80 64
ASVEL Basket
ASVEL BASKET
  • Λότερμόζερ, Τραβίσκι, Μάτζκιτς

Ο Ολυμπιακός δεν έθελξε με την απόδοση του, η Βιλερμπάν του έβαλε δύσκολα για περίπου 35', ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήραν την νίκη με 80-64 για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Mε το αποτέλεσμα αυτό οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 19-12 και παρέμεινα ζωντανοί στο κυνήγι της 4ης θέσης, χωρίς ωστόσο να κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Από την άλλη πλευρά η γαλλική ομάδα γνώρισε την 24η ήττα της σε 31 παιχνίδια και παραμένει στην προτελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός είχε double-score στην αναλογία ασίστ-λαθών (24-12), σούταρε με καλά ποσοστά από τα 6.75μ. (10/25, 40%), ωστόσο εμφανίστηκε αρκετά νωχελικός και χωρίς ενέργεια μετά το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Εφές.

Ο Μουστάφα Φαλ με την σημερινή του εμφάνιση του έδειξε για ακόμα μια φορά την φετινή σεζόν, γιατί η ερυθρόλευκη ΚΑΕ έσπευσε να του ανανεώσει το συμβόλαιο. Ο "πύργος" του Ολυμπιακού σκέπασε τα καλάθια μετρώντας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 μπλοκ σε μια πληθωρική εμφάνιση. Πρώτος σκόρερ ο σταθερός Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα από τον Λαρεντζάκη (9π. 3ασ. 3/4τρ.) και ΜακΚίσικ (9π. 3/5τρ.)

Από την άλλη πλευρά για την γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Λουβαβό Καμπαρό με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τους Λοβέρν, Ντε Κολό και Γιουσούφα Φαλ να προσθέτουν από 10 πόντους έκαστος.

Ο Φαλ κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες, ο Ολυμπιακός πήρε διψήφιο προβάδισμα, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση

Mε την γνωστή πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, με τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ για περίπου 2’ και την Βιλερμπάν να παίρνει προβάδισμα με τον Γιουσουφά Φαλ (0-2 στο 2’). Ο Κάνααν βρήκε τους πρώτους του πόντους με τρίποντο (3-2 στο 2’) με τον Φαλ να γράφει το 6-4 με γκολ-φάουλ στο 3’. Το κόκκινο σερί μεγάλωσε στο 8-0 (11-4 στο 4’) με δράστη τον Γάλλο ψηλό των Πειραιωτών που έφτασε τους 5π. κυριαρχώντας πλήρως στα δυο καλάθια. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε επιβάλει τον ρυθμό, δίνοντας διψήφια τιμή στο προβάδισμα της (+11, 17-6 στο 8’), ενώ κυριαρχούσε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ο Ντε Κολό με την είσοδο του έδωσε ενέργεια στην επίθεση της ομάδας του, ωστόσο ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, περνώντας μπάλες στο πόστ, κυρίως για τον Φαλ (10π. 3ρ.). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Πειραιά στο +8 (20-12), με τους παίκτες του Γιώργου να έχουν επιβάλει την ανωτερότητα τους, απέναντι στην μαχητική Βιλερμπάν.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, με τον Πετρούσεφ να δίνει ενέργεια στην ομάδα του, σε μια ισορροπημένη 2η περίοδο

Με γκολ-φάουλ του Γιουσούφα Φαλ μπήκε η Βιλερμπάν στο δεύτερο δεκάλεπτο (20-14 στο 22’), με τον Πετρούσεφ να απαντά με ένα προσωπικό 4-0 για το +10 (24-14 στο 13’). Ο Μόουζες Ράιτ είχε… σκεπάσει το καλάθι της ομάδας του (2μπλ.), με τον Ολυμπιακό να έχει σφίξει την άμυνα του. Το σύνολο του Πουπέτ μείωσε στους 6π. με τον Ντε Κολό να πρωταγωνιστεί (28-22 στο 15’), την στιγμή που ο Λαρεντζάκης βρήκε το πρώτο του τρίποντο για το 31-22 των ερυθρολεύκων στο 16’. Το ερυθρόλευκο σερί μεγάλωσε στο στο 8-0, με τον Σέρβο φόργουορντ των Πειραιωτών να φτάνει τους 8π. (36-22 στο 17’). Η γαλλική ομάδα αντέδρασε μειώνοντας άμεσα στους 10π. (41-31 στο 18’), ωστόσο η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν εμφανής στην αναμέτρηση, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +8 (43-35) σε μια ισορροπημένη 2η περίοδο.

Νωθρός ο Ολυμπιακός, έφερε το ματς στα μέτρα της η Βιλερμπάν και πήρε προβάδισμα στην 3η περίοδο

Αργός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ στα πρώτα δυο λεπτά και την Βιλερμπάν να μειώνει σε απόσταση ενός τριπόντου (43-40 στο 22’). Ο Πίτερς, έπειτα από ασίστ του Φαλ έσπασε το ρόδι για τους ερυθρόλευκους (45-40 στο 23’), ωστόσο ο Λοβέρν ισοφάρισε σε 45-45, διευρύνοντας το σερί της ομάδας του στο 2-10. Ο Πάρις Λι έβαλε την ομάδα του μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (45-47 στο 25’), με τους παίκτες των Πειραιωτών να είναι αρκετά νωθροί στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πίτερς με τρίποντο έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά (48-47 στο 26’), ωστόσο η γαλλική ομάδα είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, έχοντας αποσυντονίσει τον Ολυμπιακό επιθετικά (50-49 στο 28’). Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα (52-51, 52-53, 54-53 στο 29’), με την Βιλερμπάν να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (54-55) δημιουργώντας πονοκέφαλο στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την φωτιά, αφυπνίστηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήρε τη νίκη που τον κρατάει ζωντανό στην μάχη της τετράδας

Με γκολ-φάουλ του Ράιτ μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Πίτερς να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (59-55 στο 31'). Η Βιλερμπάν δεν είχε βρει σκορ για περισσότερο από 2', ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε αστοχώντας σε συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Λι ισοφάρισε σε 59-59, με τον Ντε Κολό να βάζει την ομάδα του μπροστά με ένα γρήγορο σερί 4-0 από πλευράς γαλλικής ομάδας. Η αναμέτρηση ήταν αρκετά ισορροπημένη (61-61 στο 35") με τις δυο ομάδες να έχουν σωπάσει επιθετικά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα σερί 7-0 μετέτρεψαν το 59-61, σε 66-61 στο 37' βάζοντας στην εξίσωση της αναμέτρησης και το ΣΕΦ. Ο Λαρεντζάκης με το 3ο του τρίποντο έδωσε αέρα 8π. στην ομάδα του (69-61 στο 37') με τον Ολυμπιακό να έχει σφίξει την άμυνα του, οδηγώντας σε λάθη την Βιλερμπάν. Ο Πίτερς με νέο τρίποντο έδωσε και πάλι διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (72-61 στο 38'), ενώ ο Φαλ έγραψε το 74-61, μεγαλώνοντας το σερί των Πειραιωτών στο 15-0. Οι ερυθρόλευκοι είχαν γύρει την πλάστιγγα της νίκης προς την πλευρά τους και με την διαφορά στους 13π. (74-61) τα τελευταία δυο λεπτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο της περιόδου και πήρε τη νίκη που τον κρατά ζωντανό στην υπόθεση τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64.