96 73
Κολοσσός Ρόδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
  • Αγραφιώτης-Τσώνος-Σκαλτσής

Έχοντας διψήφιες διαφορές στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Προμηθέας πήρε τη νίκη, ανέβηκε στο 15-9 και πλησίασε στη μία νίκη το τρίτο Περιστέρι (16-9). Ο Κολοσσός, που έκανε μια εκπληκτική τρίτη περίοδο και επέστρεψε στο παιχνίδι χωρίς όμως να αντέξει, έπεσε στο 9-16 και θα είναι οριστικά 6ος πριν τα πλέι οφ.

Για τον Προμηθέα ο Μπράις Χάμιλτον είχε 24 πόντους με 6/8 τρίποντα, ο Άντονι Κάουαν 16 πόντους, όμως οι δύο νεαροί ήταν εκείνοι που έκλεψαν την παράσταση. Ο 19χρονος Νίκος Πλώτας πέτυχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα σε 16'06'' και ο 20χρονος Νάσος Μπαζίνας είχε 8 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 19'37''.

Σόου από τους νεαρούς Μπαζίνα, Πλώτα και +18

Με τον Περάντες μπροστάρη ο Κολοσσός προηγήθηκε 4-8, αλλά στη συνέχεια είδε τον Προμηθέα να κάνει το δικό του παιχνίδι. Με τον Ετσενίκε δυνατό στη ρακέτα, τον Μπαζίνα να μοιράζει το παιχνίδι (6 ασίστ) και τον Χάμιλτον να βομβαρδίζει απο μακριά το καλάθι των Ροδιτών, έγινε το 23-11 και ο Πετρόπουλος με τρίποντο μείωσε στο 26-15 της πρώτης περιόδου.

Η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στον 19χρονο Πλώτα, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 31-17 και απάντησε στον Γκάουντλοκ με ακόμα ένα τρίποντο για το 42-24. Κάπου εκεί ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπραΐκοβιτς, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 48-33 με το τρίτο τρίποντο του Πλώτα.

Άμεση επιστροφή ο Κολοσσός με σερί 0-13, το καθάρισαν Πλώτας-Κάουαν

Κι ενώ όλα κυλούσαν υπέρ των γηπεδούχων, οι νησιώτες αποφάσισαν να βάλουν... φωτιά στο παιχνίδι. Αν και βρέθηκαν πίσω με 55-36 και με 64-49, κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Μέσα σε λιγότερο από τρία αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν σερί 0-13 με δέκα πόντους του Μπραΐκοβιτς για το 64-62, με τον Κάουαν να δίνει ανάσα στον Προμηθέα για το 68-62 της τρίτης περιόδου.

Δύο νέα τρίποντα από Πλώτα και Κάουαν έφεραν τον Προμηθέα ξανά σε διψήφια διαφορά (76-64), με τον Αμερικανό γκαρντ να συνεχίζει το δικό του σερί για το 79-66 στο 35' κι ενώ οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Το παιχνίδι καθάρισε ουσιαστικά από τα δύο τρίποντα των Χέιλ και Χάμιλτον που έκαναν το 86-68 στο 37', με τoν χρόνο να μην αρκεί στον Κολοσσό για πιθανή ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73