EMPORIO ARMANI MILAN
  • Εμίλιο Πέρεζ
  • Ιγκόρ Ντραγκόσεβιτς
  • Ντένις Χαντσιτς

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε την μεγάλη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο, κάνοντας μια απίθανη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 85-82. Κορυφαίοι για τους νικητές Τίμαν και Μπράουν που είχαν 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Μοιραίος για τους Ιταλούς ο Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος μπορεί να είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, αστόχησε όμως στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Σέβον Σιλντς που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους.

Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τον Μπράουν να είναι «ζεστός» και με 8 δικούς του πόντους προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο με 10-3. Ο Σιλντς ήταν ο παίκτης ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα, έπειτα από πέντε λεπτά παιχνιδιού, με τους παίκτες του Μεσίνα να έχουν ένα κάκιστο πρώτο διάστημα με πολλά λάθη στο επιθετικό κομμάτι. Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έμπαιναν στο ματς και με τους Μίροτιτς και Βόιτμαν να δίνουν επιθετικές λύσεις έβαλαν και πάλι την Αμράνι στο Ματς με το σκορ να γίνεται 10-10, 2:40 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν σερί 2-8 και «έκλεισαν» την περίοδο προηγούμενοι με 12-18.

Ξέφευγε η Αρμάνι, επέστρεφε η Άλμπα

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με την επανέναρξη του αγώνα, με καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς 12-20, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν τρόπο να ξαναμπούν στο ματς. Και τα κατάφεραν. Αρχικά ήταν ο Ματ Τόμας που με πέντε προσωπικούς και συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 19-23, ενώ στη συνέχεια ο Ντέλοου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 24-23, στο 15’. Η άμυνα των Γερμανών ήταν εξαιρετική (δέχθηκαν μόλις 9 πόντους στο δεκάλεπτο) ο Σιλντς όμως έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του και με τις βοήθειες του Μίροτιτς που έφτασε μια ανάσα από το double-double από το ημίχρονο (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ), «οδήγησαν» την ομάδα τους στο 35-37 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

«Καυτοί» Μίροτιτς και Σιλντς, αλλά η Άλμπα έμεινε «ζωντανή» μέχρι το τέλος

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπιασαν έναν εκπληκτικό ρυθμό με την Αρμάνι Μιλάνο να έχει τον πρώτο λόγο με τους Μίροτιτς και Σιλντς να είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους, 40-52 στο ξεκίνημα της περιόδου, ενώ, λίγο πριν το τέλος, ήταν στο 48-57. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και με τους Τίμαν και Μπράουν μείωσαν σε 55-57 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 57-61. Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι συνέχιζε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, ο Σιλντς συνέχιζε το.. .βιολί του, με τους Ιταλούς πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης είναι μπροστά με 66-74 και τον παίκτη της Αρμάνι να έχει 25 πόντους. Η Άλμπα είτε με τον Τόμας, είτε με τον Ολίντε προσπαθούσε να μείνει «ζωντανή» στο ματς, 70-74, αλλά η Αρμάνι είχε πάντα τις λύσεις, 70-77 με τρίποντο του Λο. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαζαν κάτω και συνέχιζαν να πιέζουν. Ο Τίμαν ήταν ο παίκτης που είχε γυρίσει όλο το ματς και με καλάθι δύο πόντων, έφτασε τους 21 προσωπικούς και ισοφάρισε σε 82-82, ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα.  Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τον Σιλντς να χάνει την ευακαιρία να ισοφαρίσει σε 84-84, 7 δεύτερα πριν το τέλος και με το σκορ στο 85-82, ο Μίροτιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με την Άλμπα να παίρνει την μεγάλη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 12-28, 35-37, 57-61, 85-82