ARKA GDYNIA
  • Ζόραν Μιτρόφσκι
  • Κίριλ Τβάουρι
  • Μικέιλ Βαρτάνοφ

Σαν σε συνέχεια των ομίλων στα εντός έδρας ματς για το «τριφύλλι» και κόντρα στην Άρκα Γκντίνια, με τις «πράσινες» να γνωρίζουν την ήττα και με διαφορά 10 πόντων. Αναζητά και την εκτός έδρας εικόνα της στους ομίλους η ομάδα της Ελένη Καπογιάννη, που θέλει να κάνει το 4/4 μακριά από το σπίτι της και παράλληλα να καλύψει τη διαφορά στον επαναληπτικό στην Πολωνία (20/12, 19:00).

Σε κακή μέρα βρέθηκε στην περιφέρεια ο Παναθηναϊκός, που είχε μόλις 14% στο τρίποντο με 3/21 σουτ, με τις δύο εύστοχες προσπάθειες να τις έχει η Τζόουνς και τη μία η Παυλοπούλου.

Πρωταγωνίστριες για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Τζάζμιν Τζόουνς, που είχε 23 πόντους, αλλά πήρε πολλές προσπάθειες και είχε 7/21 σουτ εντός πεδιάς, με την Ζιλιάν Αλέιν να προσθέτει άλλους 14 πόντους και να κάνει double-double με 12 ριμπάουντ. Στους 9 η Πηνελόπη Παυλοπούλου, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την πλευρά της Άρκα Γκντίνια, πρώτη σκόρερ ήταν η Ρένια Ντέιβις με 19 πόντους, κάνοντας double-double και με 13 ριμπάουντ, έχοντας και 5 ασίστ, με την Καμίλα Μπορκόφσκα να προσθέτει άλλους 15. Στους 11 η Μικαΐλα Κόουλινγκ.

Χωρίς ρυθμό στην επίθεση, χαλαρή άμυνα και -8

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και άστοχες, μετρώντας 1/4 σουτ εντός πεδιάς ο Παναθηναϊκός και 0/5 η Γκντίνια, με το καλάθι της Τσβιτκοβιτς από την πρώτη επίθεση του ματς να έχει διαμορφώσει και 2-0 για το «τριφύλλι». Η πολωνική ομάδα να σκοράρει μετά από 3 λεπτά για το 2-3 στο 6' με τρίποντο της Μισκινιένε. Η Τζόουνς με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 5-3 στο 5', με τις φιλοξενούμενες να απαντούν με σερί 6-0 για το 5-9 στο 7', με το παιχνίδι να συνεχίζεται σε πολύ χαμηλό τέμπο. Η Αλέιν στο 8' μείωσε σε 7-9, με την Γκντίνια να «τρέχει» νέο σερί για το 7-13 στο 9'. Ντέιβις και Μισκινιένε (9π.) στο 10' έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στην πολωνική ομάδα με διψήφιο αριθμό (7-17), με την Αλέιν να μειώνει στην εκπνοή σε 9-17.

Το πήρε πάνω της η Τζόουνς και μείωσε ο Παναθηναϊκός

Καρμπόν με την πρώτη περίοδο και η δεύτερη, με τις δύο ομάδες να παραμένουν δίχως πόντο για 2:50 λεπτά, με την Μπαζάν να είναι που με εύκολο καλάθι έστειλε εκ νέου την Γκντίνια σε διψήφια διαφορά στο 13' (9-19). Η Κάστανεκ στον αιφνιδιασμό μετά από ακόμα μία κακή επίθεση του Παναθηναϊκού έγραψε το 9-21 στο 14', με την Τζόουνς να μειώνει σε 11-21, για τους πρώτους πόντους του «τριφυλλιού» στο δεκάλεπτο μετά από παραπάνω από 4 λεπτά. Η Αλεξανδρή στο 15' διαμόρφωσε το 13-21 για το 4-0 σερί των «πράσινων», με την Μπορκόφσκα στο 17' με καλάθι και φάουλ να δίνει και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην Γκντίνια (13-24). Η ίδια μάλιστα στο 18' έστειλε τις φιλοξενούμενες για πρώτη φορά στο +13 (15-28), ούσα η πρώτη σκόρερ του ματς με 11 πόντους. Η Τζόουνς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 18-28 στο 19', με την Τσβίτκοβιτς να γράφει στη συνέχεια το 20-28. Η Τζόουνς (11π.) και πάλι στο 20' με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 21-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στα αξιοσημείωτα οι Σταμολάμπρου και Παυλοπούλου που δεν είχε πετύχει ούτε πόντο στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

Μπήκε στην επιθετική εξίσωση η Αλέιν, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ κράτησαν τη διαφορά

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Ντέιβις με τρίποντο έστειλε και πάλι την Γκντίνια στο +10 (21-31), με την Τζόουνς στο 22' να απαντά για το 23-30 και να φτάνει τους 13 πόντους. Η Αλέιν στο 23' με δίποντο μείωσε σε 26-33, με την Αμερικανίδα σέντερ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, φτάνοντας τους 8 πόντους, για το 31-36 στο 25'. Η Γκντίνια όμως είχε απάντηση και σε αυτό το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού και με δικό της σερί 4-0 πήγε και πάλι τη διαφορά στο +9 (31-40). Η Παυλοπούλου (5 πόντους στην περίοδο) στο 27' μείωσε σε 35-42, με την Γκντίνια όμως να κάνει μεγάλη ζημιά στις «πράσινες» με τα επιθετικά ριμπάουντ, μετρώντας ήδη 13. Η Ντέιβις στο 29' με καλάθι και φάουλ έστειλε και πάλι τις φιλοξενούμενες σε διψήφια διαφορά (37-47), φτάνοντας στην Μπόρκοφκσα στους 13 πόντους. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν άφησε την Γκντίνια να ξεφύγει ακόμα περισσότερα και με σερί 4-0 μείωσε σε 41-47 στο 30', με την Κόουλινγκ με 1/2 βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο να γράφει το 41-48 του τρίτου δεκαλέπτου.

Δεν κατάφερε έστω να ρίξει τη διαφορά και εξαιρετικά δύσκολη αποστολή στην Πολωνία

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Παυλοπούλου μείωσε ακόμα περισσότερο, φέρνοντας το «τριφύλλι» στο -5 (43-48), με την πολωνική ομάδα όμως απαντά με σερί 4-0 και με 2/2 βολές της Μπαζάν να φτάνει εκ νέου κοντά στους 10 πόντους (43-52) στο 33'. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να σφίξει την άμυνά του και με τις Αλέιν και Τζόουνς, που είχαν πάρει στις πλάτες τους τις «πράσινες», μείωσαν σε 47-52 στο 34'. Η απάντηση όμως της Γκντίνια ήταν και πάλι άμεση, με την πολωνική ομάδα να «τρέχει» σερί 4-0 και να διαμορφώνει στο 35' το 47-56. Η Ντέιβις στο 37' μάλιστα έστειλε εκ νέου τις φιλοξενούμενες στο +10 (49-59), με τη Σωτηρίου με 2/2 βολές στο 38' να γράφει το 51-59. Η Κάστανεκ όμως στη συνέχεια με τρίποντο διαμόρφωσε το 53-64, με την Ντέιβις 1:14 πριν το τέλος να φτάνει ξανά τη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά στο ματς (53-66). Η Τζόουνς στο 25" μείωσε με τρίποντο σε 56-66, σκορ που ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να έχει εξαιρετικά δύσκολη αποστολή στην Πολωνία στο δεύτερο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66