 17'), όμως ακολούθησε «νεκρό» διάστημα και συνεχόμενα τρίποντα που έφεραν το ματς στην ισοπαλία (31-31, 19'), με το ημίχρονο να κλείνει - σχεδόν από το... πουθενά - με τους Τσέχους στο 33-32.
22’ 36 - 34
24’ 42 - 41
26’ 42 - 44
28’ 46 - 48
30’ 49 - 57
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με +4 των Τσέχων (36-32, 21') και η Εθνική αντιλήφθηκε ότι ήταν η ώρα για... αντεπίθεση. Σε εκείνο το σημείο ήρθε το 4ο φάουλ του Γιάννη, όμως η Ελλάδα ανέβασε στροφές και ισοφάρισε (42-42), ενώ με την βοήθεια του εξαιρετικού Καλάθη πέρασε εκ νέου μπροστά (42-44, 26'). Τότε βγήκε... μπροστά ο τρομερός Θανάσης, που πέτυχε 11 πόντους (οι 7 σερί) και η «γαλανόλευκη», γεμάτη πάθος και δίψα, τοποθετήθηκε ξανά σε θέση ισχύος (49-57).
32’ 51 - 61
34’ 57 - 67
36’ 63 - 70
38’ 68 - 72
40’ 77 - 84
Το μομέντουμ είχε αλλάξει και η Ελλάδα ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με διψήφια και την... προαπαιτούμενη διαφορά (49-61), γεγονός που της επέτρεψε να κινηθεί με μεγαλύτερη ηρεμία και ασφάλεια. Αυτό πάντως άλλαξε όταν ο Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, με τους Τσέχους να μειώνουν στους έξι (61-67), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η αναταραχή της Ελλάδας έφερε την ομάδα του Γκίνζμπουργκ στο -4 (68-72), 1:27" πριν το τέλος, ο Καλάθης... πάλεψε για το αδύνατο αλλά τελικά η πρόκριση δεν ήρθε ποτέ.

• 1

Η ζώνη των Τσέχων. Η Εθνική βρήκε σκορ, πέτυχε 84 πόντους, αλλά σε πολλά σημεία του ματς δεν είχε απάντηση στη ζώνη που βρήκε απέναντί της. Το 8/25 (32%) κόστισε, όπως φυσικά και οι κακές επιλογές σε μακρινά σουτ.

• 2

Η αστοχία στις βολές. Τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες και οι οκτώ χαμένες βολές της Εθνικής (10/18) κόστισαν, την ώρα που οι Τσέχοι ακούμπησαν το... εκπληκτικό 95% (21/22).

• 3

Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ. Κάθε φορά που η Τσεχία χρειάστηκε σουτ... ανάσα για να μείνει κοντά, ο Τσέχος ήταν εκεί: 25 πόντοι με 8/15 σουτ και ο τίτλος του... άτυπου MVP.

Το πάθος και η ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο έφερε... αύρα πρόκρισης, όμως η συνέχεια δεν έφερε χαμόγελα. Δυστυχώς...

8
Νικ Καλάθης
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς από τον Καλάθη. Ο Νικ έκανε το ματς της ζωής του με την φανέλα της Εθνικής, πάλεψε μέχρι το τέλος, ήταν κάποιες φορές... μόνος του αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να φέρει και την πρόκριση, εκτός της νίκης.

9
Γιάννης Μπουρούσης
Ο αρχηγός της Εθνικής μπαίνει σε αυτή την θέση γιατί δεν ήταν ο... Μπουρούσης που όλοι ξέρουμε. Δεν πήρε προσπάθειες, δεν βοήθησε καθόλου στην επίθεση και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

43
Θανάσης Αντετοκούνμπο
Φανταστικός ο Θανάσης, μπήκε στο παρκέ με τεράστια ενέργεια και οι 11 πόντοι του στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ελπίδα για την πρόκριση. Ο Αντετοκούνμπο άλλαξε την ροή του ματς, αλλά η πρόκριση, που θα ήταν σε μεγάλο ποσοστό... δικό του έργο, δεν ήρθε ποτέ.

Έγιναν λάθη από τους διαιτητές, τα οποία έφεραν αντιδράσεις και στιγμές με έντονη... αμφισβήτηση. Το 5ο και το 3ο φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο ξεσήκωσαν διαμαρτυρίες, ωστόσο για το πρώτο υπάρχει δικαίωση με βάση το ριπλέι, ενώ το δεύτερο είναι εντελώς οριακό. Κάποιες τεχνικές ποινές ενδέχεται να σφυρίχτηκαν χωρίς λόγο και συνολικά οι αποφάσεις τους έφεραν απορίες και εκνευρισμό. Δεν μπορούμε πάντως να μιλάμε για αλλοίωση αποτελέσματος.